Експертний ресурс «Гендер в деталях» оголошує набір на участь у дослідницькому навчальному проєкті «Гендерний підхід в контексті всеохопної оборони».
Обґрунтування проєкту:
Перемога України у війні вимагає проведення реформ у сфері оборони та пошуку новаторських рішень у соціальній політиці, які забезпечать стійку і комплексну безпекову стратегію.
Гендерний підхід — це врахування різних потреб, можливостей та досвіду жінок і чоловіків у всіх сферах діяльності для забезпечення рівних можливостей і розкриття потенціалу всіх громадян/ок.
Всеохопна оборона — це стратегія, що передбачає залучення не лише армії, а всього суспільства і його інституцій для забезпечення стійкості країни до викликів і загроз. Особливістю всеохопної оборони за шведським зразком є включення до доктрини не лише мілітарної, а й інших типів оборони, таких як економічна, інформаційна, кібернетична, психологічна та цивільна, що спрямовані на підтримку функціонування держави навіть у кризових умовах.
Поєднання гендерного підходу та всеохопної оборони підвищить ефективність обороноздатності, забезпечивши участь усіх суспільних груп, використання різноманітного досвіду і збільшення внеску жінок у зміцнення безпеки країни.
Проєкт включає:
-
вивчення кращих практик гендерного мейнстрімінгу, ознайомлення з системою всеохопної оборони під час 2х тижневої офлайн тренінгової програми у Швеції (11-23.05.2025);
-
вивчення учасницями проєкту українського контексту, розробка напрацювань стосовно гендерно чутливого впровадження всеохопної оборони в Україні (літо-осінь 2025);
-
менторську підтримку від провідних українських гендерних експерток (літо-осінь 2025);
-
написання аналітичних звітів з практичними рекомендаціями (літо-осінь 2025);
-
публікацію аналітичних звітів на сайті «Гендер в деталях» та презентацію їх стейкхолдерам (жовтень 2025 - лютий 2026).
Участь у проєкті безкоштовна для учасниць, витрати покривають організатори. Окрім того, програма передбачає виплату гонорару учасницям у розмірі 58000 грн за написання аналітичних звітів за умови виконання всіх вимог, а також можливість отримати додаткові гранти на покриття витрат на дослідження.
Тривалість проєкту: 11 місяців (квітень 2025 - лютий 2026).
Кількість учасниць: 21.
Учасниці будуть об’єднані у 7 дослідницьких команд по 3 людини, кожна команда вивчатиме свій напрямок досліджень для формування практичних рекомендацій щодо необхідних реформ. Результатом стане 7 аналітичних звітів з рекомендаціями, по одному від команди.
Напрямки роботи:
1. Зміни в економіці, у сфері праці та зайнятості під час війни. Посилення економічної стійкості і сталості процесів через гендерний підхід.
2. Доглядова праця під час оборони. Оплачувана доглядова праця: додаткові безпекові навантаження. Неоплачувана доглядова праця: збільшення навантаження, зменшення інфраструктури. Баланс ринкових і державних механізмів для компенсації проблем.
3. Жінки в армії. Перешкоди: гендерні, інфраструктурні, бюрократичні, символічні. Жіноча мобілізація. Відхід від армійських стандартів (наприклад, таких як необхідність здавати фізкультурні нормативи; обмеження по віку для небойових посад; необхідність мати офіцерське звання, а не професійний досвід для зайняття посад) для ефективнішого залучення різних суспільних груп, у тому числі жінок, в армію.
4. Жінки в цивільній обороні і секторі безпеки. Залученість жінок до мобільних груп ППО і добровольчих формувань територіальних громад, ДСНС, поліції, гуманітарного розмінування, роботи військово-цивільних адміністрацій. Досвід, умови, особливості, проблеми. Доглядова праця та баланс між професійними і сімейними обов'язками зайнятих в секторі безпеки (ДСНС, поліція, армія).
5. Місцеве самоврядування і державне управління. Розширення участі жінок у процесах прийняття рішень, особливо у контексті реагування на виклики війни, протидія гендерним стереотипам. Проактивне недопущення обмежень для реалізації політичних прав жінок внаслідок війни.
6. Інклюзивна інформаційна політика. Протидія гендерній дезінформації. Підтримка психологічної стійкості через ефективну комунікацію, врахування гендерних аспектів у соціальних кампаніях і створення ресурсів для подолання стресу.
7. Волонтерський рух і громадський сектор як реалізація стратегії всеохопної оборони. Визнання і підтримка внеску жінок у волонтерську діяльність, забезпечення гендерного балансу в управлінні громадськими організаціями, посилення видимості жінок.
Вимоги до учасниць:
До участі у проєкті запрошуємо дослідниць та аналітикинь різного профілю (соціологія, аналіз законодавства, антропологія, політологія, культурологія тощо), які мають підтверджений досвід проведення досліджень, написання аналітичних документів і практичних рекомендацій (особисто або у співавторстві).
Обов'язкові вимоги до кандидаток:
- досвід проведення досліджень, написання аналітичних документів і практичних рекомендацій;
- гендерна чутливість, базове розуміння гендерної теорії;
- англійська мова на робочому рівні;
- вміння працювати у команді;
- можливість взяти участь у 2х тижневій офлайн тренінговій програми у Швеції (11-23.05.2025) протягом усієї її тривалості (усі витрати покривають організатори);
- можливість написати аналітичне дослідження обраної теми до жовтня 2025 і брати участь у зустрічах зі стейкхолдерами у наступні місяці.
Від кандидаток ми очікуємо CV, приклади ваших публікацій, обґрунтування вашого бажання взяти участь у проєкті, а також вибір бажаного напрямку дослідження, ваш досвід роботи за цим конкретним напрямком та міркування щодо конкретної теми, за якою ви бажаєте працювати.
Заявки приймаються до 23 лютого через анкету. Рішення щодо відбору буде повідомлено не пізніше 3-7 березня.
Проєкт реалізує експертний ресурс «Гендер в деталях» за фінансової підтримки Шведського інституту, у партнерстві з Swedish International Liberal Centre (SILC).