18 грудня, 2024

Серіал "Дивовижна Місіс Майзел" - про емансипацію домогосподарки

12 квітня 2018
Олександра Будлянська
В університеті я зацікавилася спочатку фемінізмом, а потім гендером. Згодом ці теми стали для мене важливими, насамперед тому, що я часто помічала сексизм і дискримінацію, як жінок, так і чоловіків. А на другому місці - власна свобода. Я в процесі вивчення цього питання і хочу доносити свої знання до інших. У цьому блозі мені хочеться торкатися різних тем: розповідати про власний досвід і про книжки та фільми, що стосуються гендеру. Таким чином, сприяти гендерній рівності.

Міріам Майзел (Рейчел Броснахєм) – «ідеальна» жінка, дружина, мати двох дітей, донька, вона красива, чудова людина, смішна, весела, дійсно дивовижна. Її життя схоже на бродвейський мюзикл. Вона йде вулицею й ніби співає. Здається, що все у її житті прекрасно, але за ширмою несправжнє й давно прогнило.


На перший погляд видається, що серіал має за мету зобразити атмосферу красивих, пишних, навіть дещо пафосних 50-х. Але в глибині серед гарних суконь і капелюшків, ідеальних шпалер та меблів – криється інша ціль – показати, хоч із гумором, життя жінки, нехай і заможної, та все-таки уярмленої багатьма стереотипами суспільства. Сучасності «Дивовижна Місіс Майзел» пояснює, наскільки важлива свобода й за що повсякчас борються феміністки.


Упродовж серіалу фемінізм, свобода жінок чи дискримінація не згадується, втім вдалими образами і сценами (тобто на практиці) режисерка (Еммі Шерман-Палладіно) показує, у якому становищі перебуває жінка. Це насамперед уявлення про красу – краса жінки чи не найважливіше її досягнення в житті, навіть материнство не настільки ціниться. Кожної ночі Мідж лягає разом із Джоулом (Майкл Зеген), чекає поки він засне, а після – встає, накладає бігуді, знімає макіяж і наносить нічний крем. Так, як вона спить біля вікна (очевидно невипадково), то ледь-ледь відчиняє жалюзі і перший промінчик сонця будить її, щоби зранку прокинутися швидше за чоловіка, і зробити зачіску та нанести макіяж. Мама Мідж (Марін Хінкль) теж в ідеальній формі, але дуже хвилюється за її доньку, оскільки в маленької занадто великий лоб і непропорційне обличчя (як вона вважає). «Легше бути щасливою, коли ти красива», - аргументує Роуз.


Кожен день упродовж десяти років Міріам вимірює всі частини свого тіла і після закінчення школи її розміри не змінилися, чим, звісно, мама двох дітей дуже пишається. Ще однією виразною героїнею є Сюзан (Алекс Борштейн), низенького росту, з короткою зачіскою, без макіяжу та з зовсім «нежіночим» стилем. Вона працює в «Газовій лампі», де кожного вечора Джоел виступає зі своїми жартами. А згодом стає наставницею Міріам у справі гумору - адже жінка згодом відкриє в собі нові таланти.


Також у ті часи жінок утискали, як і матерів. Одного дня на прогулянці Мідж помічає натовп жінок. Виявляється улюблений парк багатьох матерів збираються закрити, щоби побудувати дорогу. Саме тоді вона не тільки знаходить власний голос, а й усвідомлює, що гурт жінок – це сила. «Я почала частіше читати газети. Це цікаво. Батько каже, що моя улюблена рубрика – реклама взуття. Я розізлилася. А тепер думаю, можливо, вони поміщають рекламу взуття в газету, щоби відволікти нас. Адже якщо жінки не усвідомлюють, що відбувається у світі, вони не втрутяться й не виправлять це. А вони можуть, та й ще і прикрасять». Наступне – заміжні жінки, які сидять вдома, уявлення не мають про свої права та захист. Після буйного виступу в «Газовій лампі» Міріам забирає поліція, Сюзан кричить услід: «Не забирайте її, вона не знає законів, вона ж домогосподарка». І це правда.


Головна героїня не знає своїх прав, не знає, чи її посадять, чи відкриють кримінальне впровадження, чи потрібен їй адвокат. Крім того, за всі роки одруження з Джоулом, Мідж не знала, що насправді вони банкрути і їхня квартира вже не їхня. Уперше в житті їй довелося піти на роботу, оскільки спочатку навчання, далі одруження, потім материнство. Варто також згадати, наскільки вона була вірна своєму чоловіку. Можна сказати, що все її життя було посвячене йому. Вдень вона порається з домашніми справами та дітьми, а ввечері готує грудинку, їде на роботу до Джоула, щоби разом відправитись у «Газову лампу», де він виступає зі своїми жартами. Також щодня саме Мідж домовляється про вдалий час виступу для свого чоловіка, оскільки він або забуває, або йому відмовляють. Крім того, вона веде щоденник із його виступами: скільки людей засміялись, скільки було усмішок, вигадує привітання для нього. Та зрештою, Джоел йде від Міріам.


Це перевертає її життя з ніг на голову, але водночас дає неймовірний стимул розвиватися, змінювати своє життя. Саме так вона віднаходить власні приховані таланти (стає коміком), по-іншому сприймає себе, як жінку, усвідомлює, що має гідність і взагалі йде проти усталеної системи патріархату. Усі навколо звинувачують її в тому, що розвалився шлюб. Батько Мідж (Тоні Шалуб) заявляє: «Міріам, ти ще дитина й не витримаєш цього. Зроби макіяж, надягни його улюблену сукню і змусь повернутися». Мама запитує, чи вона біля нього не матюкалась, можливо, поводилась якось неправильно, адже чоловіки просто так не покидають своїх дружин. Після всього вона розуміє, що нікому нічого не винна й більше не може бути такою, якою її всі хочуть бачити.

Серіал "Дивовижна Місіс Майзел" - про емансипацію домогосподарки