23 листопада, 2024

Що робити, коли проти фемінітивів виступає... жінка?

13 квітня 2021
Поширити в Telegram
1713
Емма Антонюк

Популяризаторка читання, страшний сон противників фемінітивів.

Якби ми випадково зазирнули в офіс великої юридичної фірми в суботу ввечері, то побачили б, як Ольга відриває табличку з написом «адвокатка» з дверей свого кабінету. Табличку знищено разом із дорогим французьким манікюром.

У коментарях оголошується лінгвістичний батл. Прохання відійти від моніторів людям зі слабкими нервами, чоловікам і дітям. Зараз буде черговий текст про фемінітиви, виживуть лише найсильніші і пілотеси з аналітикинями. Поїхали!

Хто така Оля? Оля — успішна юристка. Юрист, як сказала б вона сама. Розумна людина і, може, навіть феміністка. Чому «може, навіть феміністка» Ольга здерла табличку зі своєю посадою з дверей кабінету? Бо, по-перше, вона вважає, що фемінітиви підкреслюють її стать, а це «недоречно, коли йдеться про професійність». По-друге, Ольга вважає, що до широкого спектра прав жінок належить і право самій обирати, як називається твоя посада. Шановні пані й панове, увага, питання: що робити, коли жінка не хоче вживати фемінітиви для назви своєї посади?

Залишмо ненадовго Олю над уламками таблички і поговорімо про те, чому в мене сіпається око. Спойлер: відповідь безпосередньо пов’язано з причиною зіпсованого Олиного манікюру.

Коли я пишу пост і називаю свою аудиторію «глядачі» — тиша.

Коли я пишу пост і називаю свою аудиторію «глядачки»:

- не можна боротися за права жінок коштом прав чоловіків!

- ти штучно ексклюзуєш частину своїх підписників!

- тобто якщо я мужчина, мені не можна дивитися ваш канал?

Знову пишеш «глядачі». Тиша.

А тепер дивіться. Бувають випадки, коли складно говорити про обидві статі в множині. От повірте, бувають. Коли бракує місця для тексту в сторіс. Коли хочеться динаміки й ритму. Коли йде довгий перелік професій. Мова — це не мінне поле, де ти підірвешся при першій-ліпшій спробі експериментувати. Мова — це простір для маневру, в якому діють визначені правила, але є багато опцій для вибору. Тому я дозволяю собі іноді писати не «глядачі й глядачки», а одним словом чоловічого або жіночого роду. Для чого я це розповідаю? Або навіть не так. Для КОГО я це розповідаю? Для Олі й решти людей, які вважають, що чоловічий рід уживається як загальний за замовчуванням. Уважати, що слово «юрист» нейтральне і не підкреслює стать, а «юристка» недоречно підкреслює стать, — це ставлення до чоловічого роду як до загального й основного.

А хіба насправді чоловічий рід не базовий за замовчуванням? Щоб знайти відповідь на це питання, вам не потрібні словник чи підручник, навіть збірник наукових статей з лінгвістики не знадобиться. Просто відкрийте календар. Бачите там рік, що належить до ХІХ століття? Ні? Тоді чоловічий рід не основний.

Людство розвивається. Придумало каналізацію замість ходити у відро, вакцини замість вмирати від кору, фемінізм замість стулити рота і йти на кухню, доки чоловіки вирішують серйозні справи. Давайте не кричати «зрада», коли для загального звертання вживають слово жіночого роду. «Шановні студентки» в аудиторії, де є хлопці, наприклад. Я не кажу, що так треба робити завжди. Я кажу, що всю свою історію людство жило в умовах, коли жіноче означало неважливе. Від «ти шо, баба?» до «жіноча машина» і «жіночий роман» самі розумієте, в якому контексті. Тому легітимізувати «жіноче» через мову — це абсолютно нормальний людяний інструмент. Бодай для того щоб зберегти Олині нерви й манікюр у боротьбі з табличкою, яка, на її думку, недоречно підкреслює стать.

Якщо ви випадково зазирнете в офіс великої юридичної компанії ввечері і побачите, як Оля зриває табличку, ідіть повз і не влаштовуйте біля її кабінету одиночний пікет. Олині правнучки уявлення не матимуть, як це — боротися за фемінітиви. А погляди своєї бабусі вважатимуть архаїчним лінгвістичним дивацтвом. Бо час — найкращий автор табличок на дверях кабінетів.

13 квітня 2021
Поширити в Telegram
1713
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Усі статті теми
«Де ви знаходите той сексизм?»
«Я на таке не звертаю уваги» означає, що сексизм таки є.  
«Якщо вам важко весь час бути з дитиною, не народжуйте»
Претензії до жінок нескінченні.
Гендерний розрив у зарплатах —  це «міф»
Написали в резюме бажаний дохід — зітріть і додайте 25%.