22 лютого, 2019

Клара Цеткін (уроджена Ейснер)

9 лютого 2019
Олександра Козлова

Культурна діячка, активістка та копірайтерка. Студентка, досліджує вплив медіа на громадську думку.

«Якщо усі люди мовчать, то наш обов’язок – підняти свій голос в захист своїх ідеалів»

Клара Цеткін (уроджена Ейснер)

Багато чого потрібно зробити на землі. Робіть це швидше

Дівчинка, якій належало стати однією із найяскравіших революційних фігур Європи, виховувалась у звичайній родині. Батько викладав у сільській школі та грав на органі, мати була робітницею. Клара Ейснер отримала диплом педагога в одному з Лейпцизьких навчальних закладів. До 24-х років жінці ніяк не вдавалося побудувати кар’єру — вона підробляла приватними заняттями, а також прачкою. Чоловік Цеткін, Осип, публікувався у місцевих виданнях. Докорінно змінило життя дівчини знайомство з дочкою Карла Маркса — Лаурою Лафарг. Саме вона надихнула майбутню активістку перейнятися революційними ідеями в боротьбі з тогочасним політичним устроєм та правовою системою не тільки Німеччини, але й усієї Європи...

Після смерті чоловіка Клара стає представницею соціал-демократичної партії Німеччини та виступає активною критикинею фашистських поглядів. Особливо діячку зацікавила тема нерівної оплати праці, над чим вона і працювала упродовж усієї своєї політичної кар’єри. Тоді ж Цеткін знайомиться і з іншою прихильницею лівих поглядів — Розою Люксембург. Жінки стали товаришувати, разом працювати над теоретичними обґрунтуваннями соціал-демократичних ідей та виступати із промовами.

Після того, як до влади прийшов Гітлер та націонал-соціалістична партія Німеччини, Цеткін змушена була відправитися у вигнання до СРСР, де і закінчилось життя діячки. Кажуть, що за мить до смерті Клара вимовила ім’я своєї найкращої подруги, Рози Люксембург.

Своє життя активістка присвятила антивоєнній діяльності — організовувала численні конференції, просвітницькі лекції, за які, щоправда, не один раз її арештовували. Є співзасновницею комуністичної партії Німеччини. Клара також відома як головна редакторка газети для жінок «Рівність». Саме їй належить заснування такої визначної дати як День міжнародної солідарності жінок. У 1910 році на конференції в Копенгагені Цеткін запропонувала відмічати кожну другу неділю березня як символічний день боротьби за права жінок, який потім стали традиційно святкувати 8-го числа.

Сьогодні в честь Клари Цеткін називають вулиці, школи, її портрет зображають на марках та банкнотах, її промови постійно цитуються. В Німеччині найактивніших суспільних діячок навіть нагороджують премією імені Цеткін, адже вона є символом незламного духу та натхнення до боротьби за рівні політичні та соціальні права жінок.

9 лютого 2019
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Усі статті теми
Жінка, що не поступилася місцем білому
Її вчинок змінив правовий устрій США.
Сьогоднішній ранок я провела дуже продуктивно — проклала південний кордон Іраку
Жінка, завдяки чиїм порадам мир в Іраку тривав ще тридцять два роки після її смерті.
Не хочу пекти тортильї!
"Боротися за права, навчати та урядувати — ось справжнє жіноче призначення!"