28 березня, 2024

Фемінізм в деталях

Літо й осінь 2020 року на «Гендер в деталях» буде присвячено новій темі сезону. «Фемінізм в деталях» — це і назва групи у фейсбуку, яку ми запустили на початку року, і привід для глибокої поважної розмови. Сьогодні фемінізм — це множина. Множина ідей, історій, вимог. Можна навіть сказати, що скільки феміністок, стільки й фемінізмів, адже кожна формує свою унікальну комбінацію поглядів і позицій. З цим і розбиратимемося — в деталях політичних, географічних, історичних та особистих контекстів.

А як щодо неправдивих обвинувачень і зламаних доль чоловіків?
Чому чоловіки — жертви «неправдивих звинувачень» здобувають більше уваги і співчуття, ніж мільйони жінок — жертв насилля? Це дещо каже нам про наше суспільство.
Як голий торс Віталіка допоміг мені перемогти, або Що не так із конкурсами краси
Конкурси краси для жінок — патріархальна практика за замовчуванням? У ХХІ столітті вони намагаються емансипуватися. Чи може вийти з цього щось справді феміністичне?
Коли фея тарабанить дитячий візок розбитою вулицею без пандусів
Чим феміністкам не догодило патетичне ставлення до жінки як до музи, богині, феї? Тим, що феї не какають. А ще не мають звичайних людських потреб і існують винятково щоб робити дива та прикрашати чиєсь життя. А реальні жінки мають тіла, емоції й потреби, до яких варто ставитися з увагою й повагою.
Российско-украинская война с 2014 года и феминизм
Феминизм критикует войну как сплошь патриархальное явление, следствие маскулинной борьбы за власть и территорию. В идеальном феминистическом мире войн не должно быть. Этот текст написан на седьмом году войны, которую Российская Федерация ведет против Украины, и в нем очерчено и проанализировано иное отношение к войне украинских феминисток. Позиция «война – это мужские игрушки, милитаризм – это плохо» в случае Украины очень упрощена и очень рискованна, и этот текст призван это доказать.
Russian-Ukrainian War since 2014 and Feminism
Feminism criticises war as a purely patriarchal phenomenon and the consequence of a masculine struggle for power and territory. In a perfect feminist world, there should be no wars. This text is written during the seventh year of the war that the Russian Federation has been waging against Ukraine. The article outlines and analyses the different attitudes to war among Ukrainian feminists. The position ‘war is men's toys, militarism is bad’ is very simplistic and extremely risky in the case of Ukraine, and this text aims to prove that.
«Поприбирай тут, бо хто тебе таку заміж візьме»
Дівчата на роботі нарізали канапок... Прийшла з роботи і стала на «другу зміну»... У жінок після професійних і хатніх справ залишається десь півгодини часу на добу на відпочинок... Усе це — реалії, які наше суспільство лише починає обговорювати.
«Мене вдома не годують»
Ви колись чули фразу «мене чоловік удома не годує»? А «дружина не годує» чули? (Зазвичай сказано з такою наче жартівливою, а насправді з очевидною претензією.) Маленька звичаєва деталь, за якою прірва в розподілі домашніх обов’язків.
Він — срібний лис, а вона — стара порхавка?
Ейджизм не просто вада. Це похибка логіки у світі, e якому збільшується тривалість життя. Його третина (а то й половина) може пройти у віці, який уважається надто похилим для розваг і кохання (особливо для жінок). Та чи справді це так? Чи це лише стереотипи, яких нас навчили?
Безсердечне свято: що не так із днем Святого Валентина?
День усіх закоханих — чудова нагода для особливої вечері з коханою людиною. Приємна умовність, щоб запросити на побачення чоловіка або зробити подарунок дружині. І символічний ляпас усім одинакам та одиначкам. Кожна вітрина нас попереджала: «Кохай або не нарікай». Я ж обіцяю нарікати з любов’ю.
Чи всі ми сестри? Український фемінізм між Заходом і Росією
Чи вільний фемінізм від імперіалізму? Як дивляться на своїх сестер з інших країн західні феміністки? Чи існує порозуміння між українським і російським фемінізмом? Зрештою, які є постколоніальні клопоти, як ми бачимо самі себе та чи виробляємо власну критику і знання?