14 листопада, 2018

8 психологічних порад як виховувати доньку так, щоб не знецінювати її

24 листопада 2017
Марта Приріз

Працює з підлітками і дорослими

У мінливому світі складно зорієнтуватися, як виховувати дітей. Традиційний поділ на «дівчачі» і «хлопчачі» планети більше не працює; лідерство, відповідальність, емоційний інтелект — неодмінні якості людини ХХІ століття, і у них немає статі. Як підтримати дівчинку в сучасному суспільстві, розповідає психологиня Марта Приріз, називаючи корисні тематичні книжки та фільми.

Читайте також:

«Гендерна контузія» у школі: 10 способів захистити дитину

Геть дискримінацію зі шкільних підручників

Не просто «смикання за косички»: як школа конструює гендерне насилля

Гендерний освітній експеримент: шкільна революція від ГІАЦ «КРОНА» і партнерів

EdCamp: гендерна паралель шкільної освіти

Що варто знати батькам трансгендерних людей? 6 психологічних порад

Виховати цілісну, непоранену особистість нелегко, особливо якщо у вас донька. Зазвичай у цьому випадку тиск суспільства більший, що зумовлено патріархальним ладом. Проте є низка рекомендацій, на які можна спиратися, коли у вашій сім’ї з’явилася дівчинка.

1. Підтримуйте її хобі, особливо якщо соціум уважає їх «чоловічими»

Анні тринадцять, і вона з усіх сил щотижня тренується в спортивному залі. Дівчинка відвідує бокс і з прикрістю розповідає, що її мама досі не прийняла цей вибір: «Мама сказала, що це огидно, коли моє тіло вкрито синцями й подряпинами. Каже, що я не зможу одягнути сукню через це. Але я не люблю носити сукні. Мені добре так, як є. Сумно, що мама цього не розуміє».

Цілком можливо, що одного разу ваша донька захоче грати у футбол, ходити на карате чи вивчати фізику додатково. Це не означає, що в такому хобі криється загроза, адже в зацікавленні чимось немає нічого поганого, якщо воно не шкодить фізичному / психічному здоров’ю дитини.

Книжки на тему: «Ваша (не)зрозуміла дитина» Катерини Мурашової, «Таємна опора: прив’язаність у житті дитини» Людмили Петрановської.

Фільм на тему: «Вона — хлопець» (2006).

2. Хваліть її за якості, а не лише за красу

Знаю сім’ю, де бабуся однієї 17-річної дівчинки на всіх святах каже їй: «Пам’ятай, ти добра й розумна, тому хай там як буде важко, ти можеш покладатися на ці свої якості».

Якщо ваша дитина — дівчинка, це зовсім не означає, що вона не може бути мудрою, сміливою, креативною, винахідливою. То чи варто підкреслювати «яка ти в нас гарна!», якщо можна словесно звернути увагу дитини на інші її сильні сторони, не пов’язані із зовнішністю?

Книжки на тему: «Літня книжка» Туве Янссон, «Як зіпсувати дитину вихованням. Шкідливі поради» Віржині Дюмон.

Фільм на тему: «Керрі Пілбі» (2016).

3. Будьте спільниками і спільницями своїй доньці в протистояннях з іншими

У школі в маленькому містечку Д. посварилися дві старшокласниці — Дана і Наталя. Класна керівниця викликала батьків обох дівчат. Звісно, цю зустріч не можна було назвати спокійною. Однак мама Дани, вислухавши інформацію про інцидент з вуст учительки, відповіла: «Дякую за те, що поділилися цим з нами. Я вас почула. Ми поговоримо з Даною і спробуємо розібратися, чому так вийшло». Вдома ця мама вирішила запитати доньку: «Розкажи, будь ласка, що трапилося в школі. Тобі потрібна якась допомога? Як ми можемо тебе підтримати?»

Саме батьки — перші спільники в житті дитини, тому підтримати і намагатися розібратися в ситуації, яка склалася, — це найменше, що можна зробити. Хваліть її при сторонніх людях — це піднімає самооцінку дитини, але ніколи не ганьбіть, не сваріть у присутності інших. Якщо ви хочете висловити свої зауваження чи побажання, завжди робіть це наодинці, «в чотири ока».

Книжки на тему: «Жила-була дівчинка, схожа на тебе» Доріс Бретт, «Поза зоною доступу. Як не втратити контакт з дитиною під час перехідного віку» Деніела Сігела.

Фільм на тему: «Мій батько — мій герой» (1991).

4. Спирайтеся на її сильні сторони

Коли я приносила додому погані оцінки з фізики і засмучувалася, моя мама казала, що в усіх є таланти. І в мене теж є — добре писати. Тому я писала, багато і з ентузіазмом. Може, це стало запорукою того, що тепер про будь-яку ситуацію мені легко створити текст, тому працюю в журналістиці. А починалося все з бажання, щоб мама мене похвалила...
Олена, 28 років

В усіх незрозумілих ситуаціях пригадуйте: «У чому моя дитина добре проявляє себе? Що їй вдається?» Це допоможе вам утриматися від негативу і рухатися в напрямку розвитку дитини.

Книжка на тему: «Любити чи виховувати» Катерини Мурашової.

Фільм: «Обдарована» (2017).

5. Мотивуйте її до більшого

Можна мотивувати доньку власним прикладом (запис узято з мережі Facebook):

«Сьогодні день народження у жінки, яка не навчила мене варити борщ, але навчила завжди ставити запитання. І хоча інколи мої відповіді зовсім інакші, ніж ти хотіла б, я точно знаю, що ти дозволиш мені помилятися, якщо це буде потрібно. Опустиш на землю, якщо занадто високо літатиму. І купиш велику шоколадку, якщо матиму невдалий день. Бо коли все добре, погодься, у нас більше розбіжностей, більше сили стояти кожна на своєму полюсі, і це правильно.

Там, де в мене емоція, — у тебе факт, де я шукатиму опори — ти візьмеш за руку. Я безмежно захоплююся тим, як ти змінюєш світ навколо себе, гуртуєш людей, даєш віру неймовірним проектам. Дякую, що маю можливість рости поруч з тобою. Це найкраще з того, що могло бути».
Катерина, 24 роки

Або поєднуйте і розповідайте історії про видатних жінок, про винаходи, які зробили саме жінки, про нові тенденції і фільми, мультики, де зображено жінок не в пасивній ролі, а в такій, коли вони самостійно ухвалюють рішення, є цілісними особистостями.

У цьому вам допоможуть будь-які книжки, де головна героїня — самостійна, активна дівчинка, як-от «Фріда» і «Коко» Ітзіара й Хорхе Міранди, «Бути мною» Анни Хьоглунд, «Джуді-Муді» Меґан МакДоналд, «Майя та її мами» Лариси Денисенко.

Це, звичайно, непросто, проте саме таке фільтрування інформації і більша спрямованість на жіночі досягнення у світі допоможе дівчинці зрозуміти, що вона теж може досягати, пробувати, перемагати, а не лише пасивно чекати рятівника.

Книжка на тему: «Психологія підліткового і юнацького віку» Кім Долджін.

Фільм на тему: «Бум» (1980).

6. Не кажіть, що її стиль одягу «хлопчачий», що вона «недостатньо жіночна»

Мені було 16, коли я вперше взула тяжкі «стіли» — шнуроване взуття до коліна з багатьма цвяхами, вбитими в підошву (для зручності). Тоді я навчалася на другому курсі військового університету. Переважна більшість студентства — хлопці. Звичайно, вони шепотілися за спиною, що я хвора і дурна. Як це — дівчина і такий одяг?

Моя мама не казала ні слова про це. Ми ходили по магазинах, і я купувала джинси з тяжкими ланцюгами, широкі светри.

Зараз мені 23. Іноді я все ще ношу одяг тих часів. Я справді вдячна мамі — за той досвід, коли, незважаючи ні на що, тебе приймають і люблять.
Христина, 23 роки

Такі слова руйнують і без того крихку самооцінку дівчинки-підлітка. У такому віці їй хочеться бути прийнятою і знайти себе (свій стиль, форми поведінки й реагування). Тому старайтеся максимально викинути з лексикону слова «дівчача поведінка / стиль» — «хлопчача поведінка / стиль», замінивши їх словами підтримки: «Я бачу, як ти стараєшся і шукаєш свій стиль. Це заслуговує на похвалу», «Хай який стиль одягу ти обираєш для себе, для мене ти залишаєшся моєю донькою, яку я приймаю».

Книжка на тему: «Розмови з дітьми на складні теми» Майкла Паркера.

Фільм на тему: «Дітям до 16» (2010).

7. Не порівнюйте її з іншими чи з собою — це завдає глибоких ран

Софії було 8, коли її мама вперше сказала щось на зразок: «Усі діти як діти, одна ти не вчишся». Потім це стало звичкою. І тепер, у свої 16, Софія не знає, яка вона, чого вона хоче.

У дитинстві наше уявлення про себе особливо залежить від сприйняття нас іншими, їхніх оцінок і коментарів. Саме від тих, хто довкола, дитина вперше дізнається, що вона гарно малює, вміє грати на скрипці чи що їй вдається кулінарія. Саме тому порівняння, які знецінюють, формують у дитини зневагу до себе, нерозуміння своїх якостей і здібностей. Щоб ваша донька почувалася цінною, намагайтеся уникати порівнянь.

Книжка на тему: «Вікна у світ дитини» Вайолет Оклендер.

Фільм на тему: «Вам і не снилося» (1980).

8. Говоріть з нею про неї

Мої батьки постійно запитують, чи все добре в школі, що сьогодні вивчали на уроках та чи мені це було цікаво. Це відбувається за спільною вечерею чи сніданком — залежить від їхньої завантаженості на роботі. І такі спільні розмови, моменти, мені здається, роблять нас сім’єю.
Оксана, 14 років

Це найголовніше. Демонструйте, що вам важлива її думка, рахуйтеся з її почуттями і потребами. Лише в такій сім’ї, де всі паритетні, де панує повага і де чують одне одного, у дівчинки формується уявлення про справжню рівність, автентичність і прагнення бути активною, самостійною частиною суспільства.

Книжка на тему: «Я тебе люблю» Бенедикта Карбонея.

Фільм на тему: «ЛОЛ» (2011), «Говори» (2004).

Крім того, варто ознайомитися з фільмами «Мама і дитина» (2009), «Супернова зірка» (2014), «Клас корекції» (2014), «Маленька міс Щастя» (2006).

Роздуми про батьківство можна почитати тут: «Нотатки на серветках» Гарта Каллахана, «Тато-спецпризначенець. Місія здійсненна. Короткий курс молодого батька» Ніла Сінклера.

24 листопада 2017
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Усі статті теми
Виклики гендерної освіти та досліджень: між академією та активізмом
18 травня на факультеті соціології КНУ відбувся круглий стіл «Виклики гендерної освіти та досліджень: між академією та активізмом». Виступи експерток були присвячені становленню гендерної освіти в Україні, її зв’язку з жіночим та квір-рухом, а також особливостям спротиву гендерному дискурсу в українській науковій і ненауковій спільноті.
Бути ЛГБТ-френдлі: і словом, і ділом
Як бути ЛГБТ-френдлі? Як словом і ділом допомагати друзям, знайомим, співробітникам і колегам, котрі гомосексуальні або трансгендери? Зрештою, як зробити українське суспільство толерантнішим і доброзичливішим до різних людей? Психологиня Марта Приріз розповідає про можливі кроки та описує типові ситуації.
Що варто знати батькам лесбійок?
Можливо, донька розповіла вам, що вона лесбійка. Або ви лише здогадуєтеся про це і чекаєте її зізнання. Очевидно, зараз у вас безліч сумнівів та страхів і ви не знаєте, куди звернутися, щоб вам пояснили, що відбувається. Напевно, хочеться знати, чи з вашою донькою все нормально, і гомосексуальність — це хвороба чи ні. Психологиня Марта Приріз розповідає, які головні моменти варто знати батькам лесбійок.