19 березня, 2024

Історія і пам’ять

Жінки в кримськотатарському суспільстві: період Кримського ханства
В українській культурі складено чимало міфів про кримськотатарських жінок. Час дізнатися факти.
Агентка змін: чого ми можемо навчитися в Мілени Рудницької?
Фемінізм і патріотизм — інгредієнти політичного успіху Мілени Рудницької
A Worker, A Victim, A Consumer: Images of Women in Soviet Satire
The 1991 USSR collapse did not assume the end of everything Soviet. The new states inherited elements of the Soviet culture, mentality, consciousness, everyday practices and, of course, stereotypes. All this has required careful reflection and revision. Gender prejudices assimilated in the previous era are still part of our daily lives. We often reproduce them without realizing their origin. What, for example, was the female image and gender roles in the Soviet culture?
Трудівниця, жертва, споживачка: жіночі образи в радянській сатирі
Гумор може не тільки руйнувати стереотипи, а й підживлювати їх, укорінювати в суспільній свідомості. А як щодо офіційного радянського гумору? Чи вдалося сатирикам Радянської України створити образ емансипованої жінки, яка нарівні з чоловіком б’є рекорди на виробництві і є соціально активною? Чи, навпаки, гумористи відтворили патріархальність суспільства «розвинутого соціалізму» та гендерні стереотипи, які в ньому існували? Відповіді на ці питання — далі в статті.
Український фемінізм та націоналізм в умовах Холодної війни (1946–1991)
Друга світова війна — трагічний злам і для фемінізму, і для націоналізму в Україні. У 1940-х роках організований фемрух на теренах України, по суті, остаточно припинив свою діяльність. Націоналізм майже зник із середини 1950-х років. Проте на еміграції і феміністичний, і націоналістичний рухи існували й далі, до того ж зазнавши помітних трансформацій і почавши несподівано зближуватися. Що ж відбулося в незалежній Україні і чому нині ці рухи антагоністичні?
Друга світова війна та участь жінок в українському націоналістичному підпіллі
Проблема участи українського жіноцтва в лавах ОУН та Української Повстанської Армії у 1939–1954 роках непроста. З одного боку, дослідники і дослідниці підкреслюють, що жінок у націоналістичному підпіллі було багато. Проте що це значить і яка роль відводилася жінкам в ОУН–УПА?
Фемінізм та інтегральний націоналізм у Західній Україні в 1921–1939 роках
1930-ті роки — час ідеологічних конфліктів між українськими інтегральними націоналістами (Організація українських націоналістів) та українськими феміністками (Союз українок).
Фемінізм, націоналізм і Українська революція 1917–1921 років
Величезним вибухом як національного, так і жіночого пробудження в Україні стала Українська революція 1917–1921 років. Чи було місце жіночій емансипації в ті буремні часи?
Націоналізм і фемінізм в Україні: з імперій — на волю!
Націоналізм і фемінізм з’явилися на теренах України майже одночасно — в другій половині ХІХ століття. Як розвивалися і взаємодіяли ці ідеології?
На захисті прав жінок? Фемінізм, правий популізм і націоналізм у сучасній політичній риториці
Націоналізм, права жінок, праворадикальні рухи, традиційні цінності — можете викреслити зайве? В Україні ця відповідь очевидна. Проте останніми роками праві націоналістичні партії, політики й політикині в багатьох країнах Європи переглянули свою політичну програму і поквапилися внести в неї захист прав жінок, а дехто навіть ЛГБТ-спільноти. Чому так сталося і чи сумісні націоналізм, правий популізм та фемінізм?