22 серпня, 2017

Лекторій «Якими нас прагнете: фемінізм в українській літературі» (відео)

28 липня 2017

«Якими нас прагнете: фемінізм в українській літературі» - виставка-лекторій, реалізована Музеєм книги і друкарства України спільно з Фондом ім. Гайнріха Бьолля в Україні у березні 2017 року. Курс включає 6 лекцій, які допомогають переосмислити роль жінки-авторки у ХІХ, здійснити своєрідний екскурс в історію зародження жіночого руху в Україні та його відродження у феміністичних студіях 80-90-х років минулого століття.

Лекторій «Якими нас прагнете: фемінізм в українській літературі» (відео)

Читайте також:

Вона написала фемінізм (віртуальна екскурсія)

Історія українського фемінізму: що дивитись та читати

Жіноча освіта в Україні: історичний огляд
 

Завдання проекту – спровокувати до перегляду літературного процесу в Україні, перепрочитання його історії під новим – не традиційно патріархальним кутом зору. Адже письменство і літературна критика – не лише чоловіча територія. 

До вашої уваги відеозапис всіх лекцій курсу. Лекції можна вільно використовувати та поширювати  в некомерційних цілях. Технічний партнер проекту – студія ApexProduction.

Віра Агеєва

Хто боїться фемінізму? Культура як поле гендерної боротьби

Віра Агеєва – літературознавиця, докторка філологічних наук, професорка Національного університету "Києво-Могилянська академія", лауреатка Шевченківської премії 1996 року. Авторка розповідає про те, з чим пов’язаний успіх гендерної критики, чому потрібне перепрочитання мистецької класики та чому подолання гендерних стереотипів актуальне у нашому суспільстві.

Ростислав Семків

Сильні жінки української літератури

Ростислав Семків – літературознавець, видавець, в.о. директора Українського інституту книги – розповідає про взаємодію традиції жіночого письменства з чоловічим письменницьким мейнстрімом та наголосив на вибухоподібній появі значної кількості жінок-письменниць наприкінці ХХ ст. та на початку ХХІ ст.

Оксана Забужко

 «Сепаратизм сей трохи смішнуватий», або хто вбив Дон-Жуана: нерозпізнане обличчя українського фемінізму

Відома українська письменниця, есеїстка, літературна критикиня Оксана Забужко у лекції на прикладі трьох жіночих постатей літературного пантеону - Олени Пчілки, Наталі Кобринської, Лесі Українки розглядає три різні типи феміністичної поведінки та пропонує поміркувати над тим, як вони проектуються на гендерний пейзаж ХХІ ст.

Ірина Ніколайчук

Жінка-авторка в модернізмі: український та європейський виміри (Леся Українка, Ольга Кобилянська, Вірджинія Вулф та Лу Саломе)

Ірина Ніколайчук – аспірантка Національного університету «Києво-Могилянська Академія», дослідниця-компаративістка. У лекції шляхом аналізу творів письменниць-репрезентанток модерністської естетики в полі України, Німеччини та Британії періоду fin-de-siècle – Ольги Кобилянської, Лесі Українки, Лу Саломе та Вірджинії Вулф – із залученням їхніх біографій авторкадемонструє, в який спосіб відбувається становлення жінки-авторки в межах модерністської естетики, переосмислення нею власного місця в літературній традиції та вибудовування нової мережі творчих та особистісних взаємозв’язків.

Тамара Гундорова

Меланхолія статі: Ольга Кобилянська і "нова жінка" кінця ХІХ - початку ХХ ст

Тамара Гундорова – докторка філологічних наук, членкиня-кореспондентка НАН України, професорка та завідувачка відділу теорії літератури і компаративістики Інституту літератури імені Тараса Шевченка НАН України – розповідає про модерність, сексуальність і самодостатність жіночих характерів у творчості О.Кобилянської, а також про нові стосунки статей, змодельовані письменницею у творах та у власному житті. Меланхолійна жінка в трактуванні Кобилянської - новий культурний тип, який ламає патріархальне розуміння статі і має соціальні, національні і психологічні виміри.

Катерина Кобченко

На світанку фемінізму: з історії вищої освіти жінок Наддніпрянської України (сер. ХІХ - поч. ХХ ст)

Катерина Кобченко – історикиня, членкиня Української асоціації дослідників жіночої історії, кандидатка історичних наук – розповідає про контекст епохи, в якій народилися й жили перші феміністки та зароджувався жіночий рух в Україні.

Першоджерело

28 липня 2017
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Матеріали по темі
Меланхолія статі: Ольга Кобилянська і "нова жінка" кінця ХІХ - початку ХХ ст.

Відео

У лекції Тамари Гундорової відображено специфіку потрактування феміністичних ідей О. Кобилянською, висвітлено типи стосунків між статями в її творах. Охарактеризовано соціальні, національні й психологічні особливості створеного нею культурного типу нової жінки. 
Жінка-авторка в модернізмі: український та європейський виміри (Леся Українка, Ольга Кобилянська, Вірджинія Вулф та Лу Саломе)

Відео

Залучивши біографії Лесії Українки, Ольги Кобилянської, Вірджинії Вульф та Лу Саломе, Ірина Ніколайчук вибудовує домінанти становлення традиції жіночого письменства в модерністичній літературі. На прикладі авторок з України, Німеччини та Великої Британії здійснено порівняння досвідів різноманітних культурних контекстів. 
«Сепаратизм сей трохи смішнуватий», або хто вбив Дон-Жуана: нерозпізнане обличчя українського фемінізму

Відео

У лекції Оксани Забужко на прикладі трьох знакових для літератури фігур – Олени Пчілки, Наталі Кобринської та Лесі України – запропоновано різні парадигми емансипованої жіночої поведінки та продемонстровано їхню проекцію на сучасний гендерний дискурс. Боротьба з гендерними стереотипами інтерпретується як базовий принцип, що свідчить про цивілізованість суспільства. 
Сильні жінки української літератури

Відео

Лекція Ростислава Семківа пропонує розгляд традиції жіночого авторства у його взаємодії з традицією чоловічого письменництва від ХІХ ст. до сучасності. Пояснено вибух значної кількості письменниць-жінок у ХХІ ст., а також наголошено на залежності розвитку літературного процесу від письменницької генерації.
Хто боїться фемінізму? Культура як поле гендерної боротьби

Відео

У лекції Віри Агеєвої запропоновано екскурс в історію гендерної критики, висвітлено проблему необхідності переосмислення української літератури з урахуванням гендерного дискурсу та розкрито актуальність боротьби з гендерними стереотипами в сучасному суспільстві.
Історія українського фемінізму: що дивитись та читати
Протягом березня в Музеї книги і друкарства України тривав проект «Якими нас прагнете: фемінізм в українській літературі», який складався з книжково-графічної виставки і лекторію. Це був своєрідний екскурс в історію зародження жіночого руху в Україні в кінці ХІХ століття, його впливу на літературу та відродження у феміністичних студіях 80–90-х років минулого століття. Пропонуємо список літератури та фільмів до теми виставки.
Вона написала фемінізм
Протягом березня 2017 в Музеї книги і друкарства України тривав проект «Якими нас прагнете: фемінізм в українській літературі», який складався з книжково-графічної виставки і лекторію. Це був своєрідний екскурс в історію зародження жіночого руху в Україні в кінці ХІХ століття, його впливу на літературу та відродження у феміністичних студіях 80–90-х років минулого століття. Пропонуємо віртуальну екскурсію проектом.
Жіноча освіта в Україні: історичний огляд
Чи знаєте ви, що якихось сто років тому школярки і студентки були рідкісним явищем на українських теренах? З чим стикалися охочі до навчання жінки? У статті детально проаналізовано, як формувалося і як змінювалося трактування жіночої освіти та чому обмежений доступ жінок до навчання виявився однією з найефективніших форм дискримінації — з часів Київської Русі і до наших днів.
Науковиці: література
На портретах «видатних науковців» у шкільних чи університетських кабінетах ми бачимо переважно чоловіків. Історія жінок-науковиць – це не просто історія досягнень. Це історія спротиву та боротьби, історія, що існує «незважаючи на». Ця розвідка присвячена героїням науки і є даниною їхнім силі і таланту – у літературі.
Жіноча солідарність в Україні: мотивація та позитивний досвід
Організаторки й учасниці Тижня жіночої солідарності в Харкові розповідають про свій досвід самоорганізації та про те, що жіноча солідарність здатна дати жінкам і всьому суспільству.