18 грудня, 2024

Чому важко сказати «ні»?

2 січня 2018
Олександра Будлянська
В університеті я зацікавилася спочатку фемінізмом, а потім гендером. Згодом ці теми стали для мене важливими, насамперед тому, що я часто помічала сексизм і дискримінацію, як жінок, так і чоловіків. А на другому місці - власна свобода. Я в процесі вивчення цього питання і хочу доносити свої знання до інших. У цьому блозі мені хочеться торкатися різних тем: розповідати про власний досвід і про книжки та фільми, що стосуються гендеру. Таким чином, сприяти гендерній рівності.

Чи коли-небудь ви помічали, що вас просто не чують або ігнорують? У мене було. Найбільше таких випадків стається, коли я кажу «ні».


Чому суспільство звикло сприймати наше «ні» як «так», або спосіб продемонструвати себе "недоступною" чи грайливою? Тому що часто «ні» трактується як згода й твоє слово просто ігнорують. Не рідко доводиться казати «ні» багато разів і рішучим тоном, щоб тебе нарешті зрозуміли. Доводиться і відбиватися, і грубити, бо твоє «ні» чомусь завжди «так».


Відмова приносить невпевненість у собі. Узагалі казати «ні» важко і без того, що тебе не сприймають всерйоз, і ще важче його відстояти. Завжди, коли я відмовляю, спочатку відчуваю гордість за свою рішучість, а потім зустрічаюся із несприйняттям інших і закрадаються думки: «потрібно було потерпіти, зробити це насилу, тоді б на мене ніхто не ображався і всі б зрозуміли». Але я б сама на себе образилася.


Друга фаза моєї відмови – каяття, відчуття провини і страх, що я помилилися. Хоч у 99% випадків рішення сказати «ні» – очевидне. Важко усвідомити, чому у простих ситуаціях для жінки виникає стільки складнощів та непорозумінь. Але якби там не було, ми не повинні погоджуватися лише тому, що боїмося когось образити або зайвих непорозумінь.


Також «ні» – це не обов’язково конфлікт чи уникнення близькості. Якщо хтось на вас ображається через відмову, намагайтеся пояснити, що ваше «ні» стосується ситуації, а не самої людини.


Особливо важко «ні» дається у ліжку. Але сексуальна свобода завжди має бути на першому місці! І я не можу зрозуміти, чому завжди повинна казати «так» і чому потім моя відмова стає для когось об’єктом насмішок типу «ой, у неї завжди голова болить» або образою. Також багато жінок стримують себе в сексі, коли їм цього справді хочеться і роблять це примусово, бо їхній партнер просто не може адекватно сприйняти «ні».


Ви не тільки маєте право сказати «ні», а також і передумати, коли вже погодилися. Адже за своє здоров’я й емоційний стан перш за все відповідати вам, а не комусь іншому. Наша відмова не повинна когось ображати, злити чи призводити до непорозумінь, це слово повинно викликати повагу.


«Ні» чи «так» – це завжди вибір, на який має право кожен і кожна.

Чому важко сказати «ні»?