22 грудня, 2024

«Жінки ніколи не зможуть зрівнятися з чоловіками»

15 лютого 2024
Поширити в Telegram
390
Діана Андрусенко

Копірайтерка в ІТ.

В одній дискусії пролунала така думка: «Не може жінка виконувати фізичну роботу нарівні з чоловіком! Не буває гендерної рівности, тож не забивайте людям голову дурницями».

Обговорення жінок у шахтах, на бойових посадах в армії та іншій важкій роботі завжди викликають емоційну реакцію від «Та що ті жінки можуть?! Їхнє місце на кухні» до «Жінки можуть вагони однією лівою перекидати» і «Чому взагалі жінки повинні йти на таку роботу?» Пропоную трохи відокремити мух від котлет і розібратися, чим гендерна рівність відрізняється від фізичної однаковости.

Гендерна рівність — це не про те, що жінки й чоловіки фізіологічно однакові, бо це не так. Коли ж про цей очевидний факт говорять, особливо феміністки, дехто із сексистів переможно кричить: «Ага! Бачите! Жінки не такі, як чоловіки». Начебто чоловіки — це еталон, до якого жінки повинні прагнути.

Так-так, жінки, витривалість і сила м’язів, що їх зумовлено чоловічим набором гормонів, «важливіші» за вищий больовий поріг і можливість виносити й народити дитину. Не можете швидко набрати м’язову масу? Отримайте «другу зміну» вдома і на 20 % меншу зарплату на тій самій посаді, що й ваш колега чоловік. Звучить абсурдно, правда? Ми не хочемо мірятись і підлаштовуватись під «стандарти», бо хтось колись вирішив, що чоловічі фізіологічні особливості кращі.

По-друге, є інший момент. Наприклад, дослідження показують, що жінки трохи гнучкіші за чоловіків через особливості суглобів, м’язів і набору гормонів. Та повірте, якби ви оцінили мене за цим критерієм на стретчингу, то викреслили б мене, дерев’яну, з категорії жінок.

Як ви здогадались, я проти узагальнень. Жінки й чоловіки — це мільярди різних людей зі своїми фізичними даними і пріоритетами. Я знаю дівчину, яка займається різними видами спорту і може зробити 100 берпі менш ніж за 10 хвилин або присісти і пробігтися з вагою 70+ кг на плечах. І це не її робота, вона і її подруги просто горять спортом та розвитком можливостей свого тіла. Ще я знаю кількох хлопців, які від природи кволі, зневажають будь-яку фізичну активність і більшість часу проводять удома.

Якщо я зараз порівняю чотирьох своїх знайомих чоловіків, вони всі будуть різними за зростом, вагою, силою й іншими характеристиками, адже є безліч чинників, які впливають на фізичні можливості. Жінки, які працюють доглядальницями важкохворих людей і перевертають їх кілька разів на день, часом сильніші, ніж офісні працівники, котрі раз на тиждень ходять у спортзал. Чоловіки, які працюють на фізичній роботі, часто витриваліші за чоловіків-касирів. Мовчу вже про хвороби.

До чого я веду. Те, що статистично чоловіки сильніші й витриваліші за жінок, не означає, що це має впливати на статус і ставлення в суспільстві. Чи ми будемо всіх оцінювати за силою? Хто підняв найважчу штангу, той стає директором? Може, реалізуємо міф про Спарту і будемо скидати слабких людей у прірву? Бо якщо йти цим шляхом, то далеко не всі чоловіки пройдуть випробування на міцність. Може, не слід оцінювати й дискримінувати людей за фізичними даними?

Що стосується тяжких і небезпечних робіт — у мене немає легкого рішення для такого складного питання. Звісно, хочеться, щоб усе це виконували ро́боти, бо жодна людина не повинна цього робити. Хочу вірити, що колись ми до цього дійдемо.

А поки нам треба боротися з гендерною нерівністю і стереотипами, які ділять роботу на «чоловічу» й «жіночу». Щоб жінки не мусили влаштовуватися на роботу в шахту неофіційно за меншу зарплатню. Щоб жінки могли робити кар’єру в армії і їх не записували кухарками, якщо вони снайперки, як було раніше. Щоб мотивованих жінок без перешкод брали у військо.

Щоб жінки не були повністю відповідальні за дітей і побут, бо тоді напрошується питання: якщо я, жінка, зобов’язана виконувати всю домашню роботу і обслуговувати всіх членів родини, чому я ще й повинна йти укладати колії? Моральне навантаження в першому випадку набагато вище, а якщо в родини є господарство, то й фізичне може з ним позмагатися.

Часто чоловіки, які із затишних офісів відправляють жінок на шахти, забувають про своїх бабусь. А вони в селі переробили за життя стільки тяжкої роботи, що онукам, які росли в добу технологій, не снилося і в страшних снах.

Я безмежно вдячна нашим військовим і взагалі людям, які виконують важку роботу, — і чоловікам, і жінкам. Проте фізичні можливості не повинні визначати цінність людини і поглиблювати дискримінацію. Саме розвиток гендерної рівности допоможе залучити більше жінок до будь-якої роботи — як фізично тяжкої й небезпечної, так і науково-технологічної, яка допоможе полегшити тяжку.

15 лютого 2024
Поширити в Telegram
390
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Усі статті теми
«Де ви знаходите той сексизм?»
«Я на таке не звертаю уваги» означає, що сексизм таки є.  
«Якщо вам важко весь час бути з дитиною, не народжуйте»
Претензії до жінок нескінченні.
Гендерний розрив у зарплатах —  це «міф»
Написали в резюме бажаний дохід — зітріть і додайте 25%.