18 квітня, 2024

Про інтерсекс-людей…

30 квітня 2018
Юлія Пустовіт
Інтерсекс, інтерсекс-активістка, культуролог, керівниця організації ГО «Egalite Intersex Ukraine»

На тему інтерсекс не так і багато інформації можна знайти. Ми спробуємо коротко зібрати до купи те, що, на нашу думку, є головним: хто такі інтерсекс-люди, що термінологічно описуються об’єднавчим терміном інтерсекс.


Термін інтерсекс описує людей, що мають індивідуальні особливості, тобто це люди, що народжені з хромосомними і ендокринними особливостями, які утруднюють визначення статі (включаючи геніталії, статеві залози і набір хромосом) – чоловічої або жіночої. В медичних довідниках в деяких країнах зустрічається терміни, такі як патологія формування статі, різні синдроми та псевдо гермафродитизм. Ми та інтерсекс-спільнота по всьому світу виступаємо проти таких термінів, що, на нашу думку, патологізують інтерсекс-людей. Інтерсекс - це виключно про біологію формування статі, про вроджені особливості.


Часто в інтернет-виданнях, інтернет-публікаціях, друкованих ЗМІ та на телебаченні можна зустріти поєднання та приєднання інтерсекс до акроніму ЛГБТ; це, на нашу думку, не зовсім вірно. Тому що все ж таки літери, що включені у нього говорять про орієнтацію та ідентичності, а зовсім не про вроджені особливості формування тілесної статі. Такі включення призводять до того, що суспільство вводиться в оману та плутається. Я особисто стикалась і продовжую стикатися з тим, що через необізнаність та не бажання дослухатися до активістів, суспільство та представники ЛГБТ, журналісти, лікарі, соціальні працівники, освітяни, юристи та державні чиновники продовжують плутати орієнтацію / гендерну ідентичність з терміном інтерсекс, що часто призводить до сумних наслідків таких, як нав’язування гендеру, сексуальної орієнтації.


Насправді, відмінність проблем ЛГБТ та інтерсекс людей дуже велика.


Перш за все – це порушення фізичної недоторканності тіла, що є однією з дуже великих проблем; операції, що призводять до каліцтва інтерсекс-людей у ранньому та підлітковому віці. Вони спричиняють незворотні втрати: репродуктивної функції, сексуальної чутливості, психосоціальної травми.


Нав’язана гормональна та репаративна терапія, стигматизація, замовчування, сором. З цими проблемами та їх наслідками і працюють інтерсекс-активісти та інтерсекс-спільноти у світі та в Україні, зокрема. На превеликий жаль, ми часто стикаємося з тим, що те що пов’язано з інтерсекс-спільнотою використовується для маніпуляцій, як-то: люди, що не належать до інтерсекс та не займаються інтерсекс-активізмом позначають себе як ЛГБТІК активісти, організації також цим «маніпулюють», коли потрібно одержати грантову підтримку, вони раптово стають ЛГБТІ. Та коли справа доходить до проектів, на інтерсекс напрямок грошей вже не виявляється.


На нашу думку, приєднання до згаданого акроніму можливе лише в тих випадках, коли заявлена інформація та / або захід стосується також і проблем / або видимості інтерсекс-людей. Однак приєднання також несе в собі ще і таку небезпеку: для людей, що так або інакше визнають свою приналежність до акроніму, приєднання – це про видимість. Але що робити тим людям, що не належать та відкидають приналежність до ЛГБТ, або і не знають, що їхня особливість підпадає під термін інтерсекс, а вони і досі живуть у пітьмі та соромі. Таким чином, ми стикаємося з серйозною, на нашу думку, проблемою та небезпекою, люди, що категорично не згодні з приєднанням, лишаються поза правовим полем. Саме тому ми і виступаємо за відокремлення проблем інтерсекс-людей або приєднання тільки у випадках, коли це прямо їх стосується.


До речі, часто на пропозиції провести якийсь спільний захід для видимості інтерсекс, ми стикаємося з тим, що нам кажуть, ні, це не цікаво, але коли це потрібно для конкретних організацій та ЛГБТ активістів, вони радо приєднують «І» до свого акроніму. На жаль, ми повинні визнати, що тема інтерсекс для українського суспільства в усіх його проявах і досі лишаться секретною та «не цікавою», а все, що секретне, як відомо, викликає неприйняття та агресію.


Чи можна відміняти термін інтерсекс? Ні, термін інтерсекс стосується тільки біологічної статі, він не має ніякого відношення до сексуальності. Слова типу «інтерсексуальний» створюють видимість зв'язку інтерсекс з сексуальністю, адже слово "sex" українською частіше всього перекладається як секс (статевий контакт), сексуальність, але не значить ще і "стать", як англійською. Правильно казати "інтерсекс", "інтерсекс-людина", "інтерсекс-люди".


Чи є термін гермафродит патологізуючим? Ні, він швидше містить в собі ознаки міфічності, а також у деяких країнах, зокрема в Україні, зустрічається в медичних діагнозах і сьогодні.


Вже чотири роки в Україні існує ГО «Egalite Intersex Ukraine». Ми - група людей, що об’єдналася навколо проблем інтерсекс-людей. Ми займаємося соціальним, психологічним та юридичним просвітництвом. Цій меті слугує випущена трьома мовами книга і брошура, з якими ви можете ознайомитися на нашій сторінці у ФБ www.facebook.com/IntersexUkraine.