22 травня, 2024

А звати її Ганна

16 березня 2021
Поширити в Telegram
1445
Емма Антонюк

Популяризаторка читання, страшний сон противників фемінітивів.

Це реальна історія, яка трапилася з моєю подругою дитинства Євою. Ми нерозлучні ще із садочка, жили по сусідству і були одна для одної ріднішими, ніж біологічні сестри. Єва працювала в районній газеті і закохалася у фотографа Колю. Не те щоб я посягала на лаври мелодраматичних серіалів, які транслюють у прайм-тайм по телевізору, але Коля був одружений.

Ви, напевно, думаєте: «Оце конфлікт у тебе в тексті, яка потужна зав’язка, що ж було далі?» Заждіть з іронією, усе не так просто. Уявімо великий обідній стіл у маленькому приватному будиночку. За столом я, Єва і її мама. П’ємо чай.

— Ти не молодієш, а всіх нормальних мужиків розібрали, доки ти відшивала цілком пристойних претендентів, — каже Євина мама.

«Єва — сама цілком пристойна претендентка», — думаю я, але не встрягаю в суперечку.

— Як же мені не пощастило, — плаче Єва.

Вона закохалася так, як пишуть у книжках, співають у піснях і мріють у старших класах — безнадійно. Вони з Колею стали найкращими друзями. Він подавав великі надії не лише як фотограф, а і як потенційне кохання Євиного життя. Вони вперше поцілувалися в гірському селі на фестивалі бринзи. У Коліних руках танула Єва, у Євиних руках танув сирний коник. На карпатських вершинах танув сніг разом із Євиним відчуттям самоповаги.

— Хіба я виховала тебе непорядною хвойдою? — питала Євина мама.

— Порядною, — відбивалася закохана Єва.

Я слухала їхні діалоги, не втручаючись, але багато думала про те, чому відповідальність за роман з одруженим чоловіком покладалася на Єву. Коля присягнув своїй дружині у вічному коханні, наживав із нею майно, брав іпотеку і заводив кота. А коли вирішив закрутити роман на стороні, винною вийшла жінка, яка Коліній дружині ні в чому не присягала, нічого не обіцяла і навіть не знала її особисто. Єва відкривала її сторінку у фейсбуці, дивилася на фото красивої й щасливої білявки і плакала. Їй боліло.

Через пів року Коля зняв обручку і винайняв окреме житло. Весь цей час вони з Євою влаштовували конспіративні зустрічі в готелях на околиці міста і ходили на обід у кафешки за п’ять кілометрів від редакції. Однак про їхній роман несхвально пліткувало пів міста. Єва вислуховувала кпини, натяки і завуальовані докори від колег і знайомих.

Одного вечора Єва сказала Колі:

— Ти вільний чоловік. Досить ховатися!

— Давай залишимося просто колегами, — відповів Коля.

Вона нічого не розуміла. Перечитувала його листи, слухала «їхні» пісні і спалила його футболку на мангалі для барбекю.

— Він щойно закінчив одні важкі стосунки, а ти до нього полізла з іншими, — сварила Єву мама. — Він щойно позбувся одного тягаря, як ти вирішила навантажити бідного хлопця новим. Я вже мовчу про напористість! Навіщо ти зробила перший крок? Який чоловік захоче таку?

— Ніхто не захоче, — погоджувалася заплакана Єва.

Чого хоче Єва — за цим столом не розглядалося апріорі.

Вона зализувала рани як могла. А могла здебільшого в пабах із кухлем, келихом або чаркою. Якось у барі до Єви підійшла ефектна білявка і покликала «на кілька слів». Білявку звали Оксана. Єва бачила її лише на фото в соцмережах. Це була Коліна дружина, колишня дружина.

— Я ненавиділа тебе всім серцем, — казала вона Єві.

— Розумію, — схлипувала Єва.

— Мені так шкода, — казала білявка.

— Мені теж, — казала Єва винним голосом.

— Пробач, я думала, що це ти, — вела далі Оксана.

— Що?!

Оксана розказала, як чула від чоловіка про репортерку Єву, з якою він проводив непристойно багато часу. Її Оксана і звинувачувала в руйнуванні шлюбу, аж доки стало відомо, що Коля заручений із менеджеркою маркетингового відділу. Сюрприз.

— Вона лагідна і добра жінка, — казала про менеджерку маркетингового відділу Євина мама. — Їй на день народження колеги подарували формочки для запікання, а тобі що?

— Запальничку з вигравіруваними бітлами, — відповідала Єва.

Я гомерично сміялася.

Коля так їй нічого і не пояснив. Просто за кілька тижнів приніс на роботу торт і сказав, що відтепер вони з менеджеркою маркетингового відділу одне ціле. Єва не могла стерпіти корпоративних тостів, тож пішла в курилку побути на самоті. У курилці сиділа бухгалтерка Ніна, вона протягнула Єві надпиту флягу, це був коньяк.

— А ти чого? — спитала Єва, кривлячись від міцного алкоголю.

— А я звільняюсь, — сказала бухгалтерка Ніна, і нижня губа в неї затрусилася.

Тоді Єва почула історію про те, як Ніна і Коля крутили роман, але Коля, нічого не пояснюючи, покинув бухгалтерку. І ось він поверхом вище святкує заручини з менеджеркою рекламного відділу.

— А знаєш, я думала, що це він через тебе, — сказала Ніна Єві.

— Ага, я теж так думала.

Вони сміялися до сліз.

— Тільки ти могла на такого запасти, — підсумувала цю епічну драму Євина мама.

Ця історія трапилася десять років тому. Колишня дружина Колі Оксана вийшла заміж за австралійця, переїхала в Брисбен і стала відомою блогеркою. Що з Ніною, я не знаю. Єва працює у відомому глянцевому журналі. Вона успішна, заможна і незаміжня, ми досі подруги.

Я винесла урок з тієї історії. Хай яким токсичним Нарцисом є чоловік, суспільство і навіть найближчі люди чомусь звинувачують жінку. Відтоді я чутливіше ставлюся до кожного випадку, коли жінку закидають упередженнями і хейтом. Я хочу бути поруч, щоби простягнути руку. Це те, що я мала зробити для Єви, коли вона проживала жахливий досвід зі своїм донжуаном.

А Коля, до речі, досі одружений із менеджеркою маркетингового відділу. Вони працюють у тій самій районній газеті, мають трьох синів і спільну сторінку в інстаграмі. Ми з Євою завжди відчували ворожість до його обраниці. Сміялися з помилок у її постах, обговорювали жахливі музичні смаки і любов до афоризмів Коельйо. З роками я багато думала про цю незаслужену ненависть. Так, ніби вона була нам щось винна, ніби вона завдала нам болю, ніби це вона розбила Єві серце. Знаєте, навіть пишучи про цю історію, я не назвала її по імені. Ніби вона не особистість, не жива людина. І це неправильно. Її звати Ганна.

16 березня 2021
Поширити в Telegram
1445
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Усі статті теми
Оксана Кісь: про ролі жінок у Радянському Союзі й незалежній Україні, історію протидії сексизму в рекламі та перспективи феміністичного руху після перемоги у війні
Оксана Кісь — відома українська історикиня, докторка історичних наук, президентка Української асоціації дослідниць жіночої історії. Гендер в деталях розпитав експертку, як і коли в Україні вперше заговорили про сексизм та що стало поштовхом до протидії цьому явищу в українському суспільстві. Також Оксана Кісь поділилася порадами і своїм баченням того, як слід реагувати на прояви сексизму та зупиняти їх.
Про стереотипи з пелюшок.
«Чому ви не цінуєте домагання?!»
В реальності домагання зовсім не те, що уявляють чоловіки.