13 травня, 2025

Фемінізм в деталях

Літо й осінь 2020 року на «Гендер в деталях» буде присвячено новій темі сезону. «Фемінізм в деталях» — це і назва групи у фейсбуку, яку ми запустили на початку року, і привід для глибокої поважної розмови. Сьогодні фемінізм — це множина. Множина ідей, історій, вимог. Можна навіть сказати, що скільки феміністок, стільки й фемінізмів, адже кожна формує свою унікальну комбінацію поглядів і позицій. З цим і розбиратимемося — в деталях політичних, географічних, історичних та особистих контекстів.

Бюстгальтер для бюсту чи для...?
Бюстгальтер — для бюсту, а жіночі груди — для годування малят. Начебто все просто. Однак не для всіх.
«Я думав, що тобі п’ятнадцять»
«Моя мала» — так кажуть хлопці про своїх дівчат, і звучить це некрасиво. Ще гірше, коли дівчина і справді мала, бо двадцятирічний хлопець хоче зустрічатися з п’ятнадцятирічною. Навіщо це чоловікам і чому це недобре для жінок?
«Будь здорова, щаслива і готуй мені котлети»
Чи сковорідка — прийнятний подарунок на день народження? А швабра на Новий рік («ну, ти ж сама казала, що хочеш таку»)? Про те, що не так із подарунками речей для побутової праці і чому їх наполегливо дарують жінкам, — у колонці.
Головний секрет Вікторії — це старий чувак з Огайо
Відомий бренд білизни Victoria’s Secret десятиліттями пропагував нереалістичні стандарти краси, аж поки часи змінилися. У 2020-х бренд почав зазнавати збитків. Чи досить споживачкам їхнього «косметичного» бодіпозитиву?
«А що ти зробила, що він тобі зрадив?»
Зрадив чоловік, а звинувачують жінок (і дружину, і коханку). Звідки беруться такі подвійні стандарти? І що робити жінкам у цій ситуації?
«А в неї ноги волохаті»
Набір вимог до «природної краси» жінки передбачає десятки зовсім неприродних процедур. Чому варто це зупинити?
«Чому одразу не сказала, що в тебе є хлопець»
Жіноче «ні» часто не чують, доки його не підкріплюють фразою «у мене є хлопець». А мало би бути інакше. Через що доводиться проходити жінкам у культурі незгоди — у колонці.
А як щодо неправдивих обвинувачень і зламаних доль чоловіків?
Чому чоловіки — жертви «неправдивих звинувачень» здобувають більше уваги і співчуття, ніж мільйони жінок — жертв насилля? Це дещо каже нам про наше суспільство.
Як голий торс Віталіка допоміг мені перемогти, або Що не так із конкурсами краси
Конкурси краси для жінок — патріархальна практика за замовчуванням? У ХХІ столітті вони намагаються емансипуватися. Чи може вийти з цього щось справді феміністичне?
Коли фея тарабанить дитячий візок розбитою вулицею без пандусів
Чим феміністкам не догодило патетичне ставлення до жінки як до музи, богині, феї? Тим, що феї не какають. А ще не мають звичайних людських потреб і існують винятково щоб робити дива та прикрашати чиєсь життя. А реальні жінки мають тіла, емоції й потреби, до яких варто ставитися з увагою й повагою.