Моя новинна стрічка Facebook знову перетворилась на платформу для політичних дебатів.
Цього разу їх оживила інформація про те, як відбулось перше засідання ВРУ IX скликання 29 серпня 2019. І поки усі обговорюють розподілів мандатів, місць та посад у новообраному українському парламенті, пропоную пригадати, що у травні 2019 відбулись вибори до Європейського Парламенту (ЄП). Швидше за все, враховуючи буремні будні національного політикуму, для більшості українців та українок ця подія пройшла абсолютно не поміченою. Мені ж спостерігати за процесом було цікаво з професійної точки зору, тож відволічу вас від думок про те, «куди котиться наша країна», і поділюсь тенденціями Європейського Союзу (ЄС):
1. Станом на серпень 2019, ЄП складається із 751 місць, 41% з яких посіли жінки (308 місць)*.
2. Найбільше представниць до ЄП відправила Швеція (55%) та Фінляндія (54%). При цьому, 7 країн забезпечили паритетне (50/50) представництво: Австрія, Латвія, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Словенія, Франція. Найнижчий рівень гендерної рівності продемонстрували Литва (27%), Греція (24%), Румунія (22%), Словаччина (15%) та Кіпр (0%).
3. Щомісячна зарплата євродепутатів та євродепутаток становить €8,757.70 (без відрахувань) станом на 01.07.2018. Після здійснення усіх податкових та страхових відрахувань вона орієнтовно складає €6,824.85.
4. Уперше з 1999, явка виборців під час виборів склала більше 50%**.
5. Новим президентом ЄП було обрано Давида Марію Сассолі - італійського політика та журналіста, члена Демократичної партії. Його попередник також був італійцем - Антоніо Таяні. Цікавим є той факт, що Давид Сассолі став 7 італійцем на цій посаді.
6. Наразі ЄП формують 7 політичних груп + 57 осіб, які не належать до жодної із груп**: - Європейська народна партія (182 місця; правоцентристи з 26 країн ЄС: ліберальні консерватори, консерватори, християнські демократи, пан’європейці); - Прогресивний альянс соціалістів і демократів (154 місця; лівоцентристи з 26 країн ЄС: соціал-демократи і пан’європейці); - Оновлена Європа (108 місць; ліберали з 22 країн ЄС: ліберали, консервативні ліберали, соціальні ліберали, пан’європейці) - Зелені–Європейський вільний альянс (74 місця; зелені та регіоналісти з 16 країн ЄС: зелені, політика захисту меншин, регіоналісти, пан’європейці); - Ідентичність та демократія (73 місця; праворадикали з 9 країн ЄС: націоналісти, популісти і євроскептики); - Європейські консерватори та реформісти (62 місця; євроскептики-конфедерати з 15 країн ЄС: консерватори, економічні ліберали, націонал-консерватори, євроскептики, праворадикальні популісти); - Європейські об’єднані ліві/Ліво-зелені Півночі (41 місце; ліві з 14 країн ЄС: демократичні соціалісти, комуністи, ліві популісти, євроскептики).
7. Лише 3 із 7 політичних груп, які входять до складу ЄП, координують/спів-координують жінки: - Прогресивний альянс соціалістів і демократів – Президентка Іратхе Гарсія Перез (Іспанія); - Зелені – Європейський вільний альянс – спів-Президентка Франціска Марія Ска Келлер (Німеччина); - Європейські об'єднані ліві/Ліво-зелені Півночі – спів-Президентка Маннон Аубрі (Франція).
8. У липні 2019 новою очільницею Європейської Комісії (ЄК) було обрано Урсулу фон дер Ляєн – німецьку політикиню, членкиню Християнсько-демократичного союзу, міністерку оборони Німеччини у 2013—2019. Вона стала першою жінкою, обраною на цю посаду. Свою роботу у ЄК Урсула Ляєн розпочне 1 листопада 2019.
9. З липня 2019 новою міністеркою оборони Німеччини стала Аннеґрет Крамп-Карренбауер - голова Християнсько-демократичного союзу (цю посаду вона зайняла 2018, замінивши на ній Ангелу Меркель). Аннеґрет стала першою жінкою, що очолила уряд землі Саарланд, четвертою жінкою, яка очолила уряд Німеччини, і другою жінкою, яка обіймає посаду міністерки оборони Німеччини.
10. Європейською омбудсвумен і надалі залишається Емілі О’Рейллі, що стала першою жінкою омбудсвумен Ірландії у 2003 та першою жінкою на посаді Європейської омбудсвумен (хоча варто зазначити, що на офіційному сайті її посада і досі звучить як обмудсмен***).
Цікаві тенденції, чи не так? Збільшилась кількість жінок в ЄП, кількість жінок на ключових посадах в ЄС та його країнах-засновниках. У той же час, країнам Східної Європи потрібно докласти ще чимало зусиль для досягнення гендерної рівності. Відповідно до даних Європейського інституту із гендерної рівності, допомогти у цьому може запровадження на законодавчому рівні виборчих квот на національному рівні****.
*З додатковою інформацією можете ознайомитись за посиланням: https://election-results.eu/mep-gender-balance/2019-2024/
** З додатковою інформацією можете ознайомитись за посиланням: http://www.europarl.europa.eu/about-parliament/en/organisation-and-rules/organisation/political-groups
*** З додатковою інформацією можете ознайомитись за посиланням: https://www.ombudsman.europa.eu/en/emily-oreilly
**** З додатковою інформацією можете ознайомитись за посиланням: https://voxeurop.eu/en/2019/european-parliament-5123486