23 листопада, 2024

Як я розсмішила сексиста

10 серпня 2021
Поширити в Telegram
1285
Емма Антонюк

Популяризаторка читання, страшний сон противників фемінітивів.

Він не просто сміявся, а реготав так, що озиралися перехожі. А я стояла поруч із виразом обличчя, який наочно демонстрував відсутність ботоксу в моєму чолі. «Що з ним?», — крутилося у мене в голові. Хоча ні, радше «ЩО З НИМ???!!!!». Це історія про взаємодію з людьми, які насміхаються з фемінізму і знецінюють боротьбу жінок за рівні права.

Якщо раптом це читають сексисти — для вас я приготувала інтерактив. Усім охочим іронізувати й насміхатися з фемінізму я сама залюбки підкажу, у якому місці сміятися. Рушаймо.

Я заздрю людям, які рідко визирають за межі своїх бульбашок. Бульбашки — це класно, вони створюють ефект «маленького будди». Я хотіла б жити у фортеці і лише зрідка крізь дірочку в мурі бачити акції «Традиції і порядку», кліпи російської попси, тарганів і сексистів. Тільки я живу на Відрадному (віддалений спальний район столиці) і працюю в новинах (щоденна інформаційна програма, яка висвітлює події в країні). Тобто мені щодня доводиться спілкуватися з величезною кількістю найрізноманітніших людей, яких часто вибираю не я, а лотерея під назвою «життя». На цій пафосній ноті ми наближаємося до знайомства з людиною, чий сміх досі лунає в моїй голові.

Це відомий активіст. Більшість із вас знає його ім’я, але я знову проситиму зберегти анонімність героїв, про яких пишу. Бо завтра у нас із ним може трапитися ще одне інтерв’ю, тому щоб моя робота не постраждала, імен краще не називати.

Після інтерв’ю він почав світську балачку. І розказав історію, яка його неабияк обурила. Активіст у діловому контексті закидав незнайому жінку компліментами за її зовнішність. Його захейтили в мережі і обізвали сексистом. «Цей фемінізм сягає меж абсурдності», — нарікав мій співрозмовник, який, очевидно, поняття зеленого не мав, що я — остання людина у всесвіті, котра поспівчуває його біді.

Чому бувають ситуації, у яких не варто робити компліменти зовнішності жінки? Про це я вже писала колонку. Не лише талановитий, а й надзвичайно вродливий дизайнер Олександр Грехов створив для неї ілюстрацію. Господи, як же по-ідіотському звучать недоречні компліменти. Пробач, Сашо, що показую на тобі.

Я не збиралася читати сексисту-активісту лекцію про те, чому він не має рації. Мій час, моя харизма, мої виступи занадто дорого коштують, щоб кидатися рятувати кожного чоловіка, який користується мною замість гугла. Я не думаю, що фемінізм = місіонерство. Я заздрю терпінню й милосердю феміністок, які заплющують очі на зверхній тон коментаторів і кидаються їх інформаційно обслуговувати на предмет «хто вас утискає». Тому все, що отримав активіст, — це несхвальний погляд. Десь таким я винагороджую свого кота, коли він надзюрить повз лоток. Ніби й старався, але мимо.

— О боже, тільки не кажи, що ти теж із тих! — розчаровано уточнив активіст.

Я лише всміхнулася й кивнула.

— Ти занадто красива, щоб бути феміністкою, — в такі моменти я починаю підозрювати, що хтось спускає сексистам методички, де ніби «Отче наш» на бабусиних рушниках, хрестиком вишито такі фрази.

Я спромоглася на демонстративний фейспалм.

Навіть якби я мала час і натхнення розповісти активістові про патріархат, боротьбу за права жінок, історію, статистику й цінності, це не подіяло б. Ви можете провести відкритий урок на тему «чому фемінізм — це важливо», де буде екскурс в історію, дані про гендерне насилля й нерівномірну оплату праці, приклади з життя та спіч про цінності. Будьте готові у відповідь отримати запрошення спуститися в шахту. Не повірите, але й про це у нас є колонка. Ілюстрацію до неї, на жаль, намальовано не вугіллям. Мабуть, тому що ні художник, ні авторка тексту не працюють на шахті. Як і 99 % коментаторів, котрі фантазують про феміністок і антрацит.

Я веду до того, що на кожен сексистський закид існує як мінімум одна колонка, а як максимум — терабайти інформації в інтернеті та здоровий глузд. Як відрізнити впертого сексиста від людини, яка просто чогось не розуміє і хоче з’ясувати? Стежте за тоном і лексикою. Щойно ви стаєте «занадто красивою, щоб бути феміністкою» — згортайте просвітницьку кампанію. Ви тут зірвете голос, а не джекпот. Ваші ставки на просвітництво програшні.

— Коли ці феміністичні рухи нарешті втихомиряться? — це було перше правильне питання, яке поставив мій співрозмовник. Перша репліка, за яку я йому від щирого серця вдячна.

Я уявила американського рабовласника, який нарікає на бунти поневолених і питає: «Коли ця хвиля за визволення нарешті спаде і темношкірі повернуться на плантації?»

Я уявила чоловіка, який спостерігає за мітингом суфражисток і цікавиться: «Коли ці навіжені перестануть вимагати виборчого права і повернуться у своє природне середовище існування, тобто на кухню?»

Я уявила реакцію середньостатистичного гомофоба десь у 1950-х, коли йому сказали б, у скількох країнах дозволять одностатеві шлюби.

Усі ці персонажі в моїй уяві були схожі на активіста, який питав, коли ці феміністичні рухи нарешті втихомиряться.

— Скоро, — відповіла я. — Коли переможуть.

Це нова дійсність. За рівними правами — майбутнє. Це правильний бік історії.

Активіст зробив довгу паузу. Я підготувалася до словесного спарингу. Я емоційно ввімкнулася, щоб нарешті таки взяти участь у цій дискусії. Та він не промовив більше ані слова. Натомість почав голосно сміятися. Трохи істерично. Геть театрально. Просто реготати, як злодій у паршивому горорі. А я стояла і дивилася на нього, так і не дочекавшись жодного слова.

Зміни в суспільстві неминучі. Щороку кількість жінок, які приходять до влади, зростає. Жінки ухвалюють дедалі більше рішень і виборюють більше ресурсів. Голоси скривджених дедалі важче заглушити: вони звучать, створюючи безпрецедентні в історії людства кейси, коли покарання навіть через багато років наздоганяє кривдника. І про це у нас теж є текст!

На жаль, ми ще не так близько до перемоги, як хотілося б. Жінки отримують майже на чверть менше грошей, ніж чоловіки, за одну й ту саму роботу. І майже 9 годин на тиждень займаються додатковою хатньою роботою, звісно, неоплачуваною. Серед викладацького складу більшість жінки, серед академіків — 1 %. Кожна третя жінка у світі зазнавала фізичного чи сексуального насильства. 76 % українок, які пережили зґвалтування і домагання, не звертаються в поліцію, боячись, що їм не повірять. Якщо ці слова читає людина, яка справді думає, що фемінізм не потрібен, і з неприхованою іронією питає «хто їх утискає?», пропоную посміятися просто зараз. Не смішно? Так отож.

10 серпня 2021
Поширити в Telegram
1285
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Усі статті теми
«Де ви знаходите той сексизм?»
«Я на таке не звертаю уваги» означає, що сексизм таки є.  
«Якщо вам важко весь час бути з дитиною, не народжуйте»
Претензії до жінок нескінченні.
Гендерний розрив у зарплатах —  це «міф»
Написали в резюме бажаний дохід — зітріть і додайте 25%.