24 квітня, 2024

Фемінізм в деталях

Літо й осінь 2020 року на «Гендер в деталях» буде присвячено новій темі сезону. «Фемінізм в деталях» — це і назва групи у фейсбуку, яку ми запустили на початку року, і привід для глибокої поважної розмови. Сьогодні фемінізм — це множина. Множина ідей, історій, вимог. Можна навіть сказати, що скільки феміністок, стільки й фемінізмів, адже кожна формує свою унікальну комбінацію поглядів і позицій. З цим і розбиратимемося — в деталях політичних, географічних, історичних та особистих контекстів.

День, коли слова поламалися
Байдуже, яка на ній була спідниця, — в насильстві винен лише агресор. Цей простий факт ніяк не зрозуміють носії культури зґвалтування, й інколи здається, що самі слова поламалися. Чи все-таки поламалась чиясь людяність?
А звати її Ганна
Коли чоловік зраджує, звинувачують жінок. Дружину — за те що «не втримала», коханку — за те що «зруйнувала сім’ю». Дії самого чоловіка, який порушує обіцянки, засуджують рідко. Чи є в такому випадку місце жіночій солідарності?
Що заважає жінкам у військовій сфері?
З 2014 року українська армія дуже змінилася. Сьогодні у ній служить 27 тисяч жінок, це більше як 10 % особового складу — пропорція така сама, як в арміях країн НАТО. Та чи просто жінкам нести військову службу сьогодні? Жіночий ветеранський рух, адвокаційна кампанія «Невидимий батальйон» засвідчують низку проблем. Про них говорять і самі військовослужбовиці. Як змінити ситуацію?
Ісландія: країна, де переміг фемінізм
Уже кілька років поспіль Ісландія посідає топові місця у світових рейтингах гендерної рівности. Справа в традиціях емансипації жінок ще з доби вікінгів чи в організованій боротьбі протягом ХХ століття? Національний жіночий страйк 1975 року поклав початок соціальним змінам. Активність жінок і послідовні реформи сприяли подоланню розриву в зарплатах, збільшенню кількости керівниць в економіці й політиці, залученню чоловіків до догляду за дітьми і покращенню соціальної інфраструктури. Однак статистика домашнього й сексуального насильства досі висока. Як Ісландія бореться з викликами і чого варто повчитися Україні в цій історії?
Чи жінки «самі винні»?
Жінки ж «самі хочуть» (голити ноги, бути сексуальною інстаблогеркою, зніматись в сексистській рекламі). Але чи справді «самі»?
Хто їм заважає? Жінки в українській медицині
В Україні жінок-медиків більше, ніж чоловіків. За даними НСЗУ, їх близько 82 % (це вище, ніж у середньому по світу). При цьому серед керівництва галузі переважають чоловіки, хірургія досі вважається «чоловічою» сферою, а середній рівень зарплатні в галузі, згідно з даними Державної служби зайнятости, третій з кінця — 8,5 тисяч гривень. Менше заробляють лише у сфері громадського харчування та в освіті, які в Україні так само переважно «жіночі». Аналіз даних спонукає до висновку, що найбільша проблема лікарок і медсестер — системний сексизм — ситуація, коли типово «жіночі» сфери зайнятости недооцінюються і недофінансуються, а робота жінок у них позиціонується як «хобі» на додаток до сімейних обов’язків.
Стосунки як полювання: чи правда, що чоловіки — «мисливці»?
Казки й романтичні фільми вчать: він добивається — вона піддається. Коли чоловік бігає за жінкою, він романтик. Коли жінка бігає за чоловіком, вона невдаха. У вітчизняному глянці досі трапляються заголовки «Як залишатися для нього загадкою» або «Як йому не набриднути». Чи справді це потрібно чоловікам і жінкам та як осучаснити романтичні стосунки?
Сексробота в Німеччині: легалізація з присмаком стигми
Сексробота в Німеччині була й залишається надзвичайно складним, а до того ще й етично та політично контроверсійним суспільним феноменом. Хоча на рівні законодавства ця діяльність легальна, політичні й медійні дискусії про проституцію в німецькому суспільстві показують широкий спектр її сприйняття — від вимог повністю зрівняти в правах секспрацівни_ць із представни_цями інших професій до запровадження шведської моделі з покаранням клієнта, а то й повної заборони цієї професії.
Що їм заважає? Перешкоди для жінок у юридичних професіях
Два століття тому жінки не мали доступу до професійної освіти і діяльности. Перші юристки ХІХ століття наражалися на осуд і висміюванням, так само як інші жінки, котрі боролися за свої права. Однак масштабна емансипація жінок усе-таки відбулася. Нині заведено вважати, що гендерної рівности вже досягнуто, а адвокатка чи жінка-суддя нікого не здивує. Чи таки досі дивує? Що заважає юристкам у їхній професійній сфері сьогодні?Два століття тому жінки не мали доступу до професійної освіти і діяльности. Перші юристки ХІХ століття наражалися на осуд і висміюванням, так само як інші жінки, котрі боролися за свої права. Однак масштабна емансипація жінок усе-таки відбулася. Нині заведено вважати, що гендерної рівности вже досягнуто, а адвокатка чи жінка-суддя нікого не здивує. Чи таки досі дивує? Що заважає юристкам у їхній професійній сфері сьогодні?
Закохатися в себе до метеликів у животі
Як полюбити себе і перестати концентруватися на своїх вадах? Опишіть себе подумки так, як це зробила б закохана людина. У статті — про невдалий роман, який наштовхнув на корисний лайфхак.