19 травня, 2024

За гордість і мир: як світові прайди підтримали Україну й чому це важливо

7 липня 2022
Поширити в Telegram
651
Оксана Покальчук

Експертка, директорка Amnesty International Ukraine.

Щороку на початку літа по всьому світові відбуваються ЛГБТІ+ прайди, – мирні марші, куди люди виходять із гаслами проти дискримінації і – значно рідше – аби відзначити перемоги ЛГБТІ+ спільноти.

У країнах, де права людини справді є пріоритетом, ці заходи більше схожі на свята різноманітності й поваги. А от у державах, де бі-, гомо- і трансфобія досі переважають – зокрема, і в Україні, – прайди відбуваються у форматі Маршів рівності, покликаних привернути увагу до злочинів на ґрунті ненависті та дискримінації ЛГБТІ+ людей. 

Завдяки наполегливій боротьбі активістської спільноти протягом кількох останніх років Марші рівності в Україні ставали безпечнішими, масовішими й помітнішими. Очевидно, що повномасштабне вторгнення росії завадило провести прайд цього літа. Але це не зупинило ЛГБТІ+ людей та їхніх союзників і союзниць висловити солідарність із Україною на маршах по всьому світу. 

Брюссель, Варшава, Вашингтон, Відень, Кельн, Лондон, Рига, Париж, Тбілісі, Торонто, – усі ці міста і ще багато інших активно підтримали Україну під час місцевих прайдів. Люди виходили з закликами припинити війну, формували окремі колони українців та українок, майоріли синьо-жовтими прапорами, вигукували гасла солідарності і співали українські пісні.

Мені не вдалося побувати на всіх прайдах, де підтримували Україну, але багато моїх друзів, подруг і колег із Amnesty International та інших організацій відвідали марші ці й поділилися своїми враженнями. І в цій колонці – моя спроба їх зібрати, аби закарбувати пам’ять про єдність ЛГБТІ+ людей України та світу і вкотре нагадати, що права людини не мають кордонів і завжди на часі.

Столиця Європейського Союзу підтримує Україну

 

Прайд у Брюсселі відбувся 21 травня, і солідарність із Україною була одним із його символів теж. Активістки Amnesty International та харківської ГО «Сфера» вийшли на марш під гаслом «Ідемо за горду та вільну Україну» і впродовж усієї ходи привертали увагу камер та інших учасників/ць заходу, що також не лишилися байдужими до війни в Україні. Чоловік із синьо-жовтим манікюром, перехожі, що побачивши синьо-жовтий прапор кричали «Слава Україні» й купа співвітчизників та співвітчизниць, які підходили поспілкуватися, – усе це свідчить про те, що столиця Європейського Союзу відкрито підтримує Україну й розуміє, що ми – частина демократичного світу – захищаємо свободу кожної людини прямо зараз своїми життями. 

Київ-Варшава

Оскільки ЛГБТІ+ активіст(к)ам не вдалося цього року пройти мирною ходою в Києві, Варшава – місто, куди вимушені були переїхати дуже багато українців та українок – стала символічним місцем зустрічі. 25 червня ГО Київпрайд організували Марш рівності разом із польськими колегами, аби привернути увагу до війни й закликати людей усього світу боротися зі збройною агресією росії. Дзвенислава Щерба, координаторка росту й активізму Amnesty International в Україні, розповіла, що українські пісні, прапори та гасла лунали на прайді у Варшаві звідусіль. І в контексті проблем із гомофобією в самій Польщі такий меседж дуже важливий, адже це символ єдності двох країн у боротьбі з дискримінацією та агресією, які часто можна поставити поруч із політикою кремля.

Прайд у Парижі відкрила українка

25 червня прайд у столиці Франції, на сотні тисяч людей, розпочали слова про війну в Україні та про солідарність із Україною! Офіційна айдентика «Inter-LGBT» на цьогорічному прайді — у синьо-жовтих кольорах, теж на знак підтримки нашої країни. А посеред ходи була оголошена хвилина мовчання у пам’ять загиблих від злочинів на ґрунті ненависті. 

Ми йшли за наше майбутнє, де немає місця насиллю, де немає місця агресії. Ми йшли за себе та за представниць і представників ЛГБТІК+ спільноти, які зараз не можуть взяти участь у прайді, тому що боронять Україну на фронті, займаються волонтерською діяльністю, працюють у тилу задля нашої перемоги.

Київ-Рига

Столиця Латвії не поступилася у своїй підтримці Варшаві, – організатор(к)и прайду в Ризі закликали цього року вийти на Марш свободи й підтримати Київпрайд та Україну в нашій боротьбі за права і мир. «За нашу особисту свободу, за наше право бути тими, ким ми є, право кохати і бути коханими. За свободу слова і думки. За право жити в безпечному середовищі та країні. За нашу, наших близьких і свободу нашої країни. Разом!», – ідеться на офіційному сайті Балтійського прайду. Щиро сподіваюся, що вже влітку 2023 латвійські та польскі побратими й посестри приїдуть на Марш рівності до мирних Києва та Харкова, де ми разом святкуватимемо перемогу України і прав людини. 

Прайд за мир і любов, – Відень, Австрія

11 червня у Відні пройшов місцевий марш за права ЛГБТІ+ людей, і цього року він був присвячений боротьбі за світ, у якому панує свобода й любов, а не війна. «Цьогорічний парад є найбільшою в Австрії демонстрацією всього, що ненавидить Путін: різноманітність, повага та права людини», — розповіла одному із ЗМІ Анн-Софі Отте, президентка Віденської ініціативи гомосексуальних людей (HOSI). Українські голоси та символіка на марші в Австрії були дуже помітні, і я щаслива бачити, як наша країна стає символом свободи й поваги до прав людини. 

Нагадати Німеччині, якою ціною панує мир у Європі, – прайд у Кельні підтримав Україну

Більше одного мільйона людей приєдналися до прайду в німецькому місті Кельн. І всі вони бачили нагадування про Україну під час ходи за права ЛГБТІ+. Кельн прайд підтримав українську ГО Київпрайд, і це стало можливістю для українських активістів та активісток привернути увагу Німеччини до війни та вкотре закликати до послідовної підтримки нашої боротьби.

Українське гасло «наша традиція це свобода» на прайді в Торонто

Найбільше місто Канади провело свій марш за права ЛГБТІ+ 27 червня. Українські прапори, вишиванки та гасла були помітні і там. 

«Ще ніколи Прайд не був таким українським. І так мало бути», – прокоментував на своїй Facebook сторінці Андрій Кушнір, один із учасників української колони на прайді в Торонто. Він також розповів, що під час заходу вдалося зібрати кошти на підтримку українських ЛГБТІ+ організацій.

Тбілісі прайд – з Україною

Навіть попри чисельні гомофобські напади, ЛГБТІ+ активіст(к)и Грузії продовжують боротися за свої права. І від цього їхня підтримка України під час прайду у Тбілісі стає ще важливішою. Спільні історії досвіду російської агресії та складного шляху до поваги прав людини міцно єднають Україну та Грузію, і я маю надію, що вже незабаром нас єднатиме свобода й повний мир у наших державах.

Українська громада Вашингтону підтримала прайд і вкотре нагадала про Україну

12 червня пів мільйона людей вийшли на прайд у Вашингтоні, США. І серед них рясно майоріли українські вишиванки, прапори та плакати про підтримку України. «Слава Україні!» лунало американською столицею на знак солідарності в нашій боротьбі з росією.

Підтримка України на прайдах – дуже яскравий, але не єдиний прояв солідарності ЛГБТІ+ спільноти із нами. ЛГБТІ+ організації та окремі люди щодня тяжко працюють, волонтерять і воюють на фронті, аби захистити нашу державу і наші права. І мені би дуже хотілося, щоб наступний прайд у мирній Україні святкував перемогу не лише у війні, але і перемогу рівності кожного та кожної з нас у вільній і єдиній державі.

7 липня 2022
Поширити в Telegram
651
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Усі статті теми
Усі сексисти в купі: розбираємо випадки сексистських висловлювань за 2023 рік
Уже кілька років експертний ресурс Гендер в деталях реагує на обурливі сексистські висловлювання й дії в постійній рубриці #сексизм_патруль. Ми бачимо зміни в суспільстві, але досі вважаємо, що інститут репутації щодо сексист_ів не працює. Тому торік ми запустили антипремію «Сексист року», і цьогоріч хочемо її продовжити. Тут ми зібрали найяскравіші прикладу сексизму і об’єктивації жінок 2023 року. Знайомтеся з прикладами, щоб незабаром проголосувати за «переможця».
У час повномасштабної війни Збройні сили України як ніколи потребують залучення людського ресурсу та продуманої кадрової політики. Як забезпечити службу в армії для людей ЛГБТ+ без дискримінації? Які проблеми українські військові ЛГБТ+ мають тепер? Як спільнота ЛГБТ+ боролася за своє право на військову службу в різних країнах світу?У час повномасштабної війни Збройні сили України як ніколи потребують залучення людського ресурсу та продуманої кадрової політики. Як забезпечити службу в армії для людей ЛГБТ+ без дискримінації? Які проблеми українські військові ЛГБТ+ мають тепер? Як спільнота ЛГБТ+ боролася за своє право на військову службу в різних країнах світу?
Narratives in Ukrainian politics about the LGBT+ community
Generally, the political parties that made up the 9th convocation of the Verkhovna Rada of Ukraine declaratively share these liberal democratic values. However, some of them might hold varying positions and put forward legislative initiatives that do not match the declared values, and do not prioritize the protection and promotion of the rights of the LGBT+ community.