Текст на основі коментаря незнайомого мені чоловіка у фейсбуці френдеси. "Я все розумію, але (c) мені не подобається ця риторика, що білі чоловіки тепер перед усіма в боргу, — пише він. — Я от особисто нікого не пригнічую і всіх поважаю однаково. Чого я тепер раптом всім винен?".
Поговорімо про це.
Фішка не в тому, чувак, що ти комусь "винен". Фішка в тому, що вже за самим тим фактом, що ти білий гетеросексуальний (припускаю з контексту) цисгендерний (теж припускаю) чоловік, у тебе в більшості контекстів є привілеї, бачиш ти їх чи ні.
У тебе (і в мене) є привілей зайти в магазин і просто щось купити без додаткової перевірки сумки.
У тебе (і в мене) є привілей не давати купу додаткових пояснень, хто ти і звідки, коли винаймаєш квартиру.
У тебе є привілей (а в мене немає) не сприйматися як потенційний ризик на співбесіді, що в тебе народиться дитина і ти підеш у декрет.
У тебе є привілей вважатися класним батьком за те, що ти один раз на тиждень вийдеш на вулицю з коляскою (а у твоєї гіпотетичної дружити - ні).
У тебе є привілей не тримати в голові довгого переліку того, що робити, щоб уникнути зґвалтування (а в мене чи твоєї гіпотетичної дружини цього привілею немає).
У тебе є привілей просто ходити з дружиною по вулиці і не боятися, що вас поб'ють за те, що ви щось там "випячуєте".
Щоб легше собі це візуалізувати, уяви, що ти дуже високий чувак на концерті у фан-зоні. Ти цілком можеш поважати всіх навколо і приязно до них ставитися, але твій зріст дає тобі можливість бачити концерт краще, ніж іншим, а людям, які в той чи інший момент опинилися позаду тебе, буде видно погано, і зовсім не через твої погані наміри.
Звісно, це спрощена метафора. Привілеї можуть по-різному проявлятися в різних контекстах. Але варто пам'ятати, що твій статус білого цис- гетеро чоловіка насамперед дає тобі можливість не паритися щодо дискримінації чи додаткових ризиків у більшості ситуацій, які ти зустрічаєш в повсякденному житті. І саме тому, якщо ти всіх поважаєш, за власним визначенням, не досить просто "нікого не пригнічувати". Важливо щось робити.
Коли серед твоїх друзів наступного разу прозвучить слово "баба", скажи їм, що так говорити не ок. Зупини людину, яка розказує гомофобний жарт. Не дозволяй расистської риторики у своїй присутності. Дай жінці можливість першій висловитися на робочій зустрічі. Не перебивай. Візьми на себе половину хатньої роботи, або й більше. Пам'ятай про дні народження рідних сам, а не перекладай це на дружину. Більше слухай і будь готовий вчитися. Перелік ти можеш доповнити самостійно. Адже, якщо ти всіх поважаєш, за власним визначенням, то ти напевно почув, у яких ситуаціях їм потрібна допомога, і готовий її надати.