21 січня, 2025

Яйцеклітина – це справжня зірка

3 липня 2020
Олександра Будлянська
В університеті я зацікавилася спочатку фемінізмом, а потім гендером. Згодом ці теми стали для мене важливими, насамперед тому, що я часто помічала сексизм і дискримінацію, як жінок, так і чоловіків. А на другому місці - власна свобода. Я в процесі вивчення цього питання і хочу доносити свої знання до інших. У цьому блозі мені хочеться торкатися різних тем: розповідати про власний досвід і про книжки та фільми, що стосуються гендеру. Таким чином, сприяти гендерній рівності.

Це цитата з книжки «Приховане диво» Ніни Брохман та Еллен Стьоккен Дааль. Книжки, яка розповість вам усе про жіночі статеві органи, стать, секс, оргазм, контрацепцію та про хвороби й як їх уникнути.

Насправді кожна сторінка цього підручника чогось вас навчить. Та розвіє багато міфів і допоможе краще розуміти своє тіло, бажання та краще захищатися від захворювань. Загалом авторки намагаються небанально, цікаво і просто пояснити складні речі, якими самі довгий час переймалися й не могли дати вичерпну відповідь, навіть навчаючись на медичному факультеті. І у них це виходить!

Та що означає ця прекрасна та загадкова цитата у заголовку. Напевно ви знали, що кожна жінка народжується з готовим комплектом яйцеклітин – їх приблизно 300 000. «Але ці яйцеклітини ще не зрілі. Насправді це тільки зародки майбутніх яйцеклітин, які виникають уже на п’ятому місяці розвитку ембріона» – пояснюють дівчата. До початку менструального циклу ці «недояйцеклітини» дозрівають, але від мозку ще не надходить сигнал про овуляцію і вони відмирають. Так, їх залишається приблизно 180 тис. У 25 років ми вже маємо 65 тис. яйцеклітин. Усі вони терпляче чекають своєї черги, дозрівають і виходять з яєчників. Тут виникає питання: нащо нам так багато яйцеклітин, якщо менструація один раз на місяць? Насправді жінка може витратити за місяць не одну яйцеклітину, а цілу тисячу. Тобто різниця між спермою та яйцеклітинами не така вже й велика. Адже яйцеклітини також ведуть жорстоку боротьбу за право створити дитину. Тисяча клітин дозрівають щомісяця, але тільки одна виграє та покидає яєчник.

Отже, тепер можна твердо заперечити міф, якому нас вчать ще зі школи про те, що мачо-сперматозоїди летять до пасивної яйцеклітини, щоби її запліднити. Яйцеклітина – це справжня зірка, яка після боротьби за звання найкращої, не приходить на вечірку першою. Вона така сама активна, як і сперматозоїди. Не вони пливуть до неї, а клітина поважно виходить до сперматозоїдів, які чекають її інколи декілька днів.

Яйцеклітина – це справжня зірка