28 листопада, 2023

«Це на дєвочку, сюди не кидайте»

27 грудня 2021
Поширити в Telegram
637
Діана Андрусенко

Копірайтерка в ІТ.

Колись я почула дуже влучну фразу: «Ніхто не ненавидить жінок так сильно, як гетеросексуальні чоловіки». У цьому я переконуюся дуже часто, особливо коли приїжджаю з Києва в рідне містечко. Останній випадок спонукав мене написати цей текст. Справа в тому, що я вдруге в житті побувала на весіллі. Як і перше, воно базувалося на сексизмі й гендерних стереотипах. Якщо це не основа вдалого святкування, то що тоді? Та перейдімо до суті.

Згадаймо переконання багатьох чоловіків, що в нас давно вже панує гендерна рівність, якщо не матріархат. Припустімо, що це так, але з такою самою, як нині, зацикленістю на дітях. Кого в такому випадку бажали б народити парі — хлопчика чи дівчинку? За логікою, мало би бути однаково, обидві ж статі рівні. А якщо в нас матріархат, то дівчинку — їй же легше жилося б. Як же відбувається в житті?

Перша ситуація — перша пляшка шампанського. Ведуча каже нареченому: «Якщо пляшку відкриєш гучно, з піною і мінівибухом, у вас народиться хлопчик, а якщо тихенько, то дівчинка». Закреслюємо один стереотип у гендерному бінго і дивимося, що ж було далі. А далі наречений починає трусити ту пляшку, наче хоче здійснити нею переказ у Монобанку. Бо не дай боже народиться дівчинка! На превеликий жаль, трясіння не допомогло, корок вилітає акуратно й тихенько. Чуються смішки, але ведуча рятує ситуацію: «Ой, ну, тут хтозна, наче й не дуже тихо, тож, може, буде у вас дівчинка, а може, й хлопчик». Фух, усі полегшено зітхнули, одразу подавати на розлучення не довелося.

Друга ситуація — збирання грошей. Свідки (старші чи дружки — хто як називає) почали збирати гроші «на хлопчика і на дівчинку». Ритуал полягає в тому, що свідки беруть дві торбинки, які символізують дві статі, і гості кидають гроші в ту торбинку, дитину якої статі вони бажають молодятам. У кінці гроші рахують і визначають, яка ж стать перемогла. У процесі збирання свідок, котрий, по ідеї, мав би виманити якомога більше грошей для пари, казав усім: «Це на дєвочку, сюди не кидайте».

У цьому, як на мене, чітко проглядається ставлення до жінок. Не на словах про нібито давно здобуту рівність, а істинне ставлення. Жінка — так, це майже людина, тільки гірша, слабша, тупіша. Хай краще не народжується, нам треба нормальні люди в сім’ї. Просто подумайте: якщо жінкою бути не гірше, ніж чоловіком, то чому всі так активно бажають, щоб у пари не народилася донька? Чому народження сина — єдиний варіант, який не викликає смішків і жалісливого шепоту?

Звичайно, на весіллі не обійшлося без гендерних стереотипів, приказок ведучої «Дякуємо вам, хлопці, що ви у нас є, бо ми без вас ніщо» і веселих конкурсів, де чоловіки перевдягалися жінками, їх називали «дєвочками», змушували крутитися й танцювати. До речі, ви часто бачите конкурси, де жінки перевдягаються чоловіками, поводяться як чоловіки (це, до речі, як?), і всі з цього сміються? От прям конкурси, не сценки в школі. Я — ні. Мабуть, тому що це смішно, коли «престижні» хлопці перетворюються на дівчат, роблять із себе посміховисько тим, що себе сексуалізують. А коли дівчина піднімається вгору ієрархічною драбиною і типу стає хлопцем — вищим щаблем еволюції, то що ж у цьому смішного?

Якщо я кажу речі, які для вас нині неочевидні, і ви хочете писати мені гнівний коментар, відрефлексуйте своє ставлення до жінок, особливо незнайомих. Чи справді ви за замовчуванням ставитеся до них як до рівних, не сумніваєтеся в їхніх здібностях, не боїтеся порівнянь із жінкою і так далі? Якщо незнайомі вам експерти різної статі кажуть протилежні речі, кому ви охочіше повірите — чоловікові чи жінці? Просто подумайте про це.

Ах, так, забула сказати: у конкурсі чоловіки виконували роль проституйованих жінок, а свідок був їхнім сутенером. Кожному придумували історію і змушували щось виконувати. Типу «А ця дєвочка завжди гуляє по трасі, бо любить для всіх водіїв танцювати... гопака. Ану покажи, як ти це робиш». Це й коментувати не хочеться, тож я й не буду. Хлопці сприйняли цей конкурс як небувале приниження і після нього питали в тамади, «чи будуть експлуатувати баб». На моє щастя, не експлуатували. На основі того весілля я могла б написати ще зо три колонки, але побережу ваші нерви і на цьому завершу.

Висновок перший. Чоловіки вважають, що бути жінкою — це принизливо. Це доводить недавній кейс із Lego: вони вирішили не маркувати, для кого іграшки. Виявляється, хлопчики не хочуть вибирати іграшки з позначкою «для дівчаток», боячись, що з них сміятимуться.

Звичайно, це йде від батьків, але діти засвоюють таку поведінку і ставлення до «дівчачого» і до самих жінок.

Висновок другий. Народити дівчинку — це й досі народити няньку та помічницю по господарству. І, звичайно, цього замало, обов’язково треба хлопчика, без нього не рахується.

Висновок третій. Люди різного віку не перестають «лізти в матку» й репродуктивні плани інших людей. І байдуже, чи хоче пара народжувати дітей, чи можуть люди це зробити фізично. Не важливо, яка болюча чи тригерна ця тема, — весілля не пройде без побажань «і хлопчика, і дівчинки, і це тільки програма-мінімум».

Висновок четвертий. No matter, як довго я в рідному місті, з ким я спілкуюся і що там роблю, — після повернення мені треба відновлювати менталку. Зате контент є, на тому й спасибі.

27 грудня 2021
Поширити в Telegram
637
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Усі статті теми
Коли краса — кайдани.
«Та кому ти тепер треба, розлучена і з причепом?»
Досить засуджувати розлучених жінок!
Яким є український фемінізм? Тези Мілени Рудницької з 1920–1940-х років, актуальні сьогодні
Мілена Рудницька формувала фемінізм, який уважала найкращим для українського жіноцтва, реагуючи на світові досягнення, але не копіюючи їх. Її активна діяльність припала на важкі міжвоєнні часи, коли Україна не мала власної держави, і Рудницька добре усвідомлювала важливість синергії фемінізму й патріотизму та залишила теоретичний доробок, актуальний дотепер.