19 липня, 2024

Феміністки такі агресивні?!

30 жовтня 2019
Діана Андрусенко
Журналістка, феміністка. Хочу допомогти створити в суспільстві алергію на сексизм.

Про агресію феміністок ходять легенди.


Всі ж знають, як страшно чоловікові поночі добиратися додому — а раптом натрапить на страшну волохату феміністку, яка в переході, спльовуючи, підійде й задасть одвічне питання: “Гендерна рівність є? А якщо знайду?”


Але давайте серйозно.


В яких випадках феміністки найчастіше проявляють агресію?


Давайте уявимо декілька ситуацій: хлопець читає новину про те, як компанія молодиків зґвалтувала нетверезу дівчину, і з посмішкою коментує: “Ой, та хай не розповідає, сама хотіла, задоволення отримала, а тепер звинувачує бідолашних чоловіків”.


Або ж у змішаній компанії хлопець перебиває дівчину і каже: “Люба, досить вже розповідати, вічно ці жінки тільки й ляпають язиком. Краще принеси нам кави”.


Або під відео феміністичного змісту чоловік пише: “Ну чого вам іще не вистачає? Хочете рівності — йдіть в шахти й армію, чому за це не боретеся. Аби тільки ноги не голити та чоловіків під каблук заганяти”.


У подібних ситуаціях феміністки можуть поводити себе агресивно (і мають на це повне право), можуть спокійно, але чітко дати відпір, можуть демонстративно проігнорувати.


Але як сприймуть це чоловіки? У більшості випадків, як агресію, а не як захист.


У своїх репліках чи діях вони навряд чи побачать щось неприйнятне.


Справа в тому, що агресія вважається чоловічою рисою. І якщо чоловік влаштує п’яний дебош, то навряд чи оточуючі будуть дивуватися чи висловлювати осуд. А ось жінка має бути покірною, тихою, милою, посміхатися, не сперечатися, а в ідеальному варіанті ще й обслуговувати чоловіків. Більше того, чоловіки звикли до того, що жінки — о, внутрішня мізогінія — тихенько сміються над жартами про насильство чи мавпу з гранатою за кермом, піддакують, коли хтось обговорює чи висміює якусь жінку, мовчать, а не вислювлюють свою думку з певних питань, бо їх все одно не сприймуть всерйоз.


А тут такий відпір. Та чи можна захист вважати агресією?


Я не хочу сказати, що серед феміністок немає агресивних людей. Є, як і серед будь-яких груп. Але, по-перше, це не є визначальною рисою людей, які підтримують фемінізм, а по-друге, слід розрізняти напад і захист. Та це лише якщо хочеться розбиратися у цьому питанні.


А так — давайте будемо для них агресивними, незручними, серйозними, цинічними та гучними. Але більше не дозволимо закрити нам рота, насміхатися чи вирішувати за нас.

Феміністки такі агресивні?!