18 липня, 2024

Конструювання маскулінності в інституті спорту (на прикладі українських футболістів)

27 червня 2019
Поширити в Telegram
2990
Завантажити у форматі: PDF (345 КБ)
Тамара Марценюк

Тамара Марценюк – кандидатка соціологічних наук, доцентка кафедри соціології Києво-Могилянської академії, гостьова дослідниця низки міжнародних програм, зокрема,  програми ім. Фулбрайта у Колумбійському університеті (США, 2017-2018). Авторка більше 100 наукових праць (у міжнародних і українських фахових виданнях), низки публіцистичних статей, розділів підручників і книг, зокрема «Гендер для всіх. Виклик стереотипам» (2017), «Чому не варто боятися фемінізму» (2018), «Захисники галактики: влада і криза в чоловічому світі» (2020). Викладає на кафедрі соціології Національного університету «Києво-Могилянська академія» з 2004 року. Близько 20 років займається дослідженнями на гендерну тематику. Сфера наукових інтересів – соціальна структура суспільства і гендерні відносини, гендер і політика, різноманітні форми жіночого активізму (у період від ЄвроМайдану 2013-2014 років до повномасштабного вторгнення) тощо. 

Має популярний онлайн курс на платформі «Прометеус» «Жінки і чоловіки: гендер для всіх». Поділяє ідею публічної соціології – науки і досліджень заради суспільних змін, тому постійно залучена у різноманітні міжнародні дослідницькі або викладацькі проекти. Із 2015 року разом із дослідницькою командою провела серію із пʼяти соціологічних досліджень «Невидимий батальйон» про становище жінок у Збройних силах України. У 2023 році за внесок у дослідження на тематику фемінізму і гендерної нерівності отримала міжнародну нагороду ім. Емми Голдман.

У статті подано результати теоретичного та емпіричного дослідження, мета якого полягала у з’ясуванні ознак конструювання маскулінності в українських чоловіків, які залучені до напівпрофесійного командного спорту (на прикладі футболу). Виділено та охарактеризовано три групи чинників, що впливають на конструювання маскулінності в інституті спорту.

Аби наслідувати своїх кумирів і стати «справжніми чоловіками», хлопчики прилучаються до спорту та присвячують йому інколи все життя. Завдяки видовищності й комерційності, командний спорт (зокрема, футбол) має значно більше учасників і прихильників, ніж індивідуальний. Натомість питання залученості чоловіків до футболу як командної гри, дозвілля, середовища соціалізації тощо (які лежать на перетині таких соціологічних дисциплін, як соціологія спорту та соціологія маскулінності) залишаються мало вивченими в українській соціології.

Марценюк Т. Конструювання маскулінності в інституті спорту (на прикладі українських футболістів) / Т. О. Марценюк , О. П. Швець // Наукові записки національного університету "Києво-Могилянська академія". – 2011. – Т.122  : Соціологічні науки. – С. 58-65. 

27 червня 2019
Поширити в Telegram
2990
Завантажити у форматі: PDF (345 КБ)
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою