Я давно хотіла написати якусь статтю на цю тему, але зараз маю бажання просто залишити репліку на «Гендер в деталях». Фемінізм досі сприймають як якусь специфічну, мало кому цікаву та потрібну позицію. Фемінізму бояться, його ототожнюють з ненавистю до чоловіків. Зрештою, я впевнена, що і жінки також часто бояться бути феміністками. Я пишу цей текст задля того, аби їх підтримати. Я не була феміністкою з дитинства. Мені пощастило з батьками, які виховували мене та сестру гендерно нейтрально. Ми не гралися ляльками та рідко носили сукні. Переважно нашими іграшками були плюшеві тваринки, а одяг був унісекс. Утім, соціальне середовище все одно зробило своє та надало на деякий час гендерні стереотипи.
Як і більшість моїх однолітків, колись я чекала від хлопців перших та усіх інших кроків, намагалася привабливо виглядати та підлаштовувалася під чоловічу стать. Якась доля бунту у мені була і тоді, адже все одно я більше спілкувалася з хлопцями, та й у школі мене часто називали російською «мужик в юбке». Що істотно змінило мої погляди? Ви не повірите, але це була типова молодіжна американська комедія «John Tucker Must Die». Цей фільм не можна назвати надто феміністичним, але зараз моя задача не у проведенні академічного аналізу особливостей фемінізму, а у тому, щоб переконати простих дівчат та жінок, які загалом налаштовані доволі патріархально.
Так от, у цій комедії був один найкрутіший хлопець у школі, який зустрічався одночасно з декількома дівчатами. Коли вони дізналися, то вирішили помститися, закохавши його у свою подругу. Цей фільм показав, як дівчина може керувати стосунками, а не чекати, поки якийсь хлопець її помітить. Я побачила, що дівчина теж може приділяти комусь увагу, приймати рішення, бути активною! Я звертаюся до дівчат-підлітків, які роблять все, аби сподобатися хлопцям: ви не маєте підлаштовуватися, бути ідеальними господинями, носити підбори, бути ніжними та демонструвати своє захоплення! І зараз я кажу це не тому, що ви просто маєте боротися за гендерну рівність коштом власного щастя. Ні! Якщо ви будете поводитися як феміністки, то вам легше буде знайти це щастя!
Коли ви сильно фарбуєтеся, одягаєте незручні, зате короткі спідниці та сподіваєтеся на те, що вас помітять – хлопці не будуть вас любити, вони будуть вами маніпулювати, змушуючи вас ставати ще кращими задля них. У тому фільмі дівчина одягалася доволі звичайно, а привернула увагу того крутого хлопця саме своєю неприступністю та різкими висловлюваннями. Як зірка школи він звик до того, що дівчата мріють про шанс побачення з ним. Вона ж демонструвала, що він для неї пересічна людина. Її повага до самої себе змусила його закохатися.
Я не кажу, що така поведінка завжди спрацьовуватиме. Ні, хтось вважатиме вас дивними, маскулінними, непривабливими. Але тут варто подумати про перспективу самої стратегії. Якщо ви демонструєте себе як чудовий товар (я гарна, я добре готую, я завжди буду тобою захоплюватися, я ніколи не буду показувати, що я в чомусь краща за тебе, я буду виховувати дітей та усе прибирати вдома), то до вас і ставитися будуть відповідним чином. Чоловік, якому це сподобається, буде сприймати таку вашу поведінку не як подарунок долі, а як належне. Більше того, він очікуватиме апгрейдів товару, покращення роботи. Зрештою, оскільки ви радше є тут зручною річчю ніж людиною, вас можуть легко замінити на іншу, більш вигідну річ.
Якщо ви будете доволі звичайно одягатися, говорити про те, що жінка нікому нічого не повинна, не будете сміятися з сексистських жартів та просто будете робити те, що вам реально подобається – так, багато хто у вашу сторону і не гляне. Але вам ці люди не потрібні, повірте! Знайдуться ті, кого буде приваблювати ваша впертість, гордість та самостійність. Не факт, що з першого разу у вас чудово складеться життя з такою людиною. Але принаймні ви убезпечите себе від тих, хто буде вас використовувати та знецінювати, а потенційно навіть силою примушувати до «покращення». Принаймні ви будете разом з людиною, яка готова на стосунки з дівчиною, яка не буде йому готувати, наряджатися, поступатися і т.д.
Намагайтеся присвячувати час своїй освіті, ставайте розумнішими та вправнішими у тому, з чим ви б хотіли пов’язати життя. Не підлаштовуйтеся під чоловіків та не бійтеся, що ви так ніколи не знайдете свого щастя. Навіть якщо ви реально вважаєте, що дівчина має займатися дітьми та домогосподарством – не виказуйте цього своєю поведінкою! Тримайте себе гідно. Тоді ваші здібності та допомога потім стане приємним бонусом для людини, яка і без цього вас покохала, а не буде сприйматися як те, що і має бути за змовчуванням.
Якщо ви навчаєтеся у старших класах та переживаєте щодо стосунків з хлопцями – просто спробуйте змінитися, я не думаю, що вам є, що втрачати. Спробуйте поводитися так, наче ви є тим хлопцем. Не підлаштовуйтесь, час від часу ігноруйте, не відповідайте одразу на повідомлення у соц. мережах. Ви побачите, що радше за все і у вашому колі знайдуться люди, яких це привабить. Якщо ви живете у селі та явно бачите, що така поведінка лише погіршить ваше життя – робіть усе, аби вступити на навчання у велике місто. Готуйтеся до ЗНО, забудьте про стосунки. Повірте, в університеті нікого не цікавитиме, чи був у вас попередній досвід. Ніколи не пізно почати, а ставити на собі хрест, бо у 16 ще не було першого побачення не треба. Я впевнена, що ваше життя стане кращим, якщо ви будете демонструвати, що ви не вважаєте жінок будь-чим гіршими та і взагалі відмінними від хлопців.
Не бійтеся залишитися наодинці. Бійтеся провести усе життя, намагаючися стати кращою задля якогось мудака (вибачте за грубість), якому на вас наплювати. Фемінізм – це не течія інтелектуалів та надто стурбованих своїми правами жінок. Фемінізм збереже вас від невдячних, грубих та жорстоких людей. Фемінізм дозволить вам самостійно обирати свій життєвий шлях. Якщо ви зробите вибір на користь домогосподаства, щасливого заміжжя з дітьми – це не зрада фемінізму. Просто важливо, аби це був вибір, а не жіноча доля.
Якщо ви прочитали цю статтю та хочете поділитися зі мною своїми проблемами щодо стосунків чи фемінізму – будь ласка, напишіть мені у фейсбуці, я з радістю з вами поговорю. Дякую за те, що дочитали до кінця. Сподіваюся, цей текст не лише стане об’єктом критики, але і допоможе комусь у житті.