16 липня, 2024

Фемінізм в деталях

Літо й осінь 2020 року на «Гендер в деталях» буде присвячено новій темі сезону. «Фемінізм в деталях» — це і назва групи у фейсбуку, яку ми запустили на початку року, і привід для глибокої поважної розмови. Сьогодні фемінізм — це множина. Множина ідей, історій, вимог. Можна навіть сказати, що скільки феміністок, стільки й фемінізмів, адже кожна формує свою унікальну комбінацію поглядів і позицій. З цим і розбиратимемося — в деталях політичних, географічних, історичних та особистих контекстів.

Він — срібний лис, а вона — стара порхавка?
Ейджизм не просто вада. Це похибка логіки у світі, e якому збільшується тривалість життя. Його третина (а то й половина) може пройти у віці, який уважається надто похилим для розваг і кохання (особливо для жінок). Та чи справді це так? Чи це лише стереотипи, яких нас навчили?
Безсердечне свято: що не так із днем Святого Валентина?
День усіх закоханих — чудова нагода для особливої вечері з коханою людиною. Приємна умовність, щоб запросити на побачення чоловіка або зробити подарунок дружині. І символічний ляпас усім одинакам та одиначкам. Кожна вітрина нас попереджала: «Кохай або не нарікай». Я ж обіцяю нарікати з любов’ю.
Чи всі ми сестри? Український фемінізм між Заходом і Росією
Чи вільний фемінізм від імперіалізму? Як дивляться на своїх сестер з інших країн західні феміністки? Чи існує порозуміння між українським і російським фемінізмом? Зрештою, які є постколоніальні клопоти, як ми бачимо самі себе та чи виробляємо власну критику і знання?
«З ким треба переспати, щоб мати дорогий одяг, класне авто й відпустку в теплих країнах серед зими?»
Патріархальне суспільство вчить жінок, що матеріальні ресурси вони можуть отримати в обмін на жіночність (читай — сексуальні й емоційні послуги), але аж ніяк не заробити самі. Чи справді це так? У які пастки заганяє жінок патріархальна логіка і як їм з цього вибратись?
Чому заміна «Холостяка» на «Холостячку» ніколи не приведе до гендерно збалансованого ТБ
«Холостяк» і «Холостячка» — рейтингові телешоу в Україні і світі. Які цінності вони несуть? Чи є жіноча версія шоу кроком до фемінізму і партнерських стосунків?
Хто мене обере?
«Будеш феміністкою, тебе ніхто не захоче заміж» — типова консервативна страшилка. Питання «хто тебе обере» варто переформулювати на «кого оберу я». І вчитися обирати, насамперед себе.
Стигма в сексроботі та чому ми всі до цього причетні
Важко уявити більш стигматизовані сфери діяльности, ніж ті, що стосуються комерційного сексу. Що ж таке стигма? Чи можлива сексробота без неї? Вона апріорі характерна для продажу секспослуг чи радше відбиває моральні норми суспільства? І що можна зробити, щоб її подолати чи бодай зменшити?
Усі ми там були
Чи були у вас ситуації, коли ви старанно наводите аргументи, а їх висміюють і знецінюють? Просто, бо це весело іншим, бо це безпечно. Феміністки часто потрапляють у такі історії, адже любителів «поржати з фемок» хоч греблю гати. Особливо прикро, коли це твої друзі. Однак час іде, світ змінюється, і навіть ті, хто найбільше сміялися, можуть стати переконаними феміністами.
«Це на дєвочку, сюди не кидайте»
Якщо жінки вже рівноправні з чоловіками (а то й завели споконвіку матріархат в Україні), чому тоді на весіллях бажають обов’язково народити хлопчика? А ще грають у різні принизливі для жінок забави. Поміркуймо разом.
Щоденник хлопчика в рожевому
Хлопчики не плачуть, дівчатка не лазять по деревах. Дівчатка не граються машинками, хлопчики не носять рожевого. Що про це думають самі діти? Послухаємо розповідь маленького хлопчика, який усе-таки любить рожевий колір.