20 квітня, 2024

Бюстгальтер для бюсту чи для...?

22 січня 2023
Поширити в Telegram
837
Ірина Татаренко
Шеф-редакторка сайту та журналу Marie Claire Ukraine.
Сторінки в ФБ та Інстаграмі.
 

Під білу сорочку для події мені потрібна була білизна тілесного кольору. Часу залишалося обмаль, тож я зазирнула в крамничку поруч із будинком. Продавчиня, не вдивляючись у мене, одразу простягла чималого розміру пуш-ап. На прохання дати бюстгальтер без подушечок дама зміряла мене поглядом і поблажливо мовила: «Дєвушка, беріть. Вам груди робити потрібно! Беріть-беріть. Груди потрібні всім. У мене одна знайома купила такого ліфчика своїй доньці, і та одразу заміж вийшла за іноземця».

Заперечення, гнів, торг, депресія, прийняття — й ось я вже несу додому пуш-ап, який нагадує обладунки з олдскульних фільмів 1950-х. У чорно-білих порочних секретарок і сексуальних злодійок завжди були саме такі здиблені груди. Здавалося, ось-ось і вони втечуть від своєї хазяйки. Власне, тому модель бра так і називалася — «куля». А ще в голові зринув фрагмент із дешевого серіалу, де під час першої шлюбної ночі чоловік пристрасно зриває з дружини сукню й масивного пуш-апа і починає лютувати: «Зрада! Де цицьки? Цицьки де?!»

Пригадався й порівняно свіжий скандал з акторкою Флоренс П’ю («Не хвилюйся, серденько», «Чорна вдова», «Сонцестояння»). На кутюрному показі Valentino вона з’явилася в напівпрозорій сукні. Мережа вибухнула від обурення: виявляється, у Флоренс «плоскі груди»! На своїй сторінці актриса відбивалася від образливих коментарів: «Багато хто з вас наполегливо хотів повідомити мені, які ви розчаровані моїми “маленькими грудьми” і як мені має бути соромно за це... Я знаю все про розмір своїх грудей, але мене це не лякає. Що мене більше бентежить... Чому ви так боїтеся грудей? Маленьких? Великих? Лівої? Правої? Однієї? Жодної?..»

Як з’ясувалося, сучасна популярна актриса не має права на плоскі груди. В інтернеті я навіть натрапила на добірку «Актриси, яким маленькі груди не стали на заваді кар’єри». Проте чому? Чому жіночі груди протягом сучасної історії людства залишаються «під контролем» соціальних установок, суспільної думки і сприймаються крізь оптику чоловічого погляду?

На груди вішали пластини, щоб їх приховати. Їх підіймали чи не до підборіддя корсетом, ламаючи ребра, або конструювали бра з чашечками, які нагадували пускові установки, такі собі фантазії штибу Денні Трехо. А по комфорту жінкам усе ок? А жінки справді хочуть прикрити груди й ховати пипки під шарами одягу? І чи хочуть вони, щоб їхні груди під одягом були на вигляд саме такі, як наполягають модні тренди?

До чоловіків у цьому плані давно немає жодних питань. Недолугі гульфіки на паховій зоні, набиті кінським волоссям і ватою, прикрашені мереживом, вишивкою й коштовним камінням залишилися на картинах доби Відродження. Чоловік, який підкреслює свої геніталії, здається дивним.

Жінка, яка не підкреслює одягом виразність / пишність / наявність бюсту, здається... дивною? Жінка, яка підкреслює, легковажна, хоч їй і дозволено рекламно-маркетинговою поліцією моралі вторити рекламному гаслу Wonderbra: «Дивись мені в очі, я сказала: в очі!»

Якщо пишний бюст «фальшивий», жінка ризикує перетворитися на об’єкт для глузування. Якщо жінка відмовляється носити бюстгальтер, то... певно, задалася метою виколоти очі черговому моралісту своїми гострими пипками.

Тобто бюстгальтер — це не про зручність, а про задоволення чоловічого попиту на жінок? А жінка не людина, тобто людина, але така людина, яку треба підігнати під лекало чоловічих фантазій, уявлень суспільства про красу та плани сезонних продажів виробників білизни?

Я дивилася на нюдового відтінку «зброю масового ураження» з магазину білизни і пригадала сцену із серіалу «Паскуда» (Fleabag). Коли черговий гульвіса звертається до головної героїні: «Розумієш, у моєї дівчини великі пружні груди, але вони мене не збуджують. Тут з’явилася ти. Така сексуальна, така пласка... Пообіцяй, що ніколи не носитимеш пуш-ап». Смачно цілує її і повертається до своєї дівчини. Тобто ні пишний бюст, ні відсутність пуш-апа ніяк не вплинули на особисте щастя цих двох жінок. І думаю, що так і є за лаштунками серіалів і рекламних бордів білизни.

Трохи дивно, що такі прості істини треба повторювати: відчуття задоволення від життя не має кореспондуватися з розміром грудей чи бюстгальтера.

22 січня 2023
Поширити в Telegram
837
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Усі статті теми
Оксана Кісь: про ролі жінок у Радянському Союзі й незалежній Україні, історію протидії сексизму в рекламі та перспективи феміністичного руху після перемоги у війні
Оксана Кісь — відома українська історикиня, докторка історичних наук, президентка Української асоціації дослідниць жіночої історії. Гендер в деталях розпитав експертку, як і коли в Україні вперше заговорили про сексизм та що стало поштовхом до протидії цьому явищу в українському суспільстві. Також Оксана Кісь поділилася порадами і своїм баченням того, як слід реагувати на прояви сексизму та зупиняти їх.
Про стереотипи з пелюшок.
«Чому ви не цінуєте домагання?!»
В реальності домагання зовсім не те, що уявляють чоловіки.