9 травня, 2024

Фемінізм в деталях

Літо й осінь 2020 року на «Гендер в деталях» буде присвячено новій темі сезону. «Фемінізм в деталях» — це і назва групи у фейсбуку, яку ми запустили на початку року, і привід для глибокої поважної розмови. Сьогодні фемінізм — це множина. Множина ідей, історій, вимог. Можна навіть сказати, що скільки феміністок, стільки й фемінізмів, адже кожна формує свою унікальну комбінацію поглядів і позицій. З цим і розбиратимемося — в деталях політичних, географічних, історичних та особистих контекстів.

Депіляція — віск на вівтарі патріархату
Феміністки голять ноги. Феміністки не голять ноги. Феміністки дуже різні. Однак ви не знайдете жодної, схожої на пародійних героїнь несмішних мемів про волосся на тілі. Адже насправді феміністки зайняті боротьбою з усіма проявами дискримінації.
Майбутні мами не курять
У країні непроханих порад найбільше дістається жінкам. Адже вони мами, входить це в їхні плани чи ні. Тому будь-хто може почати боронити інтереси гіпотетичного потомства, будь-коли і будь-де, навіть просто з каналізаційного люка. Що станеться, коли жінки перестануть мило всміхатися у відповідь на повчання?
Джентльмен і орден феміністок
Коли феміністки зберуться і вирішать, можна чи ні подавати жінкам руку і притримувати для них двері? Насправді ніколи. Доведеться самим вирішувати, робити це чи ні. І звикати, що жінки можуть прийняти традиційний галантний жест або ні.
Чи наші зусилля марні?
Феміністки перебувають у двох станах — «опускаються руки» і «треба засукати рукава». Лише відступивши на крок назад, можна побачити, скільки всього вже зроблено, яку потужну і світозмінну тенденцію створили жінки за останні двісті років.
Скандинавська «скляна стеля» і скандинавський парадокс
Попри багаторічні політики гендерної рівности, у сферах, де панує жорстка конкуренція, наприклад у топ-менеджменті, «скляна стеля» в скандинавських країнах зберігається. Мало того, кількість жінок на керівних позиціях менша, ніж в інших країнах, де гірше з дружніми до матерів і батьків політиками. Як так склалося і що з цим роблять уряди?
Норвегія: залучаючи чоловіків у «жіночі» професії
Щоб досягнути гендерної рівности, замало збільшити можливості жінок у «чоловічих» сферах бізнесу й влади. Традиційно «жіночі» освіта і догляд повинні залучити більше чоловіків. Норвегія вже має досвід такої соціальної гармонізації.
Фінляндія: жіноча парламентська коаліція і Міжнародна премія за гендерну рівність
Гендерний паритет у парламенті й уряді — реалії Фінляндії. Які наслідки має це для жителів і жительок країни?
Данія: пізній #MeToo та проблеми з фемінізмом
Так само як сусідні Ісландія і Швеція, Данія щороку посідає верхні позиції в рейтингах країн, де найкраще бути жінкою. Однак недавно країну почали називати антифеміністичною, а рух #MeToo поширився там із запізненням. У чому справа?
Швеція: феміністична зовнішня політика феміністичного уряду
У Швеції питання гендерної рівности і прав жінок — це не просто одне з питань національної політики. Уже восьмий рік ця країна провадить «феміністичну зовнішню політику», ба більше, Швеція пишається, що вона перша країна з «феміністичним урядом». Як це відбувається на практиці?
Скандинавія: найкраще місце, щоб народитися жінкою (і при нагоді народити)?
Ми звикли вважати скандинавські країни зразком суспільства гендерної рівности. Чи справді це так? Які внутрішні проблеми й виклики існують там сьогодні?