9 травня, 2024

«Українки — найкрасивіші жінки у світі»

13 листопада 2023
Поширити в Telegram
448
Діана Андрусенко

Копірайтерка в ІТ.

Я багато разів чула цю фразу, й особисто мене вона дуже злить. Начебто що тут такого? Сприйми це як комплімент, порадій і подякуй. Та клята феміністка всюди шукає зраду. Отже, що не так із цим уявленням (крім того, що навряд чи десь у Малайзії, США чи Перу чули про світове панування українок у сфері краси)?

По-перше, жінки не зобов’язані бути красивими, і краса — далеко не головна чеснота. Звичайно, мені приємно, коли мій партнер чи подруги роблять компліменти моїй зовнішності, але якщо до мене підійде якийсь незнайомий хлопець на вулиці і скаже, що я красива, мені буде огидно й некомфортно. Я не хочу, щоб мою зовнішність оцінювали незнайомі мені чоловіки, тим паче повідомляли мені свої висновки.

Проте чомусь багато чоловіків уважають, що їхня думка про чийсь вигляд дуже важлива. Наприклад, недавно психологиня, на яку я підписана, репостнула в сторіз фото в купальнику якоїсь іноземки «плюс-сайз». Як на мене, фото було неймовірне і сама жінка дуже колоритна й притягальна. А підписник прокоментував цю сторіз: «Ми, чоловіки, не любимо таких! Скільки з нас вибрали б жирних?! Навіть на вулиці червоних ліхтарів в Амстердамі таких немає».

На останній «аргумент» у мене взагалі відвисла щелепа, бо це окрема тема, яку я не впевнена, що готова порушувати. Однак до чого тут цінна думка цього чоловіка? З чого він узяв, що комусь цікаво обговорювати, що подобається йому чи всім чоловікам (які, схоже, єдиний організм із спільною свідомістю)? Why, god, why?

Це так поширено — непрохано висловлювати свою думку про зовнішність жінок, особливо крізь призму «що подобається чоловікам». Відкрию вам страшну таємницю, але жінки живуть не заради цього! Вражає, правда?

Якщо жінка створює стильний образ, навіть з ноткою сексуальности, це не означає, що вона це робить для чоловіків. У неї може бути такий настрій, вона може хотіти поекспериментувати зі стилем, можливо, вона подобається собі в такому одязі або ж хоче вразити одного конкретного хлопця чи дівчину.

Чоловіки, от зараз увага: якщо якась жінка йде по вулиці чи їде з вами в одному автобусі, це НЕ означає, що вона робить це для того, щоб ви оцінили її вигляд. Повторюю, НЕ означає.

Нам усім не слід оцінювати людей чи робити якісь висновки про них на підставі зовнішности. Бо є чимало любителів за розміром одягу, губ чи грудей визначати, хто ледача, хто шукає спонсора, хто нікого не може зацікавити і так далі. І виграшних варіантів немає: ти будеш дурна або тому, що нічого не робиш для зовнішности, або тому, що робиш. Виняток — якщо ти робиш так, що це непомітно, тоді це називають «природною красою».

Конвенційна краса в нас дуже переоцінена, а стереотип, нібито українки — найкрасивіші жінки, чинить на них тиск. І це друга причина, чому я його не люблю. Бо ж йому треба відповідати, як на те пішло.

Чому, наприклад, у Західній Європі можуть справді вважати українок «найкрасивішими». Тому що нас у більшості не лякає, що краса вимагає жертв. Жінки готові витрачати багато грошей, часу, зусиль і навіть терпіти біль, щоб «бути красивими».

Багато європейських жінок уже обрали комфорт, видихнули спокійно й залишили тільки ті б’юті практики, які їм приносять задоволення. Тому чоловіки, які звикли ставитися до жінок як до об’єктів, можуть обурюватися, мовляв, ох, запустили себе. Не те що українки, готові приділяти багато уваги своїй зовнішності і вважати це базовим доглядом.

Базовий догляд — це гігієна, охайний одяг, розчесане волосся, чисті нігті й тіло, почищені зуби. Та чомусь дехто вважає, що сюди належать також макіяж, епіляція, покриття нігтів гель-лаком, косметологічні процедури, «уколи краси» й багато іншого.

Тому іноді іноземці шукають жительок Східної Європи, зокрема українок, готових запросто заганяти себе в рамки конвенційної краси, які ходять у крамницю на шпильках, роблять пластичні операції, фарбуються навіть удома і сидять на виснажливих дієтах, щоб тішити око чоловіків.

І я розумію, що це особистий вибір частини моїх співвітчизниць, але мені від цього прикро. Я не хочу, щоб зовнішність забирала стільки наших ресурсів і щоб казали, що українки найкрасивіші. Я хочу, щоб жінки любили себе і щоб в усіх країнах казали, що українки — найсміливіші, найвільнолюбніші, з найбільшим почуттям власної гідности, а ще найщасливіші жінки.

13 листопада 2023
Поширити в Telegram
448
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Усі статті теми
Оксана Кісь: про ролі жінок у Радянському Союзі й незалежній Україні, історію протидії сексизму в рекламі та перспективи феміністичного руху після перемоги у війні
Оксана Кісь — відома українська історикиня, докторка історичних наук, президентка Української асоціації дослідниць жіночої історії. Гендер в деталях розпитав експертку, як і коли в Україні вперше заговорили про сексизм та що стало поштовхом до протидії цьому явищу в українському суспільстві. Також Оксана Кісь поділилася порадами і своїм баченням того, як слід реагувати на прояви сексизму та зупиняти їх.
Про стереотипи з пелюшок.
«Чому ви не цінуєте домагання?!»
В реальності домагання зовсім не те, що уявляють чоловіки.