28 березня, 2024

Кому потрібен жир?

24 жовтня 2017
Олександра Будлянська
В університеті я зацікавилася спочатку фемінізмом, а потім гендером. Згодом ці теми стали для мене важливими, насамперед тому, що я часто помічала сексизм і дискримінацію, як жінок, так і чоловіків. А на другому місці - власна свобода. Я в процесі вивчення цього питання і хочу доносити свої знання до інших. У цьому блозі мені хочеться торкатися різних тем: розповідати про власний досвід і про книжки та фільми, що стосуються гендеру. Таким чином, сприяти гендерній рівності.

Здавалося б дивне запитання, але прочитавши неймовірно класну книгу наукової журналістки Асі Казанцевої «Хто б міг подумати!», я відкрила для себе цікаву річ – виявляється жир таки потрібен і потрібен саме жінкам. Та, звичайно, у невеликій кількості, адже зрозуміло, що люди із зайвою вагою страждають (хоча й не завжди гарантовано) на захворювання шлунково-кишкового тракту, хвороби обміну речовин, серцево-судинні захворювання, хвороби дихальної системи, хвороби кістково-м’язової системи, деякі види раку (передусім травної системи), порушення сечостатевої сфери, захворювання нервової системи, очні хвороби, зниження якості житті та психічні розлади.


Попри всі наукові дослідження й істини, гендерна соціалізація диктує свої правила, де жінка красива, струнка, бажано з більш-менш пишними формами, а чоловіки, як уже хочуть, у них інша роль – потенційні гаманці.


Хоча суспільство дійшло до того, що краще вести здоровий спосіб життя, а не худнути, наші уявлення про ідеальну вагу не завжди відповідають медичним нормам. Швидше вигаданим естетичним уявленням про неї суспільства.


Існує такий собі індекс маси тіла, за нормальної ваги він коливається в межах від 18, 5 до 25. Вирахувати його можна так: вагу поділити на зріст у метрах, зведений у квадрат. Наприклад, І = 55/1,702 = 19. [1;11] Допустимо, ви не дотягуєте до норми й вам потрібно трохи погладшати, та навряд чи ви самі, чи ваші близькі стануть вас до цього стимулювати.


Крім того, у суспільстві з кожним днем з’являється все більше трендів щодо тіла, а саме: великі груди, накачані сідниці, пухкі губи й таке інше. Багато жінок заради моди готові піти навіть на операцію, уже не кажучи про важкі фізичні навантаження. Таким чином, кожна жінка змушена постійно піклуватися про свою фігуру, а не, скажімо, розвиток чи елементарно здоров’я. Або постійно хвилюватися/комплексувати через те, що не дотягує до навіяних ідеалів. Витрачати шалені кошти на косметику та спортзали.


Іронія в тому, як я вже згадувала, що жінкам жир все-таки потрібен, ба більше - абсолютно необхідний. І ось чому: лептин, банальний «гормон ситості», концентрація якого в плазмі крові безпосередньо залежить від кількості жирових відкладень в організмі, необхідний для підтримки нормальної роботи жіночої репродуктивної системи. Якщо ви хочете бути здоровою і щасливо виносити дитину, то з низьким запасом поживних речовин в організму – шансів на це небагато. Якщо рівень лептину падає нижче певної критичної величини (1,85 мкг/л), у жінки припиняється менструальний цикл і зникає здатність завагітніти. І навпаки, гіпоталамічну аменорею, при якій порушене вироблення гонадотропних гормонів у центральній нервовій системі, у багатьох випадках вдається вилікувати за допомогою ін'єкцій лептину.


А для чоловіків зайва жирова тканина взагалі безкорисна й немає жодних переваг [1;25].


Тому перш, ніж сідати на дієти й розбивати собі шлунок, не вилазити зі спортзалу й займатися до останнього поту, зупиніться й подумайте, чи вам це треба, чи хочете ви сліпо слідувати стереотипам. Можливо, для щастя достатньо бути здоровою й займатися спортом для себе.


Література:

1. Ася Казанцева. Хто б міг подумати! Як мозок змушує нас робити дурниці. – Харків: Віват, 2016