23 квітня, 2024

Флірт, прибульці і майбутнє планети Земля

19 листопада 2021
Поширити в Telegram
1279
Емма Антонюк

Популяризаторка читання, страшний сон противників фемінітивів.

Як консервативні чоловіки уявляють майбутнє? Наприклад...

* * *

2050 рік. Двоє прибульців досліджують безлюдну планету Земля.

— Чому гомо сапієнси вимерли? — питає молодший прибулець.

— Сідай, друже, зараз я тобі розповім трагічну історію про занепад людської цивілізації.

Насувався страшний 2021-й. Світ шматували епідемії від нових вірусів, лісові пожежі на Заході та водні стихії на Сході. А чоловіки більше не могли фліртувати з жінками в усіх куточках земної кулі. Причиною першого лиха були заражені кажани, другого — глобальне потепління, третього — феміністки. І якщо з кажанами та кліматичними змінами світ так-сяк упорався, то нещадний вплив феміністок доконав людський вид. Ці ненафарбовані й неголені істоти відібрали в чоловіцтва систему координат і не запропонували нічого натомість. Люди перестали знайомитись, заводити романтичні стосунки, а згодом вимерли.

— Обережно, позаду бурий ведмідь! — закричав молодший прибулець.

— Це не бурий ведмідь, друже, це остання феміністка на землі. У нас немає шан...

Старший прибулець недоговорив, бо феміністка звинуватила його в домаганнях і віддала під суд.

* * *

Як я розумію, десь так частина мужчин уявляє майбутнє, у якому до жінок не можна чіплятися на вулиці, робити незнайомкам компліменти про їхню фігуру і лапати колежанок за різні частини тіла.

«Я тепер боюся фліртувати з жінкою, щоб не нарватися на звинувачення в сексизмі!» — пише знайомий у фейсбуці. «У США взагалі біда: хочеш познайомитись із симпатичною дівчиною, ризикуєш отримати судовий позов», — нарікає таксист. «Он яку послугу зробили феміністки нормальним жінкам — тепер чоловіки бояться до них наблизитися. Як мені заводити стосунки з дівчатами?» — пише відомий блогер.

На щастя, я можу допомогти чоловікам із попереднього абзацу. Для них у мене є питання і порада. Питання: «А що, по-вашому, означає “флірт” і як ви знайомитесь із жінками? Якщо ви гадаєте, що феміністки заборонили вам фліртувати, у вас із феміністками різні тлумачні словники, принаймні на сторінці з літерою “ф”».

Перш ніж перейти до поради, розберімося з фліртом, а радше з тим, що фліртом не є.

«Кссс-кссс-кссс» незнайомці на вулиці — це не флірт.

Компліменти із сексуальним підтекстом жінці, яка залежить від вас по роботі чи навчанню, тобто є вашою підлеглою, студенткою тощо, теж не флірт. Не тому що феміністки злі, просто жінці може бути неприємно, а через ваш авторитет чи страх втратити роботу вона не завжди скаже про це прямо. Було б дуже круто, якби ви зрозуміли: діловий контекст взаємодії між людьми передбачає певні правила. І хай там як протестує ваше лібідо, але жодного слова про «нічогенький задок» у цих правилах не сказано.

Продовжувати чіплятися й наполягати на комунікації, коли жінка сказала «ні» на пропозицію познайомитись — це не флірт.

Так, це про класичне: «Давай познайомимось. — Ні. — Чому? — Не хочу. — Та ладно, не морозся...».

Якщо вам здається, що в слові «ні» мало букв, але багато інтерпретацій, пропоную вам вправу. Чи хотіли б ви перевірити справність офісного степлера на своїй мошонці? А тепер дістаньте аркуш паперу і запишіть усі можливі інтерпретації своєї відповіді. Б’юся об заклад, серед них немає «так, якщо запитаєте двічі» або «насправді я цього хочу, просто соромлюсь зізнатися». «Ні» означає заперечення, а не заохочення до дій.

Нещодавно подруга розповіла кумедний випадок. Вони з чоловіком відвідали родинне свято. Там була дуже нетвереза сусідка, пані поважного віку, яка після п’ятої чарки почувалася, як агент 007. Сусідка пішла в наступ на сором’язливого чоловіка моєї подруги. Називала його Аполлоном, ходила за ним на перекури і навіть спробувала вщипнути.

Шокований мужчина ходив за своєю дружиною навіть в убиральню і від спантеличення не міг отямитися. Іронія полягає в тому, що він як чоловік не мав досвіду подібних чіплянь. Тоді як його дружина й решта жінок навіть не дивуються, коли потрапляють у такі ситуації. Розподіл ресурсів, сили і влади такий, що чоловіків набагато рідше домагаються, ґвалтують чи просто надокучають небажаною увагою, яка запросто може перетворитися на переслідування чи приниження.

У патріархальному суспільстві більшість чоловіків не боїться зайти з незнайомкою в ліфт і не пришвидшує темп під час пробіжки в темну пору доби, коли позаду біжить дівчина в спортивному костюмі. Статистика гендерно зумовленого насилля красномовно підтверджує: жінки не параноїчки. Вони просто не вважають за флірт дії або слова, які криють загрозу або дискомфорт.

Як же тоді фліртувати, — розпачують дехто з чоловіків. Почнімо з простішого — як НЕ «фліртувати».

Як часто вам присвистують або кличуть вас «ксс-ксс» жінки на вулиці? Скільки разів ви чули фразу «вашій мамі невістку не треба?» від сусідки у дворі? Скільки разів вас хапала за зад жіночка в маршрутці? Як часто керівниця називала вас «окрасою колективу», а незнайомка присилала фото своєї вологої вагіни в месенджері?

Нуль разів? Так давайте ваш рахунок із жінками в конкурсі із сексуальних домагань буде 0:0, а не 0:100500.

Феміністки, судова система США, люди з правозахисною оптикою й Емма Антонюк не мають на меті заборонити чоловікам фліртувати, говорити компліменти чи знайомитися в барі. Сорос не розсилає вищезгаданим людям та інституціям темники із закликом припинити паруватися на планеті та з погрозою покарання за романтичну взаємодію між особами протилежної статі з ініціативи чоловіків.

Ідея набагато простіша: ставитися до людей по-людськи. І навіть трохи християнська: не фліртувати з жінкою в спосіб, який уважаєш неприпустимим стосовно себе.

То як же все-таки фліртувати?

Як завжди. Усміхатися, запитувати, робити компліменти і пропозиції. Шукати точки дотику і спільні інтереси. Говорити з жінками як із людьми, а не з набором вторинних сексуальних ознак, помножених на навички домашнього господарства.

Стежити, щоб пропозиції відповідали близькості знайомства, адже там, де доречно запросити прогулятися, ще недоречно запрошувати додому. Стежити, щоб компліменти відповідали ситуації. «У тебе запаморочливе декольте» доречно в клубі наприкінці романтичного побачення, але не в понеділок зранку на адресу колеги в офісі. І взагалі неприпустимо стосовно підлеглої в робочому відрядженні.

І ще два ключові правила, які, повірте, набагато покращать якість життя жінок планети Земля.

1. Розуміти «ні» з першого разу в будь-якій ситуації і зупинятися.

2. Не залицятися до тих, хто в чомусь залежить від вас.

* * *

А як емансиповані жінки уявляють майбутнє планети?

2050 рік. Двоє прибульців досліджують планету Земля.

— Ми зараз у місці, де завдяки феміністкам ізолювали чоловіків, які плутали флірт із насиллям, — каже старший прибулець, — його ще називають «в’язницею».

— Обережно, ведмідь! — кричить молодший.

— Який ведмідь, бовдуре! Ти не дивився «В бій ідуть одні старики»?

Наші вітання, пане Талашко!

19 листопада 2021
Поширити в Telegram
1279
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Усі статті теми
Оксана Кісь: про ролі жінок у Радянському Союзі й незалежній Україні, історію протидії сексизму в рекламі та перспективи феміністичного руху після перемоги у війні
Оксана Кісь — відома українська історикиня, докторка історичних наук, президентка Української асоціації дослідниць жіночої історії. Гендер в деталях розпитав експертку, як і коли в Україні вперше заговорили про сексизм та що стало поштовхом до протидії цьому явищу в українському суспільстві. Також Оксана Кісь поділилася порадами і своїм баченням того, як слід реагувати на прояви сексизму та зупиняти їх.
Про стереотипи з пелюшок.
«Чому ви не цінуєте домагання?!»
В реальності домагання зовсім не те, що уявляють чоловіки.