4 травня, 2024

#експертний_коментар про мракобісся так званої «асоціації сексології»

6 жовтня 2021
Поширити в Telegram
1117

Розбираємо, чому пост психологині та сексологині Святослави Федорець є неправдивим та маніпулятивним.

ПЕРЕДІСТОРІЯ

19 вересня Святослава поділилась враженнями від КиївПрайду, на який вийшла з колегами з Асоціація сексологів та сексотерапевтів України, Всі разом.  Як випливає з її посту, психологиня долучилась до Маршу Рівності не з правозахисною метою, а щоб поспостерігати за “девіантами”, які займаються “емоційними маніпуляціями” і “пропагандою серед підлітків”. Згадані організації відомі своєю гомофобною та трасфобною позицією, яку не вважають за потрібне приховувати.

Такий підхід суперечить сучасним нормам медицини (рекомендаціям ВООЗ) і загальноприйнятим методам ведення психотерапевтичної практики. «Українська спілка психотерапевтів (членкинею якої є пані Святослава, як вона вказує на своїй сторінці) є членом Європейської Асоціації Психотерапії». Отже, висловлювання психологині суперечать правилам професійної спілки, учасницею якої вона є.

Оргкомітет КиївПрайду прайду опублікував на своїй сторінці офіційне звернення з проханнями роз’яснити позицію спільноти.

«Вважаємо, що подібні висловлювання ставлять під питання компетентність та репутацію всього об’єднання психотерапевтів України»,

— написали на сторінці КиївПрайду.

АНАЛІЗ

Пояснюємо «в деталях», чому пост Святослави Федорець є маніпулятивним і не відповідає дійсності.

Коментує кандидатка психологічних наук, психотерапевтка, тренерка, викладачка Київського національного університету культури і мистецтв Марина Діденко.

Марина виділяє кілька основних моментів:

  • На прайді дійсно були підлітки, але їх було дуже мало. За словами директора Київ Прайду Ленні Емсона, діти до 16 років самостійно на марш не допускались, лише у супроводі батьків, опікунів або інших дорослих, які за них відповідали і мали нотаріальний дозвіл від батьків. Як бачимо, вже з перших фраз в пості починається маніпуляція. До того ж, з точки зору сексології, формування сексуальності починається не у підлітковому віці. На цей період припадає пік статевого розвитку дитини, однак більшість наукових теорій говорять про те, що сексуальна орієнтація є вродженою характеристикою, яка формується і проявляється при накладанні різних соціальних факторів і факторів виховання. Стверджувати, що на сексуальну орієнтацію впливає виключно якесь наслідування у підлітковому віці - некоректно і непрофесійно. Наслідування якоїсь поведінки, що властиво підліткам - може бути лише одним з аспектів, яких доволі багато.
  • У пості змішуються поняття «сексуальна орієнтація» і «гендерна ідентичність».
  • Святослава дозволяє собі ставити діагноз по відео, які вона бачила в Тік-Тоці. Діагноз про девіацію може поставити тільки спеціаліст - лікар-психіатр, лікар-сексолог, людина з медичною освітою - після проведення діагностики, а не під час перегляду відео у соцмережах. Якщо ми говоримо  про соціальну мережу з розважальним контекстом, то це може бути спеціально створене відео за певним сценарієм, яке не відображає особистість. У соцмережах люди показують лише той бік життя, який хочуть показати. І це, як правило, створення ілюзії, якогось образу або програвання якоїсь ролі. Такий контент в жодному разі не можна використовувати як свідчення про сексуальну орієнтацію, гендерну ідентичність або ставити якісь діагнози.
  • Також варто звернути увагу на вживання слова «гомосексуалізм» з закінченням -ізм як підкреслення діагнозу. Ми ж знаємо, що в МКХ-10 (Міжнародна класифікація хвороб) такого діагнозу немає і гомосексуальна орієнтація є варіантом норми. Тож навіть вживання терміну є некоректним.

Дивіться ефір з Мариною Діденко про те, як визначити свою сексуальну орієнтацію у нашому інстаграмі:

Наша авторка Інна Ірискіна у матеріалі Еволюція уявлень про трансгендерність у медицині  пише про депатологізацію трансгендерности. У 2019 році генеральна асамблея ВООЗ затвердила МКХ-11. Ось зміни, які стосуються трансгендерних діагнозів, у цій класифікації.

- Діагноз тепер належить не до категорії психічних розладів, а до категорії «Стани, пов’язані із сексуальним здоров’ям».

- Загальна назва діагнозу — «Гендерна невідповідність» (англ. Gender Incongruence).

- Визначення її таке: «Гендерна невідповідність характеризується помітною і стійкою невідповідністю між гендером, який відчуває особа, та приписаною статтю. Гендерно-варіативна поведінка і переваги як такі не вважаються підставою для встановлення діагнозу». 

- Діагноз поділяється на дві окремі категорії — для підлітків та дорослих і для дітей. Серед спеціалістів досі немає згоди щодо того, чи справді потрібен дитячий діагноз, чи його варто звідти вилучити.

- Діагнозів, пов’язаних із «трансвестизмом», більше не буде.

«З 2022 року в Україні вступає в силу МКХ-11, і мій особистий активізм в тому числі в тікток направлений на те, щоб її імплементували якомога скоріше, і люди більше не мали отримувати психіатричних діагнозів. Дуже сподіваюся, що я стану останнью транслюдиною в Україні, яка матиме таку довідку про "девіацію". Також мій особистий активізм в тому, щоб боротися з невіглаством, яке розповсюджуєте ви і ваша організація, яка роздає діагнози по аватарці і живе десь в глибокому Середньовіччі. Бо я давно за вами слідкую (як і ви за мною, дуже приємно), і кожен публічний виступ вашої так званої "Асоціації" це печерна діч»,

— пише на своїй сторінці Едвард Різ, квір-активіст, проектний асистент КиївПрайду.

Саме психолог_и — одні з перших спеціалістів, до яких звертаються представники та представниці ЛГБТ-спільноти, коли починають усвідомлювати свою сексуальну орієнтацію, яка може не відповідати умовній більшості.

Для ЛГБТ+ дуже важливо у цей період отримати кваліфіковану допомогу та підтримку. Страшно уявити, до чого може призвести консультація у таких «спеціалістів».

Тож, просимо усіх небайдужих про максимальне поширення цього прецеденту та відповідних реакцій на цю ситуацію.

6 жовтня 2021
Поширити в Telegram
1117
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою