23 листопада, 2024

Чи жінки «самі винні»?

24 лютого 2021
Поширити в Telegram
2338
Емма Антонюк

Популяризаторка читання, страшний сон противників фемінітивів.

– Спробуй зрозумій цих жінок. Спочатку завалюють інстаграм своїми нюдсами. Потім волають на все горло про об’єктивацію. Може б ви визначились нарешті, га?

Каюсь, я зробила Русланові зауваження. Руслан – це колега. На таких сучасні лідерки думок покладають великі надії, коли пишуть про «нову українську маскулінність». Скільки я чула про покоління чоловіків-зумерів, які доглядають за собою, розділяють з жінкою не лише рахунки в барах, а й обов’язки вдома і не сміються з анекдотів про блондинок.

– Ось ти, наприклад. Феміністка ніби, так? – Руслан показує на мене пальцем (що це, олійка для кутикул?) і веде далі. – Ти зараз для чого намастила губи блиском? А сережки вдягла нащо? До речі, як поживають твої підбори? І б’юсь об заклад, ноги в тебе поголені також. Тобі те волосся якось заважало?

Руслан намагається мені довести, що жінки самі надто сексуалізують свій зовнішній вигляд, а потім ображаються на об’єктивацію. Він гадає, що більшості об’єктивація подобається, бо чоловіче схвалення їхньої сексуальності в різних формах – це мета всіх цих блисків для губ, підборів, поголених ніг і блузок з вирізами.

Я дивлюся на Руслана і набираюся терпіння, щоб додати новий вимір його пласким уявлення про світ. Я дуже рада цій розмові, бо це нагода артикулювати все те, що назбиралося в моїй голові та серці від полум’яних розповідей про те, як сильно жінки насолоджуються дарами патріархату, сексизму, об’єктивації і багатьох інших слів, які вийшли з Русланового рота разом зі слиною.

Поїхали.

Чи можна об’єктивувати інстаграмерок, які постять нюдси у сексапільних позах?

Ні!

Ой, а чому?

А тому що це люди. А з людьми треба поводитися по-людськи, про це ще Віктор Франкл писав. Пам’ятаєте, психіатр, який вцілів у Аушвіці. У своїй книжці він висловив переконання, що головна цінність людини у тому, що вона – людина. Не в смаках, не в інстаграмі, не в інтелекті, не в улюблених позах для фото, не в кількості пластичних операцій, не в користі для суспільства, не в  статі, віку чи стані здоров’я. А в тому, що це – Людина. Тому жінка, яка постить нюдси в сексапільних позах, залишається живою людиною, а не перетворюється на «давалку», «ляльку», грудастий інструмент для продажу піци тощо.

 – Але ж хіба вона сама так не поводиться? Ти часто бачиш фотки мужиків у таких позах?

«Вона ж сама» - бінго! «Вона ж сама взяла участь у конкурсі краси – давайте ставитися до неї, як до м’яса!»

«Вона ж сама знялася напів оголена, давайте толерувати сексистську рекламу!»

 «Вона ж сама пішла ввечері до нас в гості і пила вино! Давайте її гвалтувати!»

– Ну куди ж це тебе занесло? – Руслан, здається обурений.

Гаразд, давай раз і назавжди розберемося з «вона сама».

– Допивай коктейль, ми йдемо у музей. Я не жартую, давай швидше, бо не встигнемо.

Ми з Русланом стоїмо у музеї, де зібрані десятки репродукцій найвідоміших зразків класики олійного живопису.

Перед кожною картиною я прошу свого колегу-зумера кількома реченнями описати, що він бачить.

«Чоловік, в плащі та береті. Імовірно купець. Стоїть в напівоберта, погляд впевнений, поруч карта і компас».

«Жінка, оголена. Лежить, злегка прикрившись, погляд покірний/звабливий/розфокусований. Мабуть, одаліска.»

Ми переглянули купу варіацій від матерів з янголятками і оголонех дів до робітників та послів.

– Це такий собі інстаграм 16-го століття, Руслане. – Давай, скажи, що жінки вибрали бути матерями чи коханками, бо їм дуже не подобалася професія послів і купців?

Стеж за моєю думкою. Зараз жінки працюють і дипломатками і підприємицями. Не тому, що вони раптом передумали, Руслане. Вони вибороли це право. У суспільному устрої, де вони не мали суб’єктності і лише виконували обмежене коло функцій, вони не одне століття рухалися в напрямку розширення своїх прав. Це не трапилося за одну ніч. Це триває досі. 

Раніше народитися жінкою означало провести життя на утриманні чоловіка. Найціннішим ресурсом був її вигляд – що спокусливіша зовнішність, то вищі шанси на благополучне життя.

Дівчинку вчили мати вигляд, рухатися, поводитися, говорити так, щоб подобатися чоловікові. Тому всі жінки на цих картинах або мадонни з малюком, або покірні оголені діви. Вони – заручниці історичних та соціальних умов, бо росли і виховувались за правилами патріархату.

А тепер ходімо в інстаграм. Так, я бачу жінку з губами, повними ботоксу. Я бачу, як вона вигинається на фото. Я бачу, її спідницю. Точніше, не бачу.

«Вона сама поводиться, як сексуальний об’єкт», – кажеш ти, перш ніж поставитися до неї, як до інструменту для обслуговування твоїх утіх.

А я тобі скажу, що дівчатка, яких виховують на казках про покірних принцес – прагнуть чим швидше вийти заміж за аби-кого, бо патріархат досі існує. А не тому, що «вони самі не хочуть робити кар’єру».

Жінки, яким щодня розказують про «як зберегти молодість», «покращити тюнінг» і «10 способів схуднути» – можуть ставитися до свого тіла, як до ресурсу і вкладатимуть в нього весь свій час і гроші, щоб потім капіталізувати. А ти такий розумний прийдеш і скажеш «вона ж сама взяла участь у конкурсі краси».

Дівчата, на яких дивляться лише недосяжно ідеальні моделі з білбордів, глянцевих журналів, реклами і фільмів – будуть прагнути цієї виняткової краси. А ти прочитаєш коментарі перед бодіпозитивною обкладинкою Космополітен і скажеш: «жінки самі шеймлять моделей плюс сайз».

Концепт «жінки самі винні» життєздатний на Марсі або у вакуумі. У патріархаті нема ніякого «жінки самі винні», є відповідальність суспільства, яке створює для них відповідний контекст.

– Окей, - каже Руслан.

Бачили такий кружечок, який вертиться, коли гаджет зависає або завантажується програма? Щось подібне я побачила в його очах. 

– А як щодо твоїх поголених ніг? Хіба справжні феміністки таке роблять?

Я подивилася на його акуратний манікюр з олійкою для кутикул і голосно зітхнула.

24 лютого 2021
Поширити в Telegram
2338
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Усі статті теми
«Де ви знаходите той сексизм?»
«Я на таке не звертаю уваги» означає, що сексизм таки є.  
«Якщо вам важко весь час бути з дитиною, не народжуйте»
Претензії до жінок нескінченні.
Гендерний розрив у зарплатах —  це «міф»
Написали в резюме бажаний дохід — зітріть і додайте 25%.