Я інколи люблю дивитися футбол: уболівати, стежити за турнірами, робити ставки з друзями чи з хлопцем. Не на гроші, боже збав, максимум на похід у ресторан, який я за результатами Чемпіонату світу 2022 успішно програла.
Так от, перед матчем і після нього показують студію, де експерти обговорюють гру. Серед ведучих є одна жінка, і хотілося б думати, що це перемога — у такій «чоловічій» сфері і їй знайшлося місце. Насправді ж вона відіграє там суто декоративну роль, і мені про це хочеться поговорити детальніше.
Навіть через екран відчувається, що до ведучої ставляться поблажливо, як до розумної тваринки. Поки всі в студії висловлюють свою думку, аналізують матч і роблять прогнози, ведуча лише ставить питання експертам та інколи підсумовує те, що сказали до неї.
Це в жодному разі не камінь у город ведучої — я розумію, як складно і, думаю, некомфортно працювати в такій сфері з такими людьми. Звісно, мені хотілося б, щоб вона скористалася можливістю і зруйнувала гендерний стереотип, ніби жінки не розуміються на футболі, але поки з того, що я бачила, вона цей стереотип тільки підтверджує. Однак проблема не в цьому.
Я не знаю, як добре ведуча розбирається в темі. Підозрюю, після стількох переглянутих матчів і прослуханих лекцій експертів — дуже добре. Та при цьому кожен пузань із пивом на дивані вважає себе більшим експертом, ніж вона, тільки тому, що вона жінка.
Оце поблажливе і прискіпливе ставлення до жінок помітно навіть у чоловіків, які не досягли й половини того, чого досягли жінки, яких вони оцінюють. Наприклад, один матч на Чемпіонаті світу 2022 року судила команда арбітринь. І я ніколи не бачила, щоб коментатор так прискіпувався до рішення суддів. Потім вони припустилися помилки, і їхній рейтинг дуже впав в очах середньостатистичного дядечка, який виграв у матчі проти 7–Б класу і після того ні разу не грав у футбол. Навіть мій хлопець, за яким тяжких проявів сексизму ніколи не було помічено, висловив сумнів у фаховості команди.
Ви тільки уявіть, під яким тиском вони працювали! Жоден чоловік-арбітр такого не відчував навіть на початку своєї кар’єри, адже за жодним із них не оцінювали можливість всіх чоловіків бути арбітрами.
Ану подивімося, чи чоловіча це справа — бути арбітром. Ну, от не знаю, він не помітив порушення правил і не призначив штрафний удар (такий випадок на ЧС справді був) — здається, чоловіки для суддівства просто не створені. Ви йдіть у якусь свою професію, пиляти дрова наприклад. Це те, що ви ніколи не почуєте щодо чоловіків, зате з високою ймовірністю почуєте щодо жінок. Їхню експертність постійно ставлять під сумнів.
Вони не мають права на помилку. Бо коли помиляється чоловік, то він просто помиляється. А якщо це робить жінка, то вона наче «демонструє» нездатність усіх жінок щось робити. І якби це стосувалося тільки «чоловічих» сфер, але ж ні.
За даними Інституту масової інформації за 2017 рік, журналісти рідко залучають жінок як експерток — лише в 19 % випадків. Найчастіше жінки коментують соціальні теми, виступають героїнями кримінальної хроніки або «жовтих» новин, тоді як чоловіки коментують політичні й економічні теми. Що, жінки недостатньо обізнані в політиці, історії й фінансах? Ну, так, це ж не кухарство.
У 2020 році, за дослідженнями «Детектор медіа» про телебачення, різниця представлености чоловіків-експертів і жінок-експерток у новинах і токшоу трохи зменшилася — 74 % проти 26 %, але знову ж таки не за рахунок серйозних тем.
У патріархальному суспільстві жінки займають нижчу позицію, тому ми підсвідомо вважаємо їх гіршими фахівцями. Я таке колись помітила навіть за собою: якщо експерт говорить одне, а експертка — інше, я радше прислухалася б до нього. Чесно, усвідомлювати цей факт було жахливо, але це було десь глибоко в моїй підсвідомості. І мені здається, якщо ви покопаєтеся у своїй, то можете теж знайти щось таке.
Це упереджене ставлення до розумових здібностей жінок позначається і в побуті. Одного разу я була у квест-кімнаті з чотирма хлопцями. На одному етапі ми впали в ступор і я перша запропонувала рішення. Вони перевірили гіпотезу кожного, навіть абсолютно нелогічні, мою — останньою. Я виявилася права.
Отже, хочу підсумувати. Коли жінки не представлені як експертки у ЗМІ, на телебаченні, в різних професійних сферах, це негативно відбивається на повсякденному житті всіх жінок. Адже їх не чують, не вважають професіоналками, ставляться упереджено, відправляють «на кухню».
Це заважає жінкам досягати успіху в кар’єрі, відкривати для себе нові професії, просуватися у сфери, які переважно представлені чоловіками. Це змушує жінок почуватися не гідними певних робіт і зарплат, впливає на сприйняття їх оточенням у побуті, навіть поглиблює об’єктивацію, якщо жінка в програмі — просто красива картинка, яка в потрібний момент кліпає очима.
Саме тому ми так багато говоримо про гендерний баланс. Адже йдеться не просто про одну ведучу, групу арбітринь чи «сосисковий взвод» на політичних ток-шоу. В комплексі непредставленість працює проти жінок і посилює гендерну нерівність.
Можливо, в цій колонці вам буде замало доказів, але розслабтеся, я пишу її не як експертка. Я хочу лише, щоб ви задумалися і відрефлексували своє ставлення до жінок, їхнього професіоналізму і ваги їхнього слова порівняно з чоловічим. Чомусь мені здається, що гол буде не на жіночу користь.