18 вересня, 2024

Фемінізм в деталях

Літо й осінь 2020 року на «Гендер в деталях» буде присвячено новій темі сезону. «Фемінізм в деталях» — це і назва групи у фейсбуку, яку ми запустили на початку року, і привід для глибокої поважної розмови. Сьогодні фемінізм — це множина. Множина ідей, історій, вимог. Можна навіть сказати, що скільки феміністок, стільки й фемінізмів, адже кожна формує свою унікальну комбінацію поглядів і позицій. З цим і розбиратимемося — в деталях політичних, географічних, історичних та особистих контекстів.

«Пожирачки маскулінности» та інші казки про феміністок
Феміністки зруйнували романтику, ба більше — буквально винищили «справжніх чоловіків». Це через них сьогодні не дочекаєшся квітів на побаченні! А от десь в Азії «справжні чоловіки» ще залишилися... Чули такі казки? Ану згадаймо, які досягнення фемінізму дають змогу взагалі ці казки переповідати.
Трансгендерність та інтерсекс варіації у спорті: естафета з порушення прав
Чи можуть трансгендерні та інтерсексні жінки й чоловіки займатися професійним спортом? Чи мають вони переваги? Чи порушують права цисгендерних жінок-суперниць? Чи дискримінація трансгендерних та інтерсексних людей наразі виправдана заради ідеї «чесної гри»? І як зробити спорт інклюзивним і рівноцінним одночасно?
Товсті жінки зрікаються бодіпозитиву: дві історії (не)успіху
У 2017 році світ побачили дві автобіографії — Ешлі Ґрем та Роксани Ґей, які по-різному розповідають про досвід життя у великому тілі. Що нині найактуальніше — бодіпозитив, бодінейтральність, чи комерціалізація і фетишизація тіла? Розібратися допомагає рецензія Ганни Улюри.
Ще один спосіб сказати «ні», коли «ні значить ні» не розуміють
Скільки разів ваше «ні» не розуміли, ні на перший, ні на 10-й раз? Скільки стратегій ви випробували, щоб донести однозначність і безповоротність відмови? Якщо 101 відмова не спрацювала, пробуйте «спосіб Пілар».
Жінки «дають», а чоловіки «беруть», або Чому жіночим задоволенням досі нехтують
Чиїм оргазмом найчастіше закінчується порноролик? А статевий акт у реальному житті? Якщо ви знаєте відповідь і розумієте, чому вона не ок, запрошуємо глибше розібратися в питанні разом з авторкою статті.
Хто їм заважає? Як жінки будують кар’єру в ІТ в Україні
Чи складно жінкам «ввійти в ІТ»? Сфера STEM (наука, технології, інженерія, математика) традиційно вважалася чоловічою і її наскрізь пронизував сексизм. А проте жінки від середини ХХ століття активно пробивали її «скляну стелю». Як справи сьогодні в українському ІТ та чи заважає щось жінкам?
Сексуальні суперстимули і здорові стосунки
Навіщо змінювати своє тіло в погоні за недосяжним ідеалом? Теорія сексуальних суперстимулів підказує, що в цьому може бути сенс — гіперсексуалізація приваблює протилежну стать. Та чи здатні «принади» стати базою здорових стосунків?
Конкурси краси і фемінізм: завжди вороги?
Чи мають конкурси краси щось спільне із фемінізмом? І чи можливо це взагалі?
На захисті прав жінок? Фемінізм, правий популізм і націоналізм у сучасній політичній риториці
Націоналізм, права жінок, праворадикальні рухи, традиційні цінності — можете викреслити зайве? В Україні ця відповідь очевидна. Проте останніми роками праві націоналістичні партії, політики й політикині в багатьох країнах Європи переглянули свою політичну програму і поквапилися внести в неї захист прав жінок, а дехто навіть ЛГБТ-спільноти. Чому так сталося і чи сумісні націоналізм, правий популізм та фемінізм?
Як фемінізм очищає науку від упереджень та «сліпих плям»
У наукових дослідженнях за об’єктивністю часто ховалася упередженість щодо жінок та перенесення установок певного соціуму на досліджувані явища. Білі заможні чоловіки в західних країнах, які займалися наукою, написали історію як історію чоловіків, інтерпретуючи явища природи чи культуру інших суспільств переважно на підставі своїх патріархальних поглядів. Феміністичні дослідниці ХХ століття вже відстежили частину цих похибок, решта залишається під питанням.