23 листопада, 2024

Матріархат є? А якщо знайду?

23 грудня 2021
Поширити в Telegram
1755
Емма Антонюк

Популяризаторка читання, страшний сон противників фемінітивів.

Один відомий кухар наполягає, що я живу в матріархаті. Зачекайте, це не генератор випадкових слів. Такий у мене пізнавальний досвід після нещодавнього інтерв’ю.

Ми говорили про художню літературу. Мова зайшла про те, що автор писав про чоловіків як про людей, а про жінок — як про об’єкти, які виконували певну функцію, але ніколи не мали своїх поглядів, бажань і рис характеру.

— Інша справа тепер, — сказав відомий кухар, — тепер у нас матріархат.

Ге? Нормально ж сиділи.

Сказати, що в українському суспільстві матріархат — це як стверджувати, що земля пласка.Та ось навпроти мене сидить розумний, модний, класний спікер і верзе нісенітниці. Що робити?

Як журналістка я не маю права сперечатися — лише ставити питання. Межа дуже тонка. Як виконувати свою роботу, але випадково не почати священну війну за цінності і здоровий глузд? Ви можете вказати, що журналісти часто сперечаються і це ок, бо інтерв’ю — дуже персоніфікований жанр, де важлива особистість не лише того, хто відповідає, а й людини, яка запитує. Я погоджуся і витру скупу сльозу. Український медіа-контекст — це середовище, де до тебе на ефір ніхто не прийде, якщо ти не будеш зручною і приємною. Я вчуся з цим боротися. А вам пропоную перейти до матріархату.

Отож про славетний український матріархат я чула кілька разів у житті:
- від учительки української мови, яка казала, що українська культура дуже женоцентрична і
загалом матріархальна;
- від колеги, яка дивувалася, як можна в Україні бути феміністкою, коли суспільство в нас
матріархальне;
- від Ірини Фаріон, коли вона давала інтерв’ю Сергію Іванову;
- від відомого кухаря, коли він давав інтерв’ю мені.

Усіх цих людей об’єднує любов до відомого вислову «чоловік — голова, а жінка — шия». Як на мене, це дуже невдалий піар матріархату, бо мозок розташовано саме в голові і це він дає сигнали шиї рухатися, а не навпаки. Однак мої скромні знання нейробіології тут не головні. Я не просто не погоджуюся зі свідками матріархату, а стверджую, що їхня риторика шкідлива й небезпечна. І ось чому.

Для початку пропоную розібратися в термінології. Що воно таке — «патріархат» і «матріархат». І за якими характеристиками можна визначити, яка система панує сьогодні в суспільстві.

Отже, патріархат — це суспільний лад, у якому домінують чоловіки. Тобто коли чоловіча стать має більше привілеїв та інструментів для ухвалення рішень у політиці, науці, родині й культурі. Матріархат — це те саме, але навпаки.

— Дякую, кеп, — скаже багато з вас.

Гаразд. Оголошую закритим марафон очевидних загальновідомих тверджень. Наші спонсори — Вікіпедія і тлумачний словник. Ваші оплески. А тепер перейдімо до марафону фактів за підтримки Національної поліції і Державної служби статистики.

За даними правоохоронців, більше як 90 % постраждалих від домашнього насилля становлять жінки. І це в умовах матріархату. Дивовижно, правда?

У цьогорічному рейтингу топ–100 найбагатших людей України лише три жінки.

Матріархат, у якому жінки не володіють ресурсами, — дотепно, еге ж?

Серед 200 академіків НАН України лише вісім жінок. Матріархате, агов!!!

За даними Міжнародної організації праці, жінки віддають утричі більше часу неоплачуваній доглядовій роботі порівняно з чоловіками. Чудовий приклад матріархальної диктатури!

Зарплатня українок майже на чверть нижча, ніж українців, навіть коли вони обіймають однакові посади. Матріархат у чистому вигляді.

У Верховній Раді Україні жінок трохи більше за 20 %. У мене вже язик не повертається вжити це слово на літеру «м».

Якщо всі сфери життя безапеляційно демонструють, що чоловіки мають більше можливостей, ресурсів і прав, ніж жінки, чому притомна людина може публічно озвучувати нісенітницю про міфічний матріархат українського суспільства?

а) Брак інформації

Пам’ятаєте ефект Даннінґа—Крюґера? Коли люди з низькою кваліфікацією схильні робити помилкові висновки, відчуваючи при цьому залізобетонну впевненість. Коли в людини є прогалини в знаннях про права жінок, вона заповнює їх хибними здогадками через брак
інформації. Не знаючи статистики теми, умовний відомий кухар спирається на прислів’я про «голову» й «шию» замість статистики Нацполіції чи даних Держстату.

б) Ефект шульги
У мого знайомого донька — шульга. Вона робить усе лівою рукою, як більшість із нас правицею. Тільки завдяки їй цей чоловік помітив, що світ влаштовано для праворуких. Ручки в усіх установах закріплено праворуч, атракціони в парку зроблено під праворуких, музичні інструменти, меблі — усе сконструйовано максимально некомфортно для таких людей, як його донька. Проте він не помічав цього все свідоме життя, доки не став батьком. Як і чоловіки, які ніколи не стикалися з проблемами, звичними для жінок. Або жінки, які вважають нинішнє суспільство правильним за замовчуванням і не звертають уваги на дискримінацію, бо вона для них звична й рутинна.

в) Патріархат
Саме так. Це він нам розповідає про виняткове і священне жіноче тіло, але не проводить краш-тести для автомобілів із манекенами жіночої комплекції. Це він оспівує материнство в мейнстримному контенті й культурі, але замовчує післяпологову депресію. Це він плекає риторику про цінність і сакральність жінки, але навантажує її невидимою й неоплачуваною хатньою роботою. Це він висміює фемінітиви, не бентежачись, чому «покоївка» — це природно, а «академікиня» ріже вухо. Патріархат бреше. І відомий кухар йому вірить.

Чому проголошувати матріархат у суспільстві, де жінки досі борються за рівні права, шкідливо й небезпечно? Бо це знецінює боротьбу й ігнорує реальні проблеми, які отруюють життя мільйонів жінок.

І нарешті, що робити, коли відомий кухар, чи невідомий таксист, чи колега в їдальні, чи родич під час застілля говорить, що земля пласка? Тобто ігнорує здоровий глузд і наукові докази, переконуючи вас у нісенітниці на зразок панівного матріархату? Якщо людина відкрита до адекватного діалогу і готова слухати, оперуйте цифрами, а не емоціями. Щоб заповнити прогалини, де під шаром моху ферментується вислів про «голову» й «шию», порадьте співрозмовнику книгу Керолайн Кріадо Перес «Невидимі жінки» або Оксани Кісь «Жінка в традиційній українській культурі (друга половина XIX — початок XX ст.)».

На жаль, відомий кухар належав до другої категорії людей. Такі заперечують будь-які факти, посилаючись на приказки, нерепрезентативні приклади типу «а в моєму колективі» та вправляються в красномовності, доводячи до абсурду сам діалог. І головне, не оперують жодними доказовими даними. Людині, яка вірить патріархату, начхати на методологію досліджень і перевірені в десятках джерел факти.

Попри це, моя історія має геппі-енд. Просто він іще не настав. Я щодня спостерігаю, як змінюється ставлення до прав жінок у суспільстві. Я роками спостерігаю за прикладами подруг, колег, родичів, політиків та інфлюенсерок, які десять років тому крутили пальцем біля скроні, чуючи про фемінізм. А сьогодні вони називають гендерну рівність своєю цінністю, шерять феміністичні меми, публічно виступають на захист постраждалих від домашнього насилля та рівномірно розподіляють обов’язки в стосунках.

Просто повірте, за кілька років ми обов’язково побачимо, як відомий кухар засуджує гендерну дискримінацію чи називає себе феміністом. Б’юся об заклад.

23 грудня 2021
Поширити в Telegram
1755
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Усі статті теми
«Де ви знаходите той сексизм?»
«Я на таке не звертаю уваги» означає, що сексизм таки є.  
«Якщо вам важко весь час бути з дитиною, не народжуйте»
Претензії до жінок нескінченні.
Гендерний розрив у зарплатах —  це «міф»
Написали в резюме бажаний дохід — зітріть і додайте 25%.