26 грудня, 2024

Кровна помста

13 липня 2021
Поширити в Telegram
1110
Емма Антонюк

Популяризаторка читання, страшний сон противників фемінітивів.

Найбільший хейт у соцмережах до мене прилетів після сюжету про менструацію. Я знімала репортаж для новин про виставку листівок, присвячену жіночому здоров’ю. Організатори хотіли, щоб тема менструації не викликала огиди чи сорому. «Хіба вона викликає?» — подумала я. Після ефіру мій месенджер став прямим доказом безглуздости цих сумнівів. Кров з очей! Далі буде ще більше «кривавих» метафор — наберіться терпіння і любови до людства, з кожним абзацом ви потребуватимете їх ще більше.

Виставка проходила у великому столичному торговельному центрі. Ведуча в білосніжному (якому ж іще!) костюмі говорила в мікрофон про менструацію. «Зніми обличчя охоронців», — казала я операторові. Вони так кривилися, ніби тампон проковтнули, — страшно глянути.

Ведуча в білосніжному костюмі озвучувала статистику ЮНІСЕФ, від якої у мене серце кров’ю обливалося: кожна друга дівчина стикалася з насмішками через менструацію, 15 % школярок переживали глузування через плями крові на одязі, а кожна четверта дівчинка соромиться купувати засоби гігієни на людях. «Якщо це не достатньо вагома причина говорити вголос про менструацію, то якого приводу нам іще треба?» — подумала я, не здогадуючись, що після ефіру словосполучення «кровна помста» заграє для мене новими барвами. Ні, я серйозно, новими барвами. Зараз поясню.

Чи здогадаєтеся ви, яку претензію найчастіше висловлювали глядачі й глядачки, яких обурила інформація про менструацію в ефірі? Із сотень гнівних повідомлень більшість були приблизно одного змісту: «якщо місячні — це не бридко, чому не пишатися процесом дефекації і не говорити в ефірі про лайно?» Отакої. Асоціативного ряду «менструація — дефекація» було так багато, що я жахнулася. Виявляється, люди справді ототожнюють ці процеси, виправдовуючи в такий спосіб стигматизацію й огиду від розмов про жіночий цикл. У моїх соцмережах почався кривавий пронос.

Тут я хочу трохи зупинитися і перепросити в читачок. Я знаю, ви можете відчувати огиду і навіть бажання припинити читати через багато згадок про фізіологічні процеси в цьому тексті. Я вас дуже прошу про дві речі. Подивіться на цю ситуацію через лінзу іронії, бо це щось незбагненно абсурдне. Друге прохання — повірте, для мене це не просто черговий блог, а терапевтична розмова. Бо в мене ПМС.

Жартую. Бо я — та сама дівчинка, яка «протекла» на уроці фізики, і це був найпринизливіший досвід у моєму житті. ЮНІСЕФ і ведуча в білосніжному костюмі кажуть, що такі дівчатка є в кожній українській школі. І я хочу кричати від люті, бо це ідіотська несправедливість, яку здорове суспільство просто мусить виправити!

Тож розберімося з цією бісовою аналогією — «менструальна кров дорівнює лайно». За нею ховається ідея, що публічно говорити про місячні недоречно, що це псує апетит і викликає недокрів’я в чутливих слухачів-аристократів.

У попередніх текстах я вже казала, але дозвольте, будь ласка, повторитися: менструація — це плата жіночого тіла за можливість виношувати й народжувати нових людей. Ще раз. Можливість створювати нових людей. Нових людей!!! Немає менструацій — немає людства. Так працює біологія. Я можу народжувати, а можу бути чайлд-фрі. Та моє тіло влаштовано так, що кожного місяця до певного віку я однаково переживатиму менструацію. Звісно, ми можемо повісити на цю особливість жіночого організму якийсь смердючий ярлик огиди й сорому, але кому від цього полегшає? Чиє життя стане простішим? Життя, яке було б неможливим, якби половина людства не терпіла дискомфортний і болючий досвід. Досвід, який стільки дівчат боїться навіть назвати вголос, сором’язливо маскуючи словосполученням «ці дні».

Погодьмося з очевидним: доступ до ресурсів і влади в усьому світі зосереджено переважно в руках чоловіків. Жінки століттями були радше обслугою і прикрасою, ніж центром ухвалення рішень. Тому, звичайно, такий жіночий досвід як менструація ніколи не було включено до серйозної повістки. Просто тому, що повістку складають ті, у кого менструації ніколи не було.

В адекватному світі тампони і прокладки мали би бути безкоштовними, як туалетний папір, у кожному туалеті старшої школи. Продаватися в автоматах, як серветки чи вода. Засоби гігієни мали б не оподатковуватися і бути доступними в громадських місцях. Тому що половина людства щомісяця переживає такий тілесний атракціон, і розвинуте суспільство мало б скоригувати своє ставлення до її комфорту. Натомість ми досі маємо інфантильну реакцію «фу-фу-фу» навіть від самих жінок.

Я — феміністка, а отже, ставлюся до жіноцтва з позицій любови й поваги. Мені важливо, щоб жіноче (а отже, й моє) життя було комфортнішим. Коли мені затикають рот на слові «менструація», я кричатиму його голосніше. Бо це процес, через який проходить моє тіло щомісяця, щоб бути плідним. Коли чоловіки почнуть виношувати в прямій кишці чотирикілограмових карапузів і випускати їх через свій анус, тоді я присягаюся з уважністю і співчуттям розглянути кожну асоціацію «менструація — дефекація» і не псувати вам апетит. Та доки йдеться про винятково жіночий досвід, який стигматизується і потребує уваги, нехай хейтери запхають свої аналогії туди, де немає матки, зате є їхня цінна сексистська думка.

Дякую за увагу. З вами була авторка тексту «Чому феміністки такі агресивні» Емма Антонюк. У наступних колонках читайте, чому в сексистів немає почуття гумору та як толерувати жарти про менструацію під час другого дня циклу.

13 липня 2021
Поширити в Telegram
1110
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Констеляція
Скажіть «фемінізм» без таргана в роті!
«Я хочу бути дівчачою дівчинкою, бо я жінка від природи». Та при цьому взяла кредит, будую бізнес і забезпечую родину. Знайома ситуація, коли реальність і її опис відрізняються? А винуватими виявляються... феміністки.
ПМС і рівність
Славнозвісне ПМС — всього-на-всього зміна гормонального фону. Коливання гормонального фону відбуваються і в тілі чоловіка, коли він злякається або розізлиться. Тоді чому саме жінкам перепадає стільки недовіри за «гормони» (особливо якщо вони претендують на впливові посади)? І чи справді жінки під час ПМС не здатні бути холоднокровними і рішучими?
День, коли слова поламалися
Байдуже, яка на ній була спідниця, — в насильстві винен лише агресор. Цей простий факт ніяк не зрозуміють носії культури зґвалтування, й інколи здається, що самі слова поламалися. Чи все-таки поламалась чиясь людяність?
Я тобі не квітка!
«Які у вас тут гарні хлопчики! Як квіточки!» — дивна реакція на колектив ресторану чи редакції, правда? Чому ж тоді нам здаються нормальними такі висловлювання про жінок?
Усі статті теми
«Де ви знаходите той сексизм?»
«Я на таке не звертаю уваги» означає, що сексизм таки є.  
«Якщо вам важко весь час бути з дитиною, не народжуйте»
Претензії до жінок нескінченні.
Гендерний розрив у зарплатах —  це «міф»
Написали в резюме бажаний дохід — зітріть і додайте 25%.