18 березня, 2024

Фемінізм в деталях

Літо й осінь 2020 року на «Гендер в деталях» буде присвячено новій темі сезону. «Фемінізм в деталях» — це і назва групи у фейсбуку, яку ми запустили на початку року, і привід для глибокої поважної розмови. Сьогодні фемінізм — це множина. Множина ідей, історій, вимог. Можна навіть сказати, що скільки феміністок, стільки й фемінізмів, адже кожна формує свою унікальну комбінацію поглядів і позицій. З цим і розбиратимемося — в деталях політичних, географічних, історичних та особистих контекстів.

Оксана Кісь: про ролі жінок у Радянському Союзі й незалежній Україні, історію протидії сексизму в рекламі та перспективи феміністичного руху після перемоги у війні
Оксана Кісь — відома українська історикиня, докторка історичних наук, президентка Української асоціації дослідниць жіночої історії. Гендер в деталях розпитав експертку, як і коли в Україні вперше заговорили про сексизм та що стало поштовхом до протидії цьому явищу в українському суспільстві. Також Оксана Кісь поділилася порадами і своїм баченням того, як слід реагувати на прояви сексизму та зупиняти їх.
Про стереотипи з пелюшок.
В реальності домагання зовсім не те, що уявляють чоловіки.
Чому рівність — це не про однаковість, а про можливості.
Чому аборт має бути жіночим рішенням
Чи може аборт бути рішенням «двох партнерів»: чому ухвальний голос у рішенні про переривання чи продовження вагітности має належати жінці.
«Я хотіла б дитину, якби була татом, але не мамою»
Тато молодець, коли «допомагає» з дитиною. Мама ж завжди «могла б і краще».
«Блін, знову напхали жінок у супергеройські фільми!»
Чоловік як норма людини — наскільки ми до цього звикли і що буде, коли все зміниться.
«Українки — найкрасивіші жінки у світі»
Коли краса — кайдани.
«Та кому ти тепер треба, розлучена і з причепом?»
Досить засуджувати розлучених жінок!
Яким є український фемінізм? Тези Мілени Рудницької з 1920–1940-х років, актуальні сьогодні
Мілена Рудницька формувала фемінізм, який уважала найкращим для українського жіноцтва, реагуючи на світові досягнення, але не копіюючи їх. Її активна діяльність припала на важкі міжвоєнні часи, коли Україна не мала власної держави, і Рудницька добре усвідомлювала важливість синергії фемінізму й патріотизму та залишила теоретичний доробок, актуальний дотепер.