16 липня, 2024

Фемінізм в деталях

Літо й осінь 2020 року на «Гендер в деталях» буде присвячено новій темі сезону. «Фемінізм в деталях» — це і назва групи у фейсбуку, яку ми запустили на початку року, і привід для глибокої поважної розмови. Сьогодні фемінізм — це множина. Множина ідей, історій, вимог. Можна навіть сказати, що скільки феміністок, стільки й фемінізмів, адже кожна формує свою унікальну комбінацію поглядів і позицій. З цим і розбиратимемося — в деталях політичних, географічних, історичних та особистих контекстів.

«Українки — найкрасивіші жінки у світі»
Коли краса — кайдани.
«Та кому ти тепер треба, розлучена і з причепом?»
Досить засуджувати розлучених жінок!
Яким є український фемінізм? Тези Мілени Рудницької з 1920–1940-х років, актуальні сьогодні
Мілена Рудницька формувала фемінізм, який уважала найкращим для українського жіноцтва, реагуючи на світові досягнення, але не копіюючи їх. Її активна діяльність припала на важкі міжвоєнні часи, коли Україна не мала власної держави, і Рудницька добре усвідомлювала важливість синергії фемінізму й патріотизму та залишила теоретичний доробок, актуальний дотепер.
«Мамочка, прикрийтесь, а краще сидіть вдома»
Чому українському суспільству пора подорослішати і допомагати турбуватися про дітей.
Що станеться, якщо сексизм проявлять стосовно чоловіків?
«Ну, дай, тобі що, шкода?»
Секс для чоловіків, а давати його мають жінки — що не так із цим токсичним переконанням?Секс для чоловіків, а давати його мають жінки — що не так із цим токсичним переконанням?
«Та в Україні вже давно матріархат»
Міф про матріархат не менш живучий, ніж патріархат. Розбираємося в деталях.
«Коли сконає патріархат, світ перетвориться на руїну»
Коли йдеться про винаходи, чоловіки радо погоджується, що більшість із них належать чоловікам. Коли ж ідеться про насильство, більшість якого коять також чоловіки, цей факт захоплення не викликає. А що буде, коли патріархат зникне взагалі?
Як підняти народжуваність? Ділити домашню працю
Жінки витрачають більше часу на догляд за дітьми й домашні справи, ніж чоловіки. Недавні дослідження демонструють: що більша різниця між чоловіками й жінками в часі, витраченому на домашні справи, то нижча народжуваність. І навпаки.
«Я не така, як інші дівчата»
Кожен патріархальний стереотип, кожну установку, яку вбили в голову в ранньому віці, треба видирати із себе розпеченими щипцями. Тож не дивно, що багатьом людям замість цього легше просто відокремити себе від приниженої групи.