16 липня, 2024

Фемінізм в деталях

Літо й осінь 2020 року на «Гендер в деталях» буде присвячено новій темі сезону. «Фемінізм в деталях» — це і назва групи у фейсбуку, яку ми запустили на початку року, і привід для глибокої поважної розмови. Сьогодні фемінізм — це множина. Множина ідей, історій, вимог. Можна навіть сказати, що скільки феміністок, стільки й фемінізмів, адже кожна формує свою унікальну комбінацію поглядів і позицій. З цим і розбиратимемося — в деталях політичних, географічних, історичних та особистих контекстів.

Данія: пізній #MeToo та проблеми з фемінізмом
Так само як сусідні Ісландія і Швеція, Данія щороку посідає верхні позиції в рейтингах країн, де найкраще бути жінкою. Однак недавно країну почали називати антифеміністичною, а рух #MeToo поширився там із запізненням. У чому справа?
Швеція: феміністична зовнішня політика феміністичного уряду
У Швеції питання гендерної рівности і прав жінок — це не просто одне з питань національної політики. Уже восьмий рік ця країна провадить «феміністичну зовнішню політику», ба більше, Швеція пишається, що вона перша країна з «феміністичним урядом». Як це відбувається на практиці?
Скандинавія: найкраще місце, щоб народитися жінкою (і при нагоді народити)?
Ми звикли вважати скандинавські країни зразком суспільства гендерної рівности. Чи справді це так? Які внутрішні проблеми й виклики існують там сьогодні?
Якби Вайнштайн був українцем, або Дитсадок репутації
Якби Вайнштайн жив в Україні, з ним віталися б за руку, відвідували б його заходи і брали б участь у спільних проєктах. Бо саме так поводяться тепер із чоловіками, які дозволяли собі сексистські висловлювання. Інститут репутації в Україні — радше ПТУ чи дитсадок репутації. Змінимо це, сестри?
Усі феміністки — страшні!?
Ви, напевно, чули про страшних неголених феміністок? Ми теж, але таких не бачили. Мало того, під опис «недоглянутої жінки», якщо замість «жінка» написати «людина», підпадає будь-який середньостатистичний чоловік. Чому б не ставитися до чоловіків і жінок як до людей і не ретушувати нікому мізки?
Як я розсмішила сексиста
На кожен сексистський закид існує як мінімум одна колонка, а як максимум — терабайти інформації в інтернеті та здоровий глузд. Як відрізнити впертого сексиста від людини, яка просто чогось не розуміє і хоче з’ясувати? Стежте за тоном і лексикою. Щойно ви стаєте «занадто красивою, щоб бути феміністкою» — згортайте просвітницьку кампанію. Проте смійтеся останньоюНа кожен сексистський закид існує як мінімум одна колонка, а як максимум — терабайти інформації в інтернеті та здоровий глузд. Як відрізнити впертого сексиста від людини, яка просто чогось не розуміє і хоче з’ясувати? Стежте за тоном і лексикою. Щойно ви стаєте «занадто красивою, щоб бути феміністкою» — згортайте просвітницьку кампанію. Проте смійтеся останньою.
Як зробити дослідження гендерно чутливими?
Чим гендерно чутливі дослідження відрізняються від гендерно нейтральних? Яких принципів варто дотримуватись, аби дослідження включало різноманітність досвідів? Як інтерсекційний підхід розширює дослідницькі можливості? Що і на яких етапах дослідження потрібно робити, щоб дослідження сприяло гендерній рівності? Про це все розповідає аналітикиня Cedos Єлизавета Хассай.Чим гендерно чутливі дослідження відрізняються від гендерно нейтральних? Яких принципів варто дотримуватись, аби дослідження включало різноманітність досвідів? Як інтерсекційний підхід розширює дослідницькі можливості? Що і на яких етапах дослідження потрібно робити, щоб дослідження сприяло гендерній рівності? Про це все розповідає аналітикиня Cedos Єлизавета Хассай.
Кровна помста
Вас також дивує асоціативний ряд «менструація — дефекація»? Нас не тільки дивує, нас бісить, що про місячні «не пасує» говорити публічно. Спробуймо це зробити.
Скажіть «фемінізм» без таргана в роті!
«Я хочу бути дівчачою дівчинкою, бо я жінка від природи». Та при цьому взяла кредит, будую бізнес і забезпечую родину. Знайома ситуація, коли реальність і її опис відрізняються? А винуватими виявляються... феміністки.
Фемінізм і трансгендерність: теоретичні дебати
Тема трансгендерности широко дебатується у фемінізмі, зокрема в сучасному українському. Серед феміністок є різні позиції, аж до категоричного несприйняття самого цього явища, тоді як трансгендерні жінки заявляють своє право називатися не лише жінками, а й феміністками. Ця стаття містить стислий огляд теоретичних засад, на яких ми можемо обговорювати трансгендерність, та розповідає про історію конфліктів у фемінізмі навколо цього питання.