3 грудня, 2024

Хочеш у ЄС? Готуйся до того, що європейські жінки «рулять»

30 серпня 2019
Лілія Антонюк
Сфери: права людини, побудова суспільства рівних прав та можливостей, "розумна" демократія

Моя новинна стрічка Facebook знову перетворилась на платформу для політичних дебатів.


Цього разу їх оживила інформація про те, як відбулось перше засідання ВРУ IX скликання 29 серпня 2019. І поки усі обговорюють розподілів мандатів, місць та посад у новообраному українському парламенті, пропоную пригадати, що у травні 2019 відбулись вибори до Європейського Парламенту (ЄП). Швидше за все, враховуючи буремні будні національного політикуму, для більшості українців та українок ця подія пройшла абсолютно не поміченою. Мені ж спостерігати за процесом було цікаво з професійної точки зору, тож відволічу вас від думок про те, «куди котиться наша країна», і поділюсь тенденціями Європейського Союзу (ЄС):


1. Станом на серпень 2019, ЄП складається із 751 місць, 41% з яких посіли жінки (308 місць)*.


2. Найбільше представниць до ЄП відправила Швеція (55%) та Фінляндія (54%). При цьому, 7 країн забезпечили паритетне (50/50) представництво: Австрія, Латвія, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Словенія, Франція. Найнижчий рівень гендерної рівності продемонстрували Литва (27%), Греція (24%), Румунія (22%), Словаччина (15%) та Кіпр (0%).


3. Щомісячна зарплата євродепутатів та євродепутаток становить €8,757.70 (без відрахувань) станом на 01.07.2018. Після здійснення усіх податкових та страхових відрахувань вона орієнтовно складає €6,824.85.


4. Уперше з 1999, явка виборців під час виборів склала більше 50%**.


5. Новим президентом ЄП було обрано Давида Марію Сассолі - італійського політика та журналіста, члена Демократичної партії. Його попередник також був італійцем - Антоніо Таяні. Цікавим є той факт, що Давид Сассолі став 7 італійцем на цій посаді.


6. Наразі ЄП формують 7 політичних груп + 57 осіб, які не належать до жодної із груп**: - Європейська народна партія (182 місця; правоцентристи з 26 країн ЄС: ліберальні консерватори, консерватори, християнські демократи, пан’європейці); - Прогресивний альянс соціалістів і демократів (154 місця; лівоцентристи з 26 країн ЄС: соціал-демократи і пан’європейці); - Оновлена Європа (108 місць; ліберали з 22 країн ЄС: ліберали, консервативні ліберали, соціальні ліберали, пан’європейці) - Зелені–Європейський вільний альянс (74 місця; зелені та регіоналісти з 16 країн ЄС: зелені, політика захисту меншин, регіоналісти, пан’європейці); - Ідентичність та демократія (73 місця; праворадикали з 9 країн ЄС: націоналісти, популісти і євроскептики); - Європейські консерватори та реформісти (62 місця; євроскептики-конфедерати з 15 країн ЄС: консерватори, економічні ліберали, націонал-консерватори, євроскептики, праворадикальні популісти); - Європейські об’єднані ліві/Ліво-зелені Півночі (41 місце; ліві з 14 країн ЄС: демократичні соціалісти, комуністи, ліві популісти, євроскептики).


7. Лише 3 із 7 політичних груп, які входять до складу ЄП, координують/спів-координують жінки: - Прогресивний альянс соціалістів і демократів – Президентка Іратхе Гарсія Перез (Іспанія); - Зелені – Європейський вільний альянс – спів-Президентка Франціска Марія Ска Келлер (Німеччина); - Європейські об'єднані ліві/Ліво-зелені Півночі – спів-Президентка Маннон Аубрі (Франція).


8. У липні 2019 новою очільницею Європейської Комісії (ЄК) було обрано Урсулу фон дер Ляєн – німецьку політикиню, членкиню Християнсько-демократичного союзу, міністерку оборони Німеччини у 2013—2019. Вона стала першою жінкою, обраною на цю посаду. Свою роботу у ЄК Урсула Ляєн розпочне 1 листопада 2019.


9. З липня 2019 новою міністеркою оборони Німеччини стала Аннеґрет Крамп-Карренбауер - голова Християнсько-демократичного союзу (цю посаду вона зайняла 2018, замінивши на ній Ангелу Меркель). Аннеґрет стала першою жінкою, що очолила уряд землі Саарланд, четвертою жінкою, яка очолила уряд Німеччини, і другою жінкою, яка обіймає посаду міністерки оборони Німеччини.


10. Європейською омбудсвумен і надалі залишається Емілі О’Рейллі, що стала першою жінкою омбудсвумен Ірландії у 2003 та першою жінкою на посаді Європейської омбудсвумен (хоча варто зазначити, що на офіційному сайті її посада і досі звучить як обмудсмен***).


Цікаві тенденції, чи не так? Збільшилась кількість жінок в ЄП, кількість жінок на ключових посадах в ЄС та його країнах-засновниках. У той же час, країнам Східної Європи потрібно докласти ще чимало зусиль для досягнення гендерної рівності. Відповідно до даних Європейського інституту із гендерної рівності, допомогти у цьому може запровадження на законодавчому рівні виборчих квот на національному рівні****.


*З додатковою інформацією можете ознайомитись за посиланням: https://election-results.eu/mep-gender-balance/2019-2024/


** З додатковою інформацією можете ознайомитись за посиланням: http://www.europarl.europa.eu/about-parliament/en/organisation-and-rules/organisation/political-groups


*** З додатковою інформацією можете ознайомитись за посиланням: https://www.ombudsman.europa.eu/en/emily-oreilly


**** З додатковою інформацією можете ознайомитись за посиланням: https://voxeurop.eu/en/2019/european-parliament-5123486

Хочеш у ЄС? Готуйся до того, що європейські жінки «рулять»