10 листопада, 2024

Фемінізм в деталях

Літо й осінь 2020 року на «Гендер в деталях» буде присвячено новій темі сезону. «Фемінізм в деталях» — це і назва групи у фейсбуку, яку ми запустили на початку року, і привід для глибокої поважної розмови. Сьогодні фемінізм — це множина. Множина ідей, історій, вимог. Можна навіть сказати, що скільки феміністок, стільки й фемінізмів, адже кожна формує свою унікальну комбінацію поглядів і позицій. З цим і розбиратимемося — в деталях політичних, географічних, історичних та особистих контекстів.

Джентльмен і орден феміністок
Коли феміністки зберуться і вирішать, можна чи ні подавати жінкам руку і притримувати для них двері? Насправді ніколи. Доведеться самим вирішувати, робити це чи ні. І звикати, що жінки можуть прийняти традиційний галантний жест або ні.
Чи наші зусилля марні?
Феміністки перебувають у двох станах — «опускаються руки» і «треба засукати рукава». Лише відступивши на крок назад, можна побачити, скільки всього вже зроблено, яку потужну і світозмінну тенденцію створили жінки за останні двісті років.
Скандинавська «скляна стеля» і скандинавський парадокс
Попри багаторічні політики гендерної рівности, у сферах, де панує жорстка конкуренція, наприклад у топ-менеджменті, «скляна стеля» в скандинавських країнах зберігається. Мало того, кількість жінок на керівних позиціях менша, ніж в інших країнах, де гірше з дружніми до матерів і батьків політиками. Як так склалося і що з цим роблять уряди?
Норвегія: залучаючи чоловіків у «жіночі» професії
Щоб досягнути гендерної рівности, замало збільшити можливості жінок у «чоловічих» сферах бізнесу й влади. Традиційно «жіночі» освіта і догляд повинні залучити більше чоловіків. Норвегія вже має досвід такої соціальної гармонізації.
Фінляндія: жіноча парламентська коаліція і Міжнародна премія за гендерну рівність
Гендерний паритет у парламенті й уряді — реалії Фінляндії. Які наслідки має це для жителів і жительок країни?
Данія: пізній #MeToo та проблеми з фемінізмом
Так само як сусідні Ісландія і Швеція, Данія щороку посідає верхні позиції в рейтингах країн, де найкраще бути жінкою. Однак недавно країну почали називати антифеміністичною, а рух #MeToo поширився там із запізненням. У чому справа?
Швеція: феміністична зовнішня політика феміністичного уряду
У Швеції питання гендерної рівности і прав жінок — це не просто одне з питань національної політики. Уже восьмий рік ця країна провадить «феміністичну зовнішню політику», ба більше, Швеція пишається, що вона перша країна з «феміністичним урядом». Як це відбувається на практиці?
Скандинавія: найкраще місце, щоб народитися жінкою (і при нагоді народити)?
Ми звикли вважати скандинавські країни зразком суспільства гендерної рівности. Чи справді це так? Які внутрішні проблеми й виклики існують там сьогодні?
Якби Вайнштайн був українцем, або Дитсадок репутації
Якби Вайнштайн жив в Україні, з ним віталися б за руку, відвідували б його заходи і брали б участь у спільних проєктах. Бо саме так поводяться тепер із чоловіками, які дозволяли собі сексистські висловлювання. Інститут репутації в Україні — радше ПТУ чи дитсадок репутації. Змінимо це, сестри?
Усі феміністки — страшні!?
Ви, напевно, чули про страшних неголених феміністок? Ми теж, але таких не бачили. Мало того, під опис «недоглянутої жінки», якщо замість «жінка» написати «людина», підпадає будь-який середньостатистичний чоловік. Чому б не ставитися до чоловіків і жінок як до людей і не ретушувати нікому мізки?