Уявіть собі постапокаліптичне патріархальне суспільство, яке поклоняється машинам і бензину, де еліта контролює навіть найбільш необхідні ресурси, а жінки, які "належать" цій еліті, зведені до декоративної й дітородної функцій. Їх так і називають, "матки".
Про них піклуються, вони мають все, чого забажають. Окрім свободи. Але їх це не влаштовує. "Ми - не речі", пишуть вони на стінах свого помешкання, перш ніж ризикнути життям, аби тільки спробувати вирватись.
"Шалений Макс: дорога люті" - дивовижний фільм, бо це бойовик з усіма його класичними елементами - автомобільні перегони, жорстокі протистояння, вбивства і виживання на межі - але цією мовою бойовика описуються абсолютно феміністичні теми.
Репродуктивне насильство і об'єктивація, токсична маскулінність, яка "знищила світ", солідарність і сестринство - у "Шалений Макс: дорога люті" можна знайти це все.
Головна героїня - імператриця Фуріоза у виконанні Шарліз Терон, яку Несмертан Джо викрав ще коли вона була дитиною - схоже, єдина жінка у цьому суспільстві, яка має право на рівних брати участь у "чоловічих" справах. І цим правом вона користується, щоб забрати гарем тирана Несмертана Джо і тікати з ними до примарної, але бажаної свободи. Ніжні й беззахисні на перший погляд, ці жінки готові чимало зробити і стерпіти, аби не повертатися до забезпеченого життя у рабстві.
Сам Макс, який фігурує в назві фільму і був головним героєм попередньої трилогії, яка починалась ще в 70-х, у цій частині грає швидше другорядну роль. Зустрівши втікачок на шляху своєї власної втечі, спершу Макс не надає їм значення, та згодом починає розуміти їхню мету та допомагати їм. Про тест Бекдел та інші й говорити нічого: як пише у своїй статті Донна Дікінз, "ближче до кінця фільму є момент, де принаймні дванадцять жінок - сім з яких названі на ім'я - розмовляють між собою". (Саму статтю, до речі, дуже раджу прочитати, хоча там більше спойлерів, ніж у мене: http://uproxx.com/hitfix/7-ways-mad-max-fury-road-sublimely-subverts-movie-sexism/)
Цікаво, що за відгуками можна простежити, що більшість жінок хвалять фільм, а більшість чоловіків його не розуміють. Думаю, це залежить від того, з якої перспективи дивитися фільм. Якщо дивитися з перспективи самого Макса - справді, все заплутано і нічого не зрозуміло. А от з перспективи жінок відразу зрозуміло все.
Для тих, кого я ще не переконала, що фільм вартий перегляду, прошу підбірку цікавих фактів (джерело - imdb).
- Монтаженка фільму - Марґарет Сіксел, дружина режисера Джорджа Міллера. Коли вона запитала в чоловіка, чому він пропонує їй робити монтаж, адже вона ніколи не робила монтаж бойовиків, Міллер сказав: "Бо якби це зробив чоловік, цей фільм мав би такий самий вигляд, як і будь-який інший бойовик". Сіксел отримала Оскар за найкращий монтаж.
- Щоб краще зобразити жіночих персонажів, як консультантку для фільму залучили Ів Енслер, авторку "Монологів вагіни". Вона тиждень провела з акторками й акторами на знімальному майданчику і спілкувалась з ними про насильство проти жінок.
- Літні акторки, які брали участь у фільмі, самі виконували свої трюки. Найстаршій з акторок на момент зйомок було 78 років, і за її словами, це було дуже весело. :)