10 жовтня, 2024

Фемінізм в деталях

Літо й осінь 2020 року на «Гендер в деталях» буде присвячено новій темі сезону. «Фемінізм в деталях» — це і назва групи у фейсбуку, яку ми запустили на початку року, і привід для глибокої поважної розмови. Сьогодні фемінізм — це множина. Множина ідей, історій, вимог. Можна навіть сказати, що скільки феміністок, стільки й фемінізмів, адже кожна формує свою унікальну комбінацію поглядів і позицій. З цим і розбиратимемося — в деталях політичних, географічних, історичних та особистих контекстів.

Що їм заважає? Перешкоди для жінок в архітектурі
«У ХХІ столітті жінки мають уже всі права, і якщо їх мало на керівних посадах, значить вони самі не хочуть або не заслужили. І взагалі, де видатні (художниці, музикантки, архітекторки — потрібне вписати)?» — поширений сексистський «баян». «Хто їм заважає?!» — ще одне популярне риторичне запитання. Придивімося уважніше до архітектурної галузі: справді, що сьогодні в Україні заважає архітекторкам професійно зростати?
FemDom. Українська версія
Представниці різних течій фемінізму вже кілька десятиліть сперечаються, чи має БДСМ право на існування. Що це — оплачене насильство над жінками чи реалізація фантазій за взаємною згодою? Відповіді шукайте у спогадах і рефлексіях української майстрині-домінатрікс.
Чому феміністок посилають у шахти?
«Хочете рівности? Вперед! На шахти, на заводи, укладати асфальт!» — лунає в кожній другій дискусії на тему фемінізму. Емма Антонюк пропонує свої відповіді на цей «аргумент»-мем і паралельно розмірковує, чи варто їй покликати колег-чоловіків, щоб замінити бутель у кулері.
Чи можуть чоловіки бути феміністами?
Чи можуть чоловіки бути феміністами? Щиро вболівати за рівність? Чи все-таки вони триматимуться за свої привілеї і потайки лайкатимуть сексистські жарти в соцмережах? Емма Антонюк вирішила поставити експеримент над феміністом, активістом руху HeForShe Романом Вінтонівим (Майкл Щур). Як думаєте, чи пройшов він тест?
Домагання у спорті: як справа Ларрі Нассара зрушила лавину з тисяч свідчень та вироків
Домагання в спорті тривали десятиліттями. Спортсменки, спортсмени і їхні батьки повідомляли про це десятиліттями. Їхні свідчення наштовхувалися на кругову поруку. Розслідування у справі домагань Ларрі Нассара, головного лікаря збірної США зі спортивної гімнастики, почали тільки 2015 року. Проти нього посвідчили більше ніж 500 (!) жертв. Ця справа зрушила лавину і прорвала завісу мовчання: за останні роки у світі відсторонено й засуджено тисячі тренерів, які коїли насильство.
Чому сексисти дурні. Феєрично дурні
Чоловіки дотепніші, ніж жінки, а книжки чоловічого авторства краще продаються? Так думали 15 років тому «британські вчені» і один мій чернівецький бойфренд. Життя показало, як феєрично вони помилялися.
Як говорити про свої феміністичні погляди з близькими?
«Заміж вийшла? Діточки є?» — ось що зазвичай цікавить дорогу родину на сімейних зібраннях. Відрізнятися від шаблону дуже важко. Особливо якщо ти носійка чи носій феміністичних поглядів. Як говорити про фемінізм із близькими? Чи можливо їх переконати, чи не варто й намагатися? Журналістка Емма Антонюк розробила практичні поради — з ким і як вести діалог.
Чому феміністки «калічать» мову фемінітивами?
Коли є явище, є і слово — це основна логіка мовотвору. Чому ж тоді декому так муляють «міністерки» й «директорки», тоді як «прибиральниці» й «коханки» цілком норм? Чи не у зверхньому ставленні до жінок справа? Розберемося з філологами-сексистами старого гарту і їхніми онуками.
Що треба знати про гендер, коли тобі 13
«Ну, що зробиш, це ж хлопчики!», «Ви що, ви ж дівчатка!» — мабуть, усі без винятку у віці від 10 до 16 років чули ці фрази. Що за ними стоїть? Чому до хлопців і дівчат різне ставлення й вимоги? Чому різні уроки трудового навчання? Що робити, коли тіло починає змінюватись? Розповідаємо для тих, кому в районі 13 років.
Що таке патріархат, про який усі говорять?
Патріархат починається з «ти ж дівчинка» і закінчується розривом в оплаті праці, навантаженням неоплачуваною домашньою працею та обвинуваченнями жертв зґвалтування. Чи можливо йому протистояти — у повсякденні, в буденних моментах, з яких починаються всі особисті усвідомлення й соціальні зміни?