26 жовтня, 2024

«Мене вдома не годують»

11 лютого 2022
Поширити в Telegram
2074
Діана Андрусенко

Копірайтерка в ІТ.

Недавно я зі своїм хлопцем і його родиною сиділа в кафе. Після того як він доїв кілька страв, дружина його брата сказала: «Оце ти на їжу накинувся». На що він відповів: «Та мене вдома не годують просто».

Це був жарт, але сприйняли це як жарт не всі. Та я й сама відчула провину, що не стою на кухні щовечора після роботи і не готую меню з трьох страв. Я віджартувалася, що він не дитина, а повносправна людина, тож навряд чи його досі треба годувати з ложечки.

Проте сама постановка справи мене розізлила. А хто годує мене? Ви взагалі можете собі уявити, що сказали б дорослій жінці, якби вона всерйоз мовила щось подібне? Мені здається, їй детально пояснили б, що вона вже не в тому віці, коли хтось мусить дбати про її харчування. Зате дорослому чоловікові, виявляється, абсолютно нормально на це розраховувати. І йдеться не про мого хлопця, він теж готує їсти і так само, як я, часто харчується поза домом. Однак таких прикладів я бачила вдосталь з дитинства і дотепер.

Коли я з’їхалася з хлопцем, ми одразу поділили домашні обов’язки, і їсти готував переважно він. Мій тато, якого важко назвати справжнім прихильником патріархальних поглядів, тоді казав: «Ну, ти ж не думай, що так буде завжди». Типу це так, тимчасова акція, а далі все стане по-нормальному, «як у людей». Не буде ж він завжди готувати їжу, яку їсть, прати одяг, який носить, і прибирати в будинку, у якому живе. Пфф, маячня якась. А я тоді навіщо?

Змалечку мене, як і мільйони дівчаток, привчали до думки, що я повинна буду виконувати домашні обов’язки за двох. Ні, звісно, це не казали прямо і, я впевнена, родичі не вели цілеспрямовану роботу задля мого майбутнього поневолення. Просто інколи бабуся кидала фрази: «Подобається страва? Запам’ятовуй, своєму чоловікові таке готуватимеш». Або: «Ти що, досі не вмієш варити суп? А як же ж ти будеш із чоловіком жити?».

Необачні фрази від родичів, приклад знайомих сімей, зображення побуту у фільмах і книжках — усе це вплинуло на моє сприйняття «жіночого обов’язку». Навіть фемінізм не допоміг повністю позбутися внутрішнього відчуття, що я повинна. І найбільше мене непокоїть те, що проблему усвідомлюють далеко не всі. Іноді у мене взагалі складається враження, що для цього необхідна жіноча гендерна соціалізація.

Справа в тому, що після тієї ситуації я сказала хлопцеві, мовляв, напишу про це колонку. А він не зрозумів, у чому взагалі проблема. Я пояснила: «Ну, ти можеш уявити, щоб я чи якась інша жінка сказала, що її вдома не годують?». На що почула: «Ну, і що тут такого? І ти так кажи». Це показує абсолютне нерозуміння ситуації. Йому здається, ніби проблеми лише в моїй голові. Просто не звертай уваги, просто кажи так само — і вуаля, problem solved. Він не бачить системного підлаштовування жінок під обслуговування чоловіків.

Це нагадує мені ставлення тих, хто «не в темі», до проблем людей з інвалідністю, котрі пересуваються на колісних візках. Ну, так, пандуси мають бути під кутом максимум 30 градусів, а в більшості київських переходів кут у 45 градусів. Але ж пандуси є! Просто не їдь туди, та й усе. Просто попроси когось допомогти зайти в тролейбус, просто не звертай уваги на бордюри. «Я от узагалі не помічаю неінклюзивности. Може, й тобі варто менше заморочуватися та простіше до цього ставитися?»

Однак перешкоди і в цьому випадку, і в проблемах гендерної нерівности не в голові, а в суспільному устрої. Тільки комусь вистачає емпатії, щоб поставити себе на чиєсь місце і зрозуміти це, а комусь — ні. Звичайно, жінкам легше, ніж чоловікам, піддати цей стереотип сумніву. Якщо тебе з дитинства готують до того, що ти повинна когось обслуговувати, то в якийсь момент ти можеш подумати: «А з якого дива?». А от якщо тебе з дитинства готують до того, що ТЕБЕ повинен хтось обслуговувати, то ти доводитимеш, що це норма і так має бути. Не так просто відмовитися від привілеїв, які тобі даються просто за фактом народження. Проте — спойлер — рано чи пізно доведеться.

У кожному разі проблема системна і вирішувати її треба комплексно. На мою думку, починати слід із формування потреби. Якщо в суспільстві буде потужний запит на адекватні пандуси й відсутність бордюрів, місцевій владі доведеться це організувати. Активні громадян(к)и примусять, навіть якщо буде спротив. І якщо більшості буде важлива гендерна рівність у всіх сферах, зокрема в побуті, ми її доб’ємося. От тільки поки що позитивні зміни в цій сфері йдуть, як мені здається, повільно. Невже нам як цілісному суспільству «і так норм»?

Висновок 1. Я феміністка «з досвідом», тому чудово знаю, що не зобов’язана обслуговувати партнера, що хатні справи треба ділити справедливо, що дбати треба одне про одного, а не тільки ОДНА про одного. Та навіть я в описаній ситуації відчула сором і провину. Це, як виявилося, так глибоко сидить у мені, що перша реакція була саме такою.

Що вже казати про людей, які не відрефлексували тему гендерних стереотипів, очікувань і «жіночих обов’язків». Про малих дівчаток, які чують таке і думають, що повинні будуть годувати свого дорослого партнера, незважаючи на свою зайнятість. Головне питання — доки?! Доки вони чутимуть ці фрази і вважатимуть це нормою? Поставмо собі за мету припинити передавати цю установку з покоління в покоління.

Висновок 2. Зазвичай «жіночий обов’язок» презентують як невимовну радість. Це ж так класно — піклуватися про свого чоловіка, проявляти свою любов. Ви знаєте це «жіноче щастя», яке полягає в здуванні пилинок з милого поруч. А якщо не хочеш для нього готувати й прибирати, то це хіба ти його любиш? Якби любила — хотіла б усе для нього робити!

Насправді я люблю турбуватися про партнера. Однак за умови, що в мене є ресурс і бажання і що це не виставляється моїм щоденним обов’язком. Турбота — це прекрасно, якщо вона добровільна і взаємна. І я вважаю її важливим складником здорових стосунків. Та поки я ще ні від кого не чула навіть жартівливих претензій до мого хлопця про те, що він мене не годує.

11 лютого 2022
Поширити в Telegram
2074
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Усі статті теми
«Де ви знаходите той сексизм?»
«Я на таке не звертаю уваги» означає, що сексизм таки є.  
«Якщо вам важко весь час бути з дитиною, не народжуйте»
Претензії до жінок нескінченні.
Гендерний розрив у зарплатах —  це «міф»
Написали в резюме бажаний дохід — зітріть і додайте 25%.