21 грудня, 2024

База організацій, які допомагають українкам у Європі (2023)

7 грудня 2023
Поширити в Telegram
2762
Альона Грузіна

Культурологиня, комунікаційниця Гендер в деталях. Академічно про ненормативне, ненормативно про академічне.

InstagramFacebook.

Цю базу створено для українок, які вимушено переїхали за кордон і потребують допомоги. Ми зібрали інформацію, щоби полегшити ваше перебування або приїзд до низки європейських країн. З кожним днем допомоги стає дедалі менше, якісь волонтерські центри закриваються, інші скорочують масштаби допомоги, а проте солідарні з нами організації ще існують. Ці бази актуальні на жовтень 2023 року. Якщо ви читаєте цей текст пізніше, перевіряйте інформацію про конкретні організації.

Це не вичерпний перелік, ми не вносили сюди такі організації, як «Карітас» і Червоний Хрест, адже вони міжнародні і діють майже в кожному осередку. Якщо ви не зверталися ще по допомогу до них, у разі потреби це можна зробити й тепер.

Тут не всі країни світу, але ті європейські країни, де досі фіксують прибуття українців і українок. Якщо у вас є поради й інформація про інші країни і ви хочете ними поділитися, пропонуємо користуватися цією таблицею за посиланням.

Усю допомогу розділено на три формати: гуманітарна допомога, допомога з житлом та медична допомога. Ви можете зробити пошук по своєму місту або по країні загалом. Крім того, ви можете ознайомитися зі специфікою допомоги в кожній країні, якщо плануєте змінити місце проживання або вимушені евакуюватися з України внаслідок бойових дій.

Якщо ви знаєте локальні ініціативи, які надають допомогу жінкам та жінкам з дітьми, ви можете зв’язатися з нами в соціальних мережах, указавши назву організації, форму допомоги, яку вони надають, та за можливости контакти, бо локальні місцеві ініціативи, як правило, маловідомі, але нам хотілося б, щоб цей перелік був максимально вичерпним і корисним для кожної. Або ж так само, як у випадку інших країн, додати їх до таблиці.

ПОЛЬЩА

Польща прихистила в себе понад півтора мільйона українців і українок. Тут чи не найбільша кількість локальних притулків і центрів, які надають допомогу додатково до фінансової. Водночас є свої труднощі, пов’язані з особливостями місцевого законодавства.

Загальні центри соціальної допомоги є майже в кожному місті Польщі. У таких центрах можуть допомогти з оформленням матеріальної допомоги, контактами гуманітарних організацій, працевлаштуванням, пошуком ліків тощо.

«Гаряча лінія» психологічної підтримки для українських жінок у Польщі: +48800107777

Допомога в пошуку шкіл і дитячих садочків для біженок/-ців з України: +48507412653

Де отримувати гуманітарну допомогу в Польщі?

Жінки для світу — Сестринська допомога

Міста, де можна отримати допомогу: Лодзь

Форма допомоги: продуктові набори, гігієнічні набори

Контактні дані: соціальні мережі

Додаткова інформація: громадська організація, розташована в місті Лодзь, але звернутися по допомогу можна з будь-якого регіону Польщі

Соціальний комітет «Вільна Україна»

Міста, де можна отримати допомогу: Варшава

Форма допомоги: продуктові набори, гігієнічні набори

Контактні дані: сайт, +48880337377

Додаткова інформація: допомагають з доглядом за дітьми, а також із пошуком місць та влаштуванням у дитячі садки й школи

Продуктові посилки для українських біженців

Міста, де можна отримати допомогу: Познань

Форма допомоги: продуктові набори

Контактні дані: сайт, +48616463344

Додаткова інформація: надають більшу допомогу жінкам із неповнолітніми дітьми; для отримання допомоги необхідна попередня реєстрація

Fundacja Akcja Menstruacja

Міста, де можна отримати допомогу: Краків, Варшава, Вроцлав, Гданськ, Гдиня, Сопот

Форма допомоги: менструальні засоби (прокладки, тампони, менструальні чаші, менструальні трусики)

Контактні дані: сайт, +48734043085, +48734043087

Додаткова інформація: для отримання допомоги треба попередньо заповнити реєстраційну форму

Центр допомоги мігрантам і біженцям «Карітас»

Міста, де можна отримати допомогу: Замостя, Урле, Влоцлавек, Кельце, Глівіце, Бидгощ, Перемишль, Познань, Лодзь, Білосток, Варшава, Пельплін, Зелена Гура, Краків, Каліш

Форма допомоги: продуктові набори, гігієнічні набори

Контактні дані: кожне місто має свій сайт, шукається за назвою організації

Додаткова інформація: за потреби можуть допомогти з дітьми, а також надати психологічні консультації

Rybnicka Rada Kobiet — punkt pomocy humanitarnej (Рибницька рада жінок)

Міста, де можна отримати допомогу: Рибник

Форма допомоги: продуктові набори, гігієнічні набори, дитячі підгузки

Контактні дані: соціальні мережі, +48721500064

Додаткова інформація: допомагають із пошуком житла та влаштуванням дітей у школу, пропонують мовні курси

Fundacja Nidaros

Міста, де можна отримати допомогу: Краків

Форма допомоги: продуктові набори, гігієнічні набори

Контактні дані: сайт, +48883747151

Додаткова інформація: допомога лише для жінок із дітьми; за потреби можуть допомогти фінансово з оплатою оренди й комунальних послуг. Організовують заходи для дітей.

Де можливо тимчасово проживати в Польщі?

Для пошуку житла в Польщі існує спеціальний додаток RentMe — детальна інформація про його роботу за посиланням.

Punkt pobytowy Woloska 7

Міста, де можна отримати допомогу: Варшава

Форма допомоги: тимчасове проживання з можливістю харчування, отриманням гігієнічного набору, одягу тощо

Контактні дані: соціальні мережі, +48723061337

Додаткова інформація: для отримання допомоги потрібно мати документи, що посвідчують особу. Організація підтримує вразливі категорії населення

Фонд Unitatem — Poland Welcomes

Міста, де можна отримати допомогу: Ярослав, Відна Гура, Боратин, Радимно

Форма допомоги: тимчасове проживання з можливістю харчування

Контактні дані: +48515108547

Додаткова інформація: співпрацюють з міжнародними організаціями, є можливість безкоштовно влаштувати дітей у школи й дитячі садочки

Fundacja Leny Grochowskiej — Dom Uchodzcy (Фонд Лени Ґроховської)

Міста, де можна отримати допомогу: Ожарів-Мазовецький, Констанцин, Седльце, Люблін, Лодзь

Форма допомоги: безкоштовне довготермінове перебування

Контактні дані: сайт, соціальні мережі, +48533109098, +48256441464

Додаткова інформація: проживання лише для жінок з дітьми, також є місця для дітей і дорослих з інвалідністю; не надають «готельних послуг»; при проживанні треба виконувати низку обов’язків, розподілених між усіма, зокрема прибирати й готувати їжу

Dom Matki (Дім матері)

Міста, де можна отримати допомогу: Варшава

Форма допомоги: довготермінове перебування

Контактні дані: сайт, соціальні мережі, +48796401236, +48730344384

Додаткова інформація: надають допомогу лише вагітним жінкам та жінкам з дітьми віком до 1 року; можуть надати дитяче харчування, але не мають жодних продуктових наборів для дорослих

Federacja Znaki Rownosci (Федерація знаків рівности)

Міста, де можна отримати допомогу: Краків

Форма допомоги: тимчасове проживання

Контактні дані: сайт, соціальні мережі, +48728273738

Додаткова інформація: організація надає допомогу для ЛГБТКІ+ людей; є спеціаліст(к)и для надання психологічної підтримки

Kieleckie Forum Organizacji Pozarządowych (Келецький форум громадських організацій)

Міста, де можна отримати допомогу: Кельце

Форма допомоги: тимчасове проживання

Контактні дані: сайт, соціальні мережі, +48601090096

Додаткова інформація: розміщення лише для вагітних жінок; є можливість фінансової й медичної допомоги (організація співпрацює з професійною акушеркою)

Де отримати медичну допомогу в Польщі?

За наявности номера PESEL (з відміткою про наявність українського громадянства) українки мають право на безкоштовну медичну допомогу з будь-якої спеціалізації. Бажано мати декларацію із сімейним лікарем у Польщі, бо в разі її відсутности мають право відмовити в наданні допомоги.

Особливості медичної допомоги для вагітних жінок:

  • Якщо ви не встигли оформити номер PESEL, але є пряма загроза життю та/або здоров’ю вагітної жінки, можна звернутися за номером «гарячої лінії» екстреної допомоги 999 або 112.
  • Українська обмінна карта, обстеження й аналізи в Польщі не приймають. Треба або перекласти документи, або здавати заново аналізи.
  • Вагітна українка має право безкоштовно проходити всі обстеження, яких вимагає її стан, зокрема УЗД-діагностику, КТГ і загальні аналізи.

Особливості допомоги з питань екстреної контрацепції:

  • Екстрена контрацепція належить до категорії рецептурних препаратів, але дати рецепт можуть не лише гінекологи/-ні, а й спеціаліст(к)и інших профілів. Зокрема, широкою популярністю користуються онлайн-консультації й електронні рецепти.
  • Хоча право виписувати рецепт є в багатьох лікарів/-ок, насправді його отримує дуже мала кількість жінок. Це пов’язано із записом до спеціаліста/-ки, де найближчий прийом може бути за 2–3 тижні. У такому разі один із можливих варіантів — передати ліки автобусом з України. Водії різних маршрутів беруть у середньому 300 гривень за доставку, але треба, щоб була людина, яка віддасть препарат на автовокзалі в Україні, і хтось, хто забере передачу одразу на автовокзалі в Польщі. Бажано замаскувати препарат або дістати його з оригінальної упаковки, адже пропуск ліків через кордон залежить від окремих прикордонників/-ць.
  • Щоб запобігти небажаній вагітності, можна звернутися до некомерційних організацій. Серед них «Лікарі жінкам» (Lekarze kobietom) — для отримання допомоги треба заповнити форму на сайті. По консультацію і юридичну допомогу в питаннях можна звернутися до Федерації за жінок і репродуктивні права. Також існує форум «Жінки в інтернеті» (Kobiety w Sieci), де можна поставити будь-які питання про репродуктивні права й сексуальну освіту. Активне посилання на форум.

Особливості допомоги, коли треба перервати вагітність на ранніх термінах:

  • У Польщі офіційно заборонено процедуру аборту. Навіть якщо термін дозволяє провести фармацевтичний аборт, на це немає дозволу держави. Якщо вам треба зробити аборт і у вас є можливість приїхати в Україну — це найпростіший варіант перервати вагітність. Медикаментозне переривання вагітности в Україні проводять до 6–7 тижня, аборт можливий до 12 тижня за власним бажанням та до 22 тижня за медичними показниками. Для проведення процедури потрібна попередня консультація гінеколога, УЗД-огляд та пакет аналізів.
  • Якщо у вас немає фінансової можливости самостійно приїхати в Україну, на території Польщі працюють організації, які допомагають із цим. Організація Abortion Support Network надасть інформацію про країни, де можливо зробити аборт, і найдешевший спосіб туди дістатися. Також вони допомагають фінансово з проживанням в іншій країні на час проведення процедури. Зв’язатися з організацією можна через форму на сайті. Міжнародна ініціатива Abortion Without Borders допомагає отримати таблетки для медикаментозного переривання вагітности в самій Польщі, а також пройти консультацію й переривання вагітности в закордонних лікарнях і клініках. Організація має «гарячу лінію»: +48222922598. Також зв’язатися з ними можна через сайт.

НІМЕЧЧИНА

Німеччина прийняла чи не найбільшу кількість українських біженців/-ок, держава самостійно надає чимало послуг, зокрема мовні курси, допомогу з працевлаштуванням, соціальні консультації тощо.

Цілодобове консультування жінок 18 мовами світу: 116016

Телефон довіри для українок: 08005002250

Телефон довіри для вагітних жінок, які потребують допомоги: 08004040020

Основне місце отримання гуманітарної допомоги у вигляді продуктових наборів — продовольчі банки. Усього в Німеччині їх понад тисячу, така щільність дозволяє майже не задіювати доброчинні організації для роздачі харчових наборів. Щоб отримати допомогу від такого банку, треба підтвердити низький рівень доходів. Ціна за харчовий набір однакова для всіх — півтора євро; наповнення наборів може відрізнятися залежно від сезону і від того, яку допомогу від партнерів отримав сам банк. Отримувати допомогу можна щотижня, але через високе навантаження наразі деякі банки не приймають нових відвідувачів/-ок або скоротили обсяги допомоги. Фокус уваги не тільки на малозабезпечених, а й на вразливі категорії населення, як-от мами з неповнолітніми дітьми.

Грошова допомога, яку надає уряд Німеччини, розрахована на самостійне покриття витрат на харчові продукти, тому приватні компанії й організації майже не приділяють уваги цьому питанню. Після первинного приїзду волонтер(к)и надають усе необхідне, зокрема вже готові гарячі обіди та швидкі заготівлі на перший час.

Якщо ви вірянка/-ин, допомогу можна отримати при церквах різних конфесій.

Tafel

Міста, де можна отримати допомогу: вся територія Німеччини

Форма допомоги: продуктові набори, одяг, речі першої необхідности

Контактні дані: сайт, соціальні мережі, 03020059760

Додаткова інформація: організація має філію в кожному місті, адреси всіх пунктів є на сайті. Щоб отримати допомогу, треба мати український паспорт і заповнити попередню форму реєстрації.

KUBUS

Міста, де можна отримати допомогу: Берлін

Форма допомоги: продуктові набори, одяг

Контактні дані: відсутні, треба підходити до конкретних пунктів у своєму районі, адресу найближчого можна знайти на картах, увівши назву організації

Додаткова інформація: орієнтовані на всі вразливі категорії населення

Де в Німеччині можна тимчасово проживати?

Центр зайнятости частково може покривати витрати на оренду та опалення. Також існує соціальне житло. На цьому ресурсі можна знайти безкоштовне житло для українців/-ок.

У кожному місті є Центри прийому біженців, волонтер(к)и яких допоможуть знайти житло під оренду або зможуть тимчасово надати його безкоштовно.

Frauenhaus-Koordinierung

Міста, де можна отримати допомогу: вся територія Німеччини

Форма допомоги: тимчасове проживання

Контактні дані: сайт, соціальні мережі, +493033843420

Додаткова інформація: це асоціація, яка має 260 жіночих притулків і 230 консультаційних центрів; їхній фокус уваги зосереджено на жінках та жінках із дітьми, які зіткнулися з насильством або перебувають у скрутному становищі. Щоб отримати допомогу, треба звернутися за вказаними контактами або підійти до консультаційного центру у своєму місті. Перелік усіх адрес розміщено на сайті.

Zentrale Informationsstelle Autonomer Frauenhäuser

Міста, де можна отримати допомогу: вся територія Німеччини

Форма допомоги: тимчасове проживання

Контактні дані: сайт, соціальні мережі, 062116853705, 017670209612

Форма допомоги: це асоціація, яка має 130 жіночих притулків по всій території країни, працюють за принципом «жінки допомагають жінкам». Щоб отримати допомогу й консультацію, треба звернутися за вказаними контактами.

Frauenraum

Міста, де можна отримати допомогу: Берлін

Форма допомоги: тимчасове проживання

Контактні дані: сайт, 0304484528

Додаткова інформація: шелтер призначено для жінок та жінок із дітьми. Можуть надати психологічну і юридичну консультацію з питань розлучення й домашнього насильства.

Також майже в кожному регіоні на його сайті є перелік актуальних притулків для жінок, де є вільні місця. Натисніть на свій регіон, щоб перейти на потрібний сайт: Баварія, Баден-Вюнтерберг, Берлін, Бремен, Гамбург, Тюрингія, Бранденбург, Нижня Саксонія, Північна Рейн-Вестфалія, Саксонія, Гессен, Саар

Де в Німеччині можна отримати медичну допомогу?

Після реєстрації в Німеччині треба оформити медичне страхування, воно може бути державним або приватним і залежить від того, чи є у вас робота, чи оформлюєте статус біженки, чи стаєте на облік у пошуку роботи тощо. Якщо у вас немає страхування, всі послуги оплачуються в повному розмірі.

За посиланням перелік практикуючих лікарів/-ок у Німеччині, які розуміють українську мову.

Zentrum für sexuelle Gesundheit und Familienplanung

Міста, де можна отримати допомогу: Берлін

Форма допомоги: безкоштовні гінекологічні консультації для осіб, які не мають медичного страхування

Контактні дані: 030902988363

Додаткова інформація: центр надає базові консультації з ІПСШ, вагітности, питань статевого виховання тощо. Мають у штаті психологів і перекладачів. Однак не зможуть надати послуги щодо ведення вагітности й стаціонарного лікування.

Особливості репродуктивної медицини:

  • За наявности місцевого медичного страхування засоби екстреної контрацепції безкоштовні для жінок до 20 років за умови отримання рецепта в спеціаліста/-ки. У віці від 18 до 20 років плата за рецепт — 5 євро.
  • По досягненні 20 років екстрену контрацепцію можна придбати без рецепта в аптеках і клініках планування сім’ї, коштує препарат від 15 до 30 євро.
  • Тест на вагітність доступний і безрецептурний, придбати його можна в будь-якій аптеці та в магазинах побутової хімії. Якщо тест позитивний, обов’язкове звернення до гінеколога/-ині. Знайти спеціалістку можна за посиланням.
  • Презервативи доступні і продаються в будь-якій аптеці й магазині. Жіночі протизаплідні пігулки — рецептурний препарат. Український рецепт треба підтвердити в місцевого лікаря/-ки або взяти наново. Придбати протизаплідні можна винятково в аптеці, ціна упаковки варіюється від 10 до 20 євро. Якщо вам менше за 18 і у вас є державне медичне страхування, витрати покриє каса лікарняного страхування; якщо вам від 18 до 20 років, треба сплатити 10 % від вартости препарату самостійно; якщо ви старше за 20 років, усі витрати на контрацепцію ви берете на себе.

Особливості переривання вагітности в Німеччині:

  • Офіційно аборти заборонено. Зробити аборт без особливих на це причин (загроза життю матері, зґвалтування) можна лише протягом перших 12 тижнів і за умови, що ви пройшли консультацію в спеціальному центрі та отримали сертифікат з дозволом на процедуру. Припинення вагітности відбудеться не раніше, ніж на четвертий день після завершення консультації (це зроблено для того, щоб жінка могла максимально подумати над своїм рішенням). Тож на практиці між першим зверненням щодо переривання вагітности і самою процедурою може пройти кілька тижнів. Офіційно в законі прописано, що переривання вагітности до 12 тижня за власним бажанням можливо лише внаслідок зґвалтування, але сертифікат також дозволить провести процедуру.
  • Переривання вагітности платне, сума варіюється залежно від регіону і статусу клініки від 200 до 600 євро. Переривання вагітности можуть провести безкоштовно в разі загрози життю матері, а також якщо запліднення відбулося внаслідок насилля і випадок насилля підтверджено. Українкам у статусі біженки переривання теж проводять безкоштовно.

Особливості надання медичної допомоги вагітним жінкам:

  • Якщо ви вагітна, не потрібно звертатися до лікарів/-ок загальної практики. Можливий одразу запис до гінеколога/-ині. При записі треба вказати, що у вас є позитивний тест на вагітність, щоб вас прийняли поза чергою і дали направлення на обов’язкові аналізи.
  • Для ведення вагітности в Німеччині використовують документ Mutterpass — материнський паспорт. Це еквівалент нашій обмінній картці, куди вносять усю інформацію про перебіг вагітности, обстеження й аналізи.
  • Відвідувати лікаря/-ку, який/-а веде вагітність, потрібно раз на місяць, останні два місяці вагітности — раз на два тижні. Усі витрати покриває або медичне страхування, або відомство соціального забезпечення. Будь-які додаткові обстеження, не вписані в медичну карту як обов’язкові, сплачуються окремо і самостійно.
  • Існують пологові будинки і пологові клініки. Записуватися в них потрібно заздалегідь.
  • Протягом тижня після пологів потрібно зареєструвати дитину.

ФРАНЦІЯ

Франція, як і багато інших європейських країн, надає українкам/-цям тимчасовий захист і фінансову допомогу. Навіть у разі втрати захисту, наприклад ви повернулися в Україну, але внаслідок бойових дій знову вимушені евакуюватися, його можна поновити. Захист дійсний протягом шести місяців і дає право на роботу й пошук житла.

Діти мають право на безоплатне навчання. З дитиною віком до 10 років треба звернутися до мерії, щоб там скерували в конкретний навчальний заклад. Якщо дитині більше за 10 років, вступ узгоджують в індивідуальному порядку з керівництвом коледжу чи ліцею.

У Франції за наявности дитини можна звернутися до організації CAF, яка виплачує фінансову допомогу на дітей. Для цього потрібно проживати з дитиною у Франції і мати документ, який це підтверджує; громадянство в обох батьків і дитини може бути будь-якої іншої країни. З малою дитиною буває дуже важко знайти роботу, але якщо ви володієте французькою мовою, чимало французьких підприємств мають свої ясла, де готові прийняти дітей до 3 років, щоб їхні батьки працювали.

Де отримати гуманітарну допомогу у Франції?

Крім державних програм і громадських організацій, існують локальні ініціативи та допомога від пересічних жителів/-ьок Франції. Хтось готові давати продукти чи притулок на ніч, хтось віддає одяг або дитячі візки, також можуть допомогти з контактами лікарів/-ок і юристів/ок поряд. Для цього за посиланням треба обрати тип бажаної допомоги і свою адресу перебування, система автоматично видасть пропозиції від людей поруч із вами.

Також ви можете звернутися до соціальних центрів свого міста чи району. Соціальні працівники/-ці можуть дати вам рекомендації для отримання гуманітарної допомоги. Така система працює для всіх людей, які опинилися в скрутному становищі, це програма не лише для українців/-ок.

Якщо ви студент/-ка французького закладу вищої освіти, ви можете отримати соціальне спрямування на гуманітарну допомогу там. У великих містах працює чимало організацій, які надають допомогу саме студент(к)ам.

Restos du Coeur

Міста, де можна отримати допомогу: Париж, Ліон, Тулуза, Ніцца, Монпельє, Страсбург, Лілль, Реймс, Тулон, Сент-Етьєн, Гренобль, Діжон, Анже, Віллербан, Сен-Дені, Брест, Орлеан

Форма допомоги: продуктові набори, дитяче харчування, дитячі підгузки

Контактні дані: сайт

Додаткова інформація: ініціатива досі діє по всій території Франції, кожен департамент має різну кількість місць гуманітарної допомоги, актуальні адреси можна переглянути на сайті. Для отримання допомоги потрібна попередня реєстрація: для цього слід підійти в бажаний центр із документами, які підтверджують особу, та фінансовим звітуванням (заробітна плата, отримання RSA, витрати на оренду тощо), працівники/-ці зареєструють вас у базі і призначать дату.

Banque Alimentaire

Міста, де можна отримати допомогу: вся територія Франції

Форма допомоги: харчі

Контактні дані: сайт

Додаткова інформація: для запиту на допомогу потрібно заповнити форму на сайті, допомога не надається для людей зі статусом біженця, треба мати посвідку саме на тимчасовий захист

Paris tout P’tits

Міста, де можна отримати допомогу: Париж

Форма допомоги: дитяче харчування, дитячі суміші, дитячі підгузки

Контактні дані: сайт, 0145414668, 0143714521

Додаткова інформація: допомога надається матерям із дітьми до 18 місяців. Ви можете звернутися самостійно до організації, але краще зробити це через пологовий будинок або через соціальних працівників/-ць.

La main de l’autre

Міста, де можна отримати допомогу: Париж, але асоціація може допомогти вам із пошуком їхніх партнерів в інших містах і департаментах Франції

Форма допомоги: продуктові набори, гігієнічні набори

Контактні дані: сайт, соціальні мережі, 0679078029

Додаткова інформація: ініціатива не безкоштовна, вам треба внести 5 євро за річний доступ до користування програмою, надалі протягом року організація надаватиме вам продукти й речі першої необхідности, які не продалися або їх передали волонтери. Для доступу до програми можна звернутися самостійно, але перевагою буде скерування від соціальних робітників/-ць.

Centre de la Croix Rouge

Міста, де можна отримати допомогу: Ніцца, Монпельє, Лілль, Гавр, Сент-Етьєн

Форма допомоги: продуктові набори, одяг

Контактні дані: ul.nice@croix-roufe.fr, 0493628667

Додаткова інформація: допомога надається винятково повнолітнім переселенкам з України. Для отримання допомоги потрібно мати посвідку про тимчасовий захист. Також організація може надати послуги безкоштовних лабораторних аналізів, якщо у вас немає медичної страховки, та консультацію гінекологині і психологині.

Association Franco-Ukrainienne Cote d’Azur

Міста, де можна отримати допомогу: Ніцца

Форма допомоги: продуктовий набір

Контактні дані: сайт, 0782226180, 0676273515

Додаткова інформація: допомога надається в робочі дні за попереднім записом. Крім того, організація має свій інформаційний пункт, де працівники/-ці допоможуть з питаннями працевлаштування, зарахування дітей до школи, медичного страхування тощо.

Association Ikambere «La Maison Accueillante»

Міста, де можна отримати допомогу: Сен-Дені

Форма допомоги: продуктовий набір

Контактні дані: сайт, соціальні мережі, 0148208260

Додаткова інформація: допомога тільки для жінок із ВІЛ. Також підтримують у працевлаштуванні, пропонують заняття з французької мови, різноманітні спортивні й культурні види діяльности для адаптації.

Де можливо тимчасово проживати у Франції?

Якщо ви прибуваєте у Францію вперше, вам дають соціальне житло. Це процес із двох етапів: перші ночі — перебування в пункті тимчасового захисту, наступні три місяці — постійне або самостійне розміщення в громадян/-ок Франції, готових прийняти в себе українців/-ок. Надалі весь термін (те саме стосується українок/-ців, які перебувають у Франції з початку повномасштабного вторгнення) передбачається лише самостійна оренда житла.

Франція частково покриває оренду житла громадян(к)ам інших країн зі статусом тимчасового захисту. Для цього потрібно звернутися до відділу соціального захисту (CAF) й оформити заяву на допомогу від держави на оплату житла (APL).

У кожному регіоні також можна звернутися до ADIL — департаменту інформації про житло.

VISALE

Міста, де можна отримати допомогу: вся територія Франції

Форма допомоги: покриття гарантійних вимог для найму житла

Контактні дані: сайт

Додаткова інформація: програма має обмеження щодо учасників/-ць — вони допомагають особам віком до 30 років. Якщо ви старше за 30 років, ви маєте бути працевлаштовані, але доходи не повинні перевищувати 1500 євро на місяць за останні півроку до моменту подання заявки на участь у програмі.

Montparnasse Rencontres

Міста, де можна отримати допомогу: Париж

Форма допомоги: не надають житла, але допомагають знайти перевірене житло для оренди під ваш конкретний запит і супроводжують протягом усього процесу

Контактні дані: montparnasserencontres@gmail.com, 0143227589

Додаткова інформація: з питань проживання й пошуку житла організація надає консультації в такі години за місцевим часом: понеділок з 17:00 до 20:00, вівторок з 10:00 до 12:00, середа з 17:00 до 20:00.

Accueil de joir — Association EOLE

Міста, де можна отримати допомогу: Лілль

Форма допомоги: тимчасове проживання в межах вільних місць

Контактні дані: adj@eole-asso.fr, 0320578800

Додаткова інформація: допомога надається самотнім жінкам та жінкам із дітьми. Є дитяча кімната, душ і лазарет. За потреби можуть надати продуктовий набір і дитяче харчування.

Service Hebergement Urgence Droit Commun

Міста, де можна отримати допомогу: Діжон

Форма допомоги: тимчасове проживання

Контактні дані: сайт, cgabriot@adefo.asso.fr, 0380608332

Додаткова інформація: допомогу надають жінкам з дітьми та жінкам, які зіткнулися з домашнім насильством. Бажано звертатися через соціальну службу, щоби була орієнтація на поселення.

La Maison de Marthe et Marie

Міста, де можна отримати допомогу: Париж, Нант, Лілль

Форма допомоги: довготермінове спільне проживання

Контактні дані: сайт, 0769561185

Додаткова інформація: організація надає будівлю, яку використовують як спільне житло з іншими жінками за низьку орендну плату. Скористатися можливістю можуть лише вагітні жінки (без уже народжених дітей) у нормальному стані без психічних розладів чи важких форм залежностей. Після народження дитини з нею можна перебувати ще рік.

Foyer Jeunes Travailleuses Chaillot-Galliera

Міста, де можна отримати допомогу: Париж

Форма допомоги: тимчасове проживання терміном від 2 місяців до 2 років

Контактні дані: сайт

Додаткова інформація: приймають на проживання жінок віком від 18 до 25 років, які володіють французькою мовою і на момент потреби житла працюють, навчаються або планують втілювати власний проєкт.

Centre d’Accueil Feminin Jane Pannier

Міста, де можна отримати допомогу: Марсель

Форма допомоги: довготермінове проживання

Контактні дані: сайт, 0491644198

Додаткова інформація: приймають лише самотніх жінок, бажана орієнтація від соціального працівника/-ці

Abri Maternel

Міста, де можна отримати допомогу: Марсель

Форма допомоги: тимчасове проживання.

Контактні дані: contact@abrimaternel.fr, 0495080880

Додаткова інформація: допомагають вагітним жінкам та жінкам з дітьми; потрібна попередня реєстрація звернення за вказаними контактами, бажане спрямування від соціального центру

La Riviere

Міста, де можна отримати допомогу: Нант

Форма допомоги: тимчасове проживання терміном від 2 до 6 місяців

Контактні дані: сайт, 0631483372, 0767455887

Додаткова інформація: приймають лише жінок, проживання спільне — до трьох осіб в одній кімнаті. Щоб отримати допомогу, треба зателефонувати за вказаним номером і домовитись про день зустрічі-співбесіди. За результатами співбесіди буде надано місце і визначено плату за нього (від 0 до 9 євро).

Fondation Le Refuge

Міста, де можна отримати допомогу: Монпельє

Форма допомоги: тимчасове проживання від 1 до 6 місяців максимум

Контактні дані: сайт, соціальні мережі, 0631596950

Додаткова інформація: тільки для ЛГБТ+ людей; бажано спрямування соціального робітника/-ниці

Centre Elisabeth Bouissonnade

Міста, де можна отримати допомогу: Монпельє

Форма допомоги: довгострокове проживання терміном від 6 місяців до 1 року

Контактні дані: сайт, соціальні мережі, 0467580703

Додаткова інформація: приймають на проживання самотніх жінок та жінок із дітьми, які зіткнулися з насиллям. Також можуть надавати екстрений притулок терміном до кількох тижнів. Довготермінове проживання можливе лише за орієнтацією соціальної служби (до них можна звернутися самостійно). Команда центру володіє лише французькою мовою.

CHRS «Flora Tristan»

Міста, де можна отримати допомогу: Страсбург

Форма допомоги: довгострокове проживання

Контактні дані: сайт, 0388352569

Додаткова інформація: допомога для жінок та жінок із дітьми, які або постраждали від домашнього насильства, або мусили покинути свої домівки не раніше, ніж за 18 місяців до дати свого звернення. Місце для проживання надають не одразу, після звернення жінка потрапляє в список очікування, бо в організації обмежена кількість квартир, що їх заселяють мірою звільнення.

Les Maisons Bethleem

Міста, де можна отримати допомогу: Тулон

Форма допомоги: довгострокове проживання

Контактні дані: сайт, maisonsbethleem@gmail.com, 0494249710

Додаткова інформація: допомогу надають вагітним жінкам та жінкам із дітьми до 2 років. Для розміщення необхідно попереднє спілкування за вказаними контактами.

Де отримати медичну допомогу у Франції?

При оформленні статусу тимчасового захисту українки/-ці мають право оформити медичне страхування, яке покриває більшу частину медичних запитів, зокрема консультації спеціалістів/-ок різних профілів (крім вузьких, як-от остеопат), а також окуляри, слухові апарати, різні види протезування.

Право на невідкладну допомогу має кожна людина, яка перебуває на території Франції. Єдиний номер для виклику — 112.

Більшість спеціалістів/-ок можуть володіти лише французькою мовою, перекладацьких послуг немає. Якщо ви не знаєте французької, можна знайти англомовного чи україномовного лікаря/-ку за допомогою сервісу за посиланням.

Особливості медичної допомоги для вагітних жінок:

  • Якщо ви вагітна, слід звернутися до гінеколога/-ині або акушера/-ки. За наявности страхування консультації й дальші обстеження в межах цього звернення безкоштовні. Також у кожному місті є Центр матері й дитини (PMI), куди можна звернутися для обстеження та необхідного переліку документів і аналізів для ведення вагітности.
  • Зверніть увагу: якщо ви обстежувалися в Україні, а на третьому триместрі вагітности опинилися у Франції, всі українські документи, зокрема обмінну карту, треба перекласти.
  • У пологовий будинок записують заздалегідь, з першого триместру вагітности. Якщо пологи настануть до оформлення тимчасового захисту, можна звернутися за номером 112. Якщо ви перебуваєте на третьому триместрі вагітности, але ще не встигли записатися до пологового будинку, можна звернутися в лікарню Робера Дебре або лікарню Діяконс (центр Парижа), госпіталь Delafontaine (Сен-Дені, 9 км від центру Парижа).

Особливості медичної допомоги для трансгендерних людей:

  • Якщо ви трансгендерна людина або ЛГБТ+ людина, яка займається проституцією, і потребуєте медичної допомоги, ви можете звернутися до асоціації PASTT. Організація успішно працює з такими захворюванням, як ВІЛ і СНІД, ІПСШ, вірусні гепатити, туберкульоз. Щоб отримати допомогу, слід написати електронного листа за адресою pasttparis@gmail.com або прийти безпосередньо в офіс організації в Парижі за адресою: 3 Cite d’Hauteville, 75010 Paris.

Додаткова інформація для жінок, у яких проблеми з наркотичними засобами:

  • Завдяки асоціації «Зменшення ризиків» існує ініціатива CAARUD, яка інформує й консультує споживачок наркотиків, зокрема щодо зменшення ризиків споживання, доступ до права на життя і здоров’я, до гігієни і базового огляду, займається профілактикою і забезпеченням обладнання для запобігання інфекціям. Ініціатива орієнтована на жінок та жінок із дітьми і готова прийняти других разом. Зокрема, такий заклад є в Ніцці, прийом відбувається з понеділка по п’ятницю, для жінок з дітьми — у вівторок. З додатковою інформацією можна ознайомитись на сайті. Зв’язатися за електронною адресою secretariat@reduirelesrisques.fr або за номером телефону 0467580101

БРИТАНІЯ

Хоча у Великобританії не можна отримати ні статусу біженця/-ки, ні тимчасового захисту, а в’їзд відбувається у візовому режимі, нині там перебуває понад 150 000 наших громадян/-ок. Прибути в Британію можливо за двома програмами — Ukraine Family Scheme та «Дім для України». Тобто приїхати можна або до родичів, або до умовних спонсорів, які покривають приїзд.

З огляду на такий формат допомоги Велика Британія не надає багато внутрішньої гуманітарної допомоги, адже передбачається, що громадян(к)и України володіють мовою, мають візу і їдуть до конкретних людей, які можуть їм допомогти.

Одноразові соціальні виплати існують у межах програми «Дім для України», також є фінансова допомога на дітей.

Діти від 4 до 16 років зобов’язані здобувати освіту. Державні освітні програми безкоштовні, але записуватися треба заздалегідь, бо може виникнути проблема з наявністю вільних місць.

Екстрений номер у випадках загрози життю: 999

Національний центр з питань захисту від домашнього насильства: 08009702070

Національна «гаряча лінія» для жертв домашнього насильства: 08082000247

Де у Великій Британії отримати гуманітарну допомогу?

Гуманітарної допомоги як такої немає, однак існує багато ресурсів, де люди обмінюються речами, віддають їх або продають за символічну плату: Freecycle, Gumtree, Charity shops

Smallwood Trust

Міста, де можна отримати допомогу: вся територія Великобританії

Форма допомоги: грошове покриття меблів та речей першої необхідности

Контактні дані: сайт, 03003651886, 01684574645

Додаткова інформація: програма працює за грантовою схемою, попередньо слід сформувати заявку, пояснивши, чому вам потрібна допомога. Підтримку надають винятково жінкам, які потрапили у скруту.

Ukrainian Welcome Center

Міста, де можна отримати допомогу: Лондон

Форма допомоги: путівник по життю в Британії

Контактні дані: сайт, соціальні мережі, +442039607595

Додаткова інформація: організація не надає гуманітарну допомогу як таку, але допомагає адаптуватися в Британії, пропонує мовні курси і психологічну підтримку, допомагають знайти житло, пояснюють особливості оподаткування, місцевих законів і навіть культури

Банки харчування

Міста, де можна отримати допомогу: вся територія Британії

Форма допомоги: продуктові наборі

Контактні дані: 08082082138

Додаткова інформація: найближчий до вас Банк харчування можна знайти за пошуком по картах. Продуктові набори видають за ваучерами. Щоб отримати ваучер, треба звернутися до місцевої громадської або соціальної організації чи інституції, які можуть підтвердити вашу потребу в їжі. Це може бути соціальна служба, школа, лікарня або навіть місце роботи, якщо воно належить до державного сектора.

Eastbourne hub for Ukraine

Міста, де можна отримати допомогу: Істборн

Форма допомоги: продуктові набори, одяг, речі першої необхідности

Контактні дані: ukranianhubeastbourne@gmail.com

Додаткова інформація: це локальна місцева ініціатива, спрямована на допомогу українським сім’ям, зокрема жінкам із дітьми, які опинилися в скрутному становищі

Newick HUB

Міста, де можна отримати допомогу: Льюїс

Форма допомоги: продуктові набори, одяг

Контактні дані: shimmyandshake@yahoo.co.uk

Додаткова інформація: це локальна місцева ініціатива без великого ресурсу, але яка хоче допомогти вразливим категоріям населення та українцям/-кам під час адаптації. За потреби можуть надати безкоштовні проїзні на автобус, проконсультувати з побутових питань.

HellinglyESUS

Міста, де можна отримати допомогу: Уілден

Форма допомоги: продуктові набори, гігієнічні набори

Контактні дані: contact@eastsussexukrainesupport.com

Додаткова інформація: це локальна місцева ініціатива, яка не надає постійної допомоги. Якщо у вас є запит, зв’яжіться за вказаною адресою і повідомте, які у вас питання та яка допомога потрібна. Якщо запитів багато, організація робить спільні зустрічі біженок, якщо ваш запит один, розглянуть можливість точкової допомоги.

Де у Великій Британії можна тимчасово проживати?

Подати заявку на соціальне житло можна за посиланням.

Соціального житла майже немає, мало того, його немає окремо для українок/-ців, і британці так само стоять роками в загальній черзі, очікуючи на таке житло. Переміщуючись за спонсорською програмою, перші шість місяців можна жити в домі спонсора, далі вже тільки орендувати. Держава частково компенсує спонсор(к)ам ваше проживання, тому ви можете уточнити в спонсорів за програмою, чи готові вони приймати вас далі на умовах оренди.

Якщо спонсор/-ка завершує ваш договір і у вас немає іншого варіанту спонсора та стабільного прибутку, щоб орендувати нове житло, спрацьовує обов’язок влади prevention duty, тобто запобігати бідності. Ви можете оформити письмову заяву до консіла, який підбере вам нового спонсора/-ку або тимчасове житло. Пам’ятайте, що воно не обов’язково буде безкоштовним (але дешевше, ніж самостійна оренда) і не обов’язково буде зручним для вас, але в разі вашої відмови від запропонованого зобов’язання з держави знімаються і далі ви можете лише самостійно шукати житлове місце під оренду.

Вартість житла залежить від міста й району і по всій території держави дуже по-різному співвідноситься із заробітною платою. Ознайомитись із цим співвідношенням можна за посиланням.

Крім самостійної оренди, існує варіант house share — оренда кімнати. Це формат оренди, коли разом проживає мінімум три людини. Також є Joint Tenancy — спільна оренда з рівною відповідальністю. Частина господарів ділять оренду порівну між усіма, хто винаймає, частина виставляє суму оренди залежно від розміру кожної кімнати. Позитивний момент — відносна дешевизна оренди, але якщо хтось з’їжджає, вся сума оренди лягає на людей, які залишилися. Знайти кімнати для оренди можна за посиланням.

Існує «гаряча лінія» для пошуку притулку в Британії: 08008004444

Основні сервіси для пошуку житла під оренду: Rightmove, Zoopla, Openrent, Gumtree.

Де у Великій Британії отримати медичну допомогу?

За наявности біометричної посвідки на проживання українки й українці мають право на безкоштовну медичну допомогу. Повний перелік безкоштовних послуг можна переглянути за посиланням.

Якщо це екстрений або нещасний випадок, можна безоплатно звернутися до будь-якої найближчої лікарні, де є відділення екстреної допомоги. Також можна звернутися за номерами 112 або 999.

Британська медична система схожа на українську за своєю структурою: щоб повноцінно користуватися послугами, треба зареєструватися в лікаря загальної практики (це як наша декларація із сімейним лікарем). Після реєстрації протягом трьох тижнів має надійти лист із номером медичного страхування — надалі він виступає вашою гарантією на отримання послуг. Знайти найближчого до вас лікаря/-ку можна за посиланням.

Особливості медицини з репродуктивних питань:

  • Звернення до гінеколога відбувається через лікаря загальної практики. Для жінок віком від 25 до 64 років проводиться безкоштовний скринінг матки, від 50 до 71 року — також безкоштовний скринінг грудей. Якщо у вас підвищений ризик раку грудей, можна звернутися окремо за оглядом через лікаря загальної практики.
  • Екстрена і планова гормональна контрацепція безкоштовні за рецептом. Окремі препарати вимагають щорічного підтвердження, що не мають негативного впливу на ваше здоров’я, тому вам потрібно буде звертатися до спеціаліста/-ки для підтвердження рецепта. Детальніше про контрацепцію в Британії тут.
  • Якщо у вас немає рецепта, але вам терміново потрібна екстрена контрацепція, її можна придбати в найближчій аптеці власним коштом.
  • Для жінок до 40 років можливо проведення процедури екстракорпорального запліднення. Умови, критерії і терміни визначаються індивідуально зі спеціалістом/-кою.
  • Переривання вагітности за власним бажанням можливо медикаментозним способом на терміні до 10 тижнів після попередньої консультації в лікаря/-ки, за медичними показниками — до 24 тижня.

Особливості надання медичної та іншої допомоги для вагітних жінок:

  • Лікарі/-ки загальної практики не ведуть вагітність, але саме до них має бути перше звернення при збої менструального циклу. Далі спеціаліст/-ка спрямовує до акушерки. Перша зустріч з акушеркою має відбутися до 10 тижня вагітности для дальшої постановки на облік. Якщо ви розумієте, що термін вагітности вже може бути чималим і у вас немає часу на очікування, можна звернутися до найближчого акушерського відділення, оминаючи звернення до лікаря загальної практики;
  • У Британії існує фінансова підтримка для вагітних жінок. Заявку на виплати можна подати з 26 тижня вагітности, виплати починаються з 11 тижнів до орієнтовної дати пологів.
  • За потреби держава безкоштовно надає послуги патронажної медсестри, яка супроводжує вагітність і надалі може допомагати до досягнення дитиною 5 років.
  • Вагітні жінки та жінки з дітьми віком до 12 місяців мають право на безоплатні рецепти і безкоштовні рецептурні препарати. Безрецептурні ліки купують власним коштом.
  • Під час сезону грипу вагітна жінка має право на безкоштовне щеплення від грипу.

Особливості надання медичної допомоги дітям:

  • Так само як дорослі, діти мають право на безкоштовну медичну допомогу, для цього має бути оформлено реєстрацію і страхування. Для дітей, народжених в Англії, Уельсі й Північній Ірландії термін реєстрації — 42 дні, у Шотландії — 21 день.
  • Діти віком до 16 років мають право на безоплатні рецепти та безкоштовні рецептурні препарати.
  • Усі щеплення для дітей безкоштовні.
  • Стоматологічні послуги для дітей безкоштовні.
  • Дітей до 16 років приймають у супроводі батьків. Після 16 років це може бути самостійний візит. Контрацепція, зокрема для підлітків, безкоштовна за рецептом; лікар/-ка не має права повідомляти батькам про таке призначення, якщо ви старше за 16 років.

ІСПАНІЯ

Як і в будь-якій іншій країні ЄС, в Іспанії можна оформити посвідку про тимчасовий захист, вона чинна до трьох років. За наявности тимчасового захисту дається дозвіл на проживання, роботу, медичне обслуговування, освіту для дітей, а також на отримання соціального забезпечення.

Іспанія не надає постійної фінансової допомоги, але на перший час можна безоплатно отримати житло і продукти харчування.

Іспанія взагалі не розрахована на біженок як таких, це більше країна для релокейту. Водночас тут дуже високий рівень феміністичної солідарности й прогресивні закони про гендерну рівність. Тому якщо ви самостійно або з дитиною перебуваєте в Іспанії і вам немає де жити або ви зазнали насильства, по допомогу можна звернутися до найближчого відділку правоохоронних органів або соціальних служб, які нададуть усю необхідну інформацію й житло на перший час. Пам’ятайте, що житло тимчасове і надалі передбачається лише оренда від півроку мінімум.

«Гаряча лінія» комісії з питань допомоги тимчасово переміщеним особам: +34951561071

Допомога жінкам із дітьми: +34692135100

Допомога жінкам, які стали жертвою торгівлі людьми, а також у випадках проституції: 614430452

Де в Іспанії можна тимчасово проживати?

Іспанія надає соціальне житло. Заявку на нього можна оформити в центрах допомоги біженцям та за номером «гарячої лінії» +34910474444. При поселенні в соціальне житло, гарантується харчування.

Якщо ви вразлива категорія населення, наприклад жінка з маленькою дитиною, можна звернутися також до соціальної служби, яка спрямує в конкретний шелтер. Міжнародні організації Червоний Хрест і «Карітас» теж ведуть діяльність на території Іспанії.

Пошук житла для тривалої оренди — за посиланням.

Допомога з житлом у Каталонії: comiteacollida.igualtat@gencat.cat

Допомога з житлом і харчування у Валенсії: valencia.proteccioninternacional1@policia.es

Якщо ви стали жертвою сексуального насильства, ви маєте право на притулок від держави. Щоб отримати консультацію і всю необхідну допомогу, зверніться за номером 016.

Де в Іспанії можна отримати медичну допомогу?

Для невідкладної допомоги звертайтеся за номером 112.

Якщо виникла потреба в плановій допомозі, потрібно спочатку оформити посвідку про тимчасовий захист, із якою можна зареєструватися в найближчому до вас медичному центрі. Для повнолітніх осіб при реєстрації призначається сімейний лікар/-ка загальної практики, для дітей — педіатр/-иня.

Медична допомога є двох типів — державна і приватна. Державна медична допомога безкоштовна, але своєї черги в записі до лікаря можна чекати дуже довго. Багато громадян/-ок Іспанії і новоприбулих мігрантів/-ок чи біженців/-ок оформлюють приватне страхування, серед можливих варіантів: SegurCaixa Adeslas, Sanitas, Cigna Health Benefits.

Особливості медицини з питань репродуктивного здоров’я:

  • Екстрена контрацепція й протизаплідні пігулки — безрецептурні препарати, їх можна придбати в будь-якій аптеці.
  • Переривання вагітности за власним бажанням відбувається на терміні до 12 тижня, до 22 тижня це можна зробити за медичними показниками.

Особливості надання медичної допомоги для вагітних жінок:

  • При позитивному тесті на вагітність слід звернутися до свого лікаря/-ки загальної практики, які дадуть направлення до гінеколога/-ині.
  • Для ведення вагітности треба стати на облік в акушерки, це можна зробити в державній поліклініці або в приватному центрі, бажано це зробити на 6–7 тижні вагітности. Передбачаються прийоми раз на місяць у першому триместрі, раз на два тижні у другому триместрі і щотижневі останні три місяці. За час вагітности можна пройти три безкоштовні УЗД-діагностики плода.
  • За наявности посвідки про тимчасовий захист пологи в державній лікарні безкоштовні. Окремих пологових будинків немає, лише пологові віддалення при лікарнях. Якщо ви ще не встигли оформити тимчасовий захист, сума, яку треба буде сплатити за пологи, сягає в середньому 2000 доларів, перебування в палаті й медикаменти сплачуються окремо. Якщо є приватне медичне страхування, сума встановлюється індивідуально відповідно до кожного типу страхування.
  • Реєстрація дитини відбувається протягом місяця з дня пологів.
  • Якщо основний час вагітности був в іншій країні, бажано приїхати в Іспанію хоча б за місяць до орієнтовної дати пологів. Із собою треба мати всі обстеження й аналізи, бажано перекласти їх іспанською або звернутися до лікаря/-ки, який/-а володіє вашою мовою.

ІТАЛІЯ

Італія надає для українців/-ок тимчасовий захист максимальним терміном на 2 роки.

Де можна отримати гуманітарну допомогу в Італії?

Свята Софія

Міста, де можна отримати допомогу: Рим

Форма допомоги: продуктові набори

Контактні дані: відсутні, отримати допомогу можна безпосередньо за адресою Basilica di Santa Sofia, Via di Boccea 478, Roma

Додаткова інформація: для отримання допомоги треба мати при собі документи, які посвідчують особу, та посвідку про надання тимчасового захисту

Caritas

Міста, де можна отримати допомогу: вся територія Італії

Форма допомоги: продуктові набори або продуктові купони загальною сумою 30 євро

Контактні дані: сайт, +390666177001

Додаткова інформація: для отримання допомоги треба мати документ, який посвідчує особу, та посвідку про тимчасовий захист. Якщо вам потрібна допомога на дитину, вам слід прийти в організацію разом з дитиною.

Pane Quotidiano

Міста, де можна отримати допомогу: Мілан

Форма допомоги: продуктові набори, дитяче харчування, дитячі підгузки

Контактні дані: сайт, соціальні мережі, 0258310493, 0227000468

Додаткова інформація: допомагають жінкам з дітьми, за потреби можуть надати речі першої необхідности для дітей

Mangiagalli

Міста, де можна отримати допомогу: Мілан

Форма допомоги: продуктові набори, дитячі підгузки

Контактні дані: +390355181923

Додаткова інформація: центр видачі допомоги працює з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00. Для отримання допомоги потрібно мати документ, який посвідчує особу, документи на дитину та посвідку про тимчасовий захист.

Де можна тимчасово проживати в Італії?

У кожному місті працюють так звані відділення префектури, які можуть допомогти із соціальним житлом. Без працевлаштування можливе лише соціальне житло або проживання в знайомих чи родичів; щоб офіційно орендувати житло, треба надати договір від роботодавця.

Рим — найпопулярніше місто серед українців/-ок, які прибувають в Італію. Про пошук житла в Римі можна запитати за номером +390699509292

Отримати допомогу з пошуком житла в Мілані: 800894545

Limone Piemonte

Міста, де можна отримати допомогу: провінція Кунео, регіон П’ємонт

Форма допомоги: тимчасове проживання

Контактні дані: comune@comune.limonepiemonte.it, 0171925240

Додаткова інформація: надають житло безпосередньо для українських сімей; умови й термін проживання оговорюють індивідуально

Порто 15

Міста, де можна отримати допомогу: Болонья

Форма допомоги: тимчасове спільне проживання з іншими людьми

Контактні дані: сайт, соціальні мережі, info@porto15.it

Додаткова інформація: будівля має 18 помешкань, у кожному проживає кілька людей. Проживання не безкоштовне, є помісячна плата, але це набагато дешевший варіант, ніж самостійна оренда житла. Не приймають із дітьми. Приймають жінок до 35 років.

Abitare Solidale

Міста, де можна отримати допомогу: Флоренція

Форма допомоги: довготермінове проживання

Контактні дані: сайт, abitaresolidaleauser@gmail.com

Додаткова інформація: програма надає безкоштовне житло за умови певної допомоги власникам/-цям житла. Це форма співмешкання або за умови, що власники мають вільні кімнати і готові їх розділити з людьми, котрі перебувають у скрутному становищі, або якщо в домі проживають літні люди, які потребують допомоги. Допомога може полягати в тому, щоб ходити в магазин або готувати їжу, щоб полегшити побут. Якщо господарі наполягають на сплаті прихованої оренди, слід звернутися до кураторів/-ок програми, які вилучать із неї конкретну родину. З витрат на житло — половина суми за комунальні послуги щомісяця.

Мілан 2035

Міста, де можна отримати допомогу: Мілан

Форма допомоги: довготермінове проживання

Контактні дані: сайт, соціальні мережі, +393519406369

Додаткова інформація: можливість спільного проживання для молодих людей, які шукають роботу в Італії і є вразливими категоріями населення

Progetto LA NOCE

Міста, де можна отримати допомогу: Палермо

Форма допомоги: тимчасове проживання терміном від 6 до 12 місяців

Контактні дані: сайт, соціальні мережі, +390916817941

Додаткова інформація: можливість спільного проживання для осіб, які опинилися в скрутному житловому становищі. Вартість проживання на місяць — 150 євро. Щоб отримати доступ до послуги, треба пройти співбесіду, заповнити анкету й підписати внутрішній договір про оренду.

AbiTo

Міста, де можна отримати допомогу: Турин

Форма допомоги: тимчасове проживання

Контактні дані: сайт, abito@casematte.it, 3279421844

Додаткова інформація: проєкт формує культуру солідарности і спільного проживання. Вразливим категоріям населення з потребами надають вільну кімнату у квартирі з господарем/-инею.

Також існують сайти, де можна переглянути пропозиції спільного житла від власників/-ць: homers.co, ioabitosocial.it

Де можна отримати медичну допомогу в Італії?

Після отримання посвідки про тимчасовий захист слід звернутися до найближчого місцевого медичного центру, щоб отримати медичну картку. Після цього треба укласти договір із сімейним лікарем, якщо ви повнолітня особа, та з педіатром для дітей. Якщо ви вже працевлаштовані, треба сплачувати фіксований збір за доступ до державних медичних послуг, якщо ви безробітні — витрати за вас покриває держава.

Запис до вузькопрофільних спеціалістів/-ок можливий тільки після консультації у спеціаліста/-ки загальної практики. З цим може виникнути проблема, бо до лікарів/-ок дуже великі черги, це треба враховувати при планованому зверненні у випадку вагітности, вакцинації чи контролю хронічних захворювань.

Особливості медицини з репродуктивних питань:

  • Переривання вагітности за власним бажанням можливо до 90 дня вагітности (12–13 тиждень вагітности). За медичними показниками можливо провести аборт до 25 тижня вагітности. Для проведення процедури переривання вагітности слід звернутися в Consultorio — безкоштовні громадські заклади, які надають допомогу під час вагітности.
  • Екстрена контрацепція безрецептурна для жінок віком від 18 років, придбати пігулки можна в будь-якій найближчій аптеці.
  • Протизаплідні пігулки — рецептурний препарат. Рецепт можна отримати у спеціалістів/-ок загального профілю або окремо в гінекологів/-инь. Окремі типи таблеток безкоштовні, але це потрібно уточнювати у свого спеціаліста/-ки. Також у гінекологічних відділеннях можуть встановити протизаплідний імплант терміном на 3 роки чи гормональну спіраль терміном на 5 років.

Особливості надання допомоги для вагітних жінок:

  • Навіть якщо час вашого тимчасового захисту спливає, під час вагітности та протягом 6 місяців після народження дитини вас не мають право депортувати з країни.
  • За наявности італійської медичної карти весь супровід вагітности, обстеження й аналізи та самі пологи безкоштовні для українок.
  • Після позитивного тесту на вагітність треба звернутися до свого сімейного лікаря/-ки або до Consultori — це безкоштовні громадські заклади, де можна отримати допомогу під час вагітности.
  • До переліку безкоштовних послуг, що їх надають вагітним, входять обов’язкові аналізи, УЗД-діагностика плода та скринінгові тести.
  • Якщо ви прибули до Італії вже вагітною і маєте українську обмінну карту, всі обстеження треба перекласти італійською, щоб їх внесли до своєї бази.
  • Пологи можуть прийняти в найближчій до вас лікарні, попередній запис не обов’язковий.
  • Усі медикаменти та перші необхідні речі для маляти (підгузки, суміші, пляшечка тощо) видають у пологовому безкоштовно, одяг треба мати із собою. Після реєстрації дитини можна подати запит на оформлення соціальної допомоги, яку виплачуватимуть до досягнення дитиною 3 років за умови її перебування на території Італії та якщо сумарний дохід батьків не перевищує 25000 євро на рік.

Assistenza Sanitaria San Fedele

Міста, де можна отримати допомогу: Мілан

Форма допомоги: безкоштовні ліки за наявности рецептурного бланка на них

Контактні дані: сайт, +390286352251

Додаткова інформація: також періодично мають дитячий одяг і побутові товари першої необхідности

МОЛДОВА

Наразі Молдова, за офіційними даними, прийняла понад 103 тисячі українських біженців і біженок, переважно жінок із дітьми. Молдова зручна як сусідня з Україною держава. Спеціального правового статусу для українських переселенок там немає, але є можливість запитати статус біженця.

«Гарячі лінія» допомоги біженцям з України: 080001527

«Гаряча лінія» для жінок і дівчат з України, які пережили сексуальне, фізичне чи домашнє насильство: 080088008

Безкоштовна юридична консультація у випадку насильства: 080080000

Телефон довіри Жіночого правового центру: +37322811999, +37368855050

Де отримати гуманітарну допомогу в Молдові?

Благодійна ініціатива Moldova pentru Pace

Міста, де можна отримати допомогу: Кишинів, Бєльці

Форми допомоги: одяг, взуття, продуктові набори, гігієнічні набори, дитячі підгузки

Контактні дані: сайт, 080080011

Додаткова інформація: потрібна попередня реєстрація на отримання допомоги та документи, які посвідчують особу

ICareMoldova

Міста, де надається допомога: Кишинів

Форма допомоги: продуктові набори, гігієнічні набори

Контактні дані: +37362041234

Додаткова інформація: реєструватися на отримання допомоги треба через телеграм-канал, для отримання її потрібен документ, який посвідчує особу, та довідка про перетин кордону після 24.02.2022

Charity Centre For Refugees In Moldova

Міста, де можна отримати допомогу: Кишинів, але «гаряча лінія» обслуговує всі міста країни

Форма допомоги: одяг, продуктові набори, гігієнічні набори, консультація із соціальних питань

Контактні дані: сайт, +37322212576

Додаткова інформація: в самому центрі і за номером телефону можуть проконсультувати з будь-яких питань про перебування в країні або виїзду з неї

Imago Dei Biserica Bartista (християнська церква)

Міста, де надається допомога: Кишинів

Форма допомоги: продуктові набори, гігієнічні набори, дитячі речі

Контактні дані: сайт, +37378303233, +37361064371

Додаткова інформація: треба попередньо зареєструватися на отримання допомоги; допомогу надають лише матерям із дітьми та людям пенсійного віку

Katalyst Kitchens

Міста, де можна отримати допомогу: Кишинів (вул. Тигіна, 49/2)

Форма допомоги: продуктові набори

Додаткова інформація: треба попередньо заповнити форму реєстрації, після чого надаються додаткові контактні дані та інформація про отримання допомоги. Для її отримання потрібно мати документи, які посвідчують особу.

Дитячий християнський центр

Міста, де можна отримати допомогу: Кодру

Форма допомоги: продуктові набори, дитяче харчування, дитячі підгузки

Контактні дані: +37360139310

Додаткова інформація: треба попередньо зареєструватися для отримання допомоги через вайбер за номером телефону +380989146800

Євангельська церква «Победа»

Міста, де можна отримати допомогу: Дурлешти

Форма допомоги: продуктові набори

Контактні дані: +37360061672

Додаткова інформація: для отримання допомоги потрібно попередньо зареєструватися за вказаним номером телефону

Асоціація «Здорове місто»

Міста, де можна отримати допомогу: Бєльці

Форма допомоги: продуктові набори, гігієнічні набори

Контактні дані: соціальні мережі, +37378836607

Додаткова інформація: на території є дитячий центр для дітей від 4 до 8 років; також організація пропонує курси румунської мови. Для отримання гуманітарної допомоги слід попередньо зареєструватися в електронній черзі.

Де можливо тимчасово проживати в Молдові?

Національний конгрес українців Молдови

Міста, де можна отримати допомогу: Кишинів

Форма допомоги: тимчасове проживання з можливістю харчування та наданням гігієнічного набору

Контактні дані: соціальні мережі,  +37376075336

Додаткова інформація: потрібна попередня реєстрація для отримання допомоги та наявність документів, які посвідчують особу

Християнська допомога біженцям

Міста, де можна отримати допомогу: вся територія Молдови

Форма допомоги: тимчасове проживання з можливістю харчування

Контактні дані: сайт, +37378605080

Додаткова інформація: готові прийняти з домашніми улюбленцями. Для отримання допомоги слід попередньо заповнити реєстраційну форму.

Міжнародна організація з питань міграції (IOM un migration)

Міста, де можна отримати допомогу: вся територія Молдови

Форма допомоги: покриття орендної плати (але не більше за 275 EUR на місяць) протягом 6 місяців

Контактні дані: сайт, 080010877

Додаткова інформація: потрібен офіційний договір про оренду житла та гарантія працевлаштування протягом або після отримання допомоги; програма не передбачає оплату комунальних послуг та інші витрати

Де отримати медичну допомогу в Молдові?

Завдяки фінансуванню Фонду ООН у галузі народонаселення українські жінки мають право на безоплатну медичну допомогу в допологовий, пологовий та післяпологовий періоди. Самі пологи, кесарів розтин, за потреби лікування інфекцій і цитологічні дослідження безкоштовні для українок у державних медичних закладах Молдови.

Асоціація «Мотивація» і Центр прав осіб з обмеженими можливостями

Міста, де можна отримати допомогу: вся територія Молдови

Форма допомоги: консультації спеціалістів/-ок, психологічна допомога, медичні обстеження й аналізи, ліки за рецептами, медична реабілітація

Контактні дані: +37380008800, +37367300450

Додаткова інформація: для заявки на отримання допомоги потрібно заповнити форму

Реабілітаційний центр «Memoria»

Міста, де можна отримати допомогу: Кишинів

Форма допомоги: медикаменти, психологічні консультації

Контактні дані: сайт, +37379704809

Союз за справедливість і здоров’я

Міста, де можна отримати допомогу: Бєльці

Форма допомоги: консультації спеціалістів/-ок (є також педіатр/-иня), надання рецептурних медичних препаратів (за наявности рецепта)

Контактні дані: сайт, +37323139332, +37379833133

Додаткова інформація: для отримання допомоги треба мати документи, які посвідчують особу; неповнолітні приймаються лише в супроводі батьків. Медикаменти надаються тільки за наявности вже оформленого раніше рецепта.

Медичний центр ATIS

Міста, де можна отримати допомогу: Бєльці

Форма допомоги: консультації спеціалістів/-ок (гінекологія, дерматологія, терапевтичне відділення), УЗД-діагностика

Контактні дані: +37323146462

Додаткова інформація: допомога надається дівчатам і жінкам віком від 10 до 24 років. Для отримання допомоги треба попередньо зареєструватися за вказаним номером телефону. Неповнолітні приймаються лише в супроводі батьків.

Лікарі організації «INTERSOS»

Міста, де можна отримати допомогу: Кишинів, Дурлешти, Аненій-Ной

Форма допомоги: консультації спеціалістів/-ок

Контактні дані: сайт

Додаткова інформація: лікарі/-ки працюють у різних медичних центрах, лікарнях тощо. Уточнюйте адресу для свого міста і звертайтеся саме як біженка/-ець. Для отримання допомоги треба мати документи, які посвідчують особу, та довідку про перетин кордону після 24.02.2022.

ЧЕХІЯ

Чехія — третя за кількістю українських біженок і біженців країна у Європі. Офіційно тут зареєстровано понад пів мільйона переміщених осіб. Двоє з п’яти новонароджених за останній рік дітей у Чехії — українці й українки.

Від липня в Чехії суттєво змінилися умови надання соціальної допомоги. Раніше її отримували всі біженці/-ки, від липня виплати скасовуються, якщо в людини є дохід або певний резерв на банківських рахунках, що в сумі перевищує розмір соціальної допомоги. Це ускладнило ситуацію для багатьох біженців/-ок, особливо таких вразливих категорій, як матері з неповнолітніми дітьми.

«Гаряча лінія» соціальної допомоги: +420800601020

«Гаряча лінія» для допомоги жертвам експлуатації й торгівлі людьми: +420222717171

Допомога в пошуку шкіл і дитячих садочків для біженок/-ців з України за посиланням.

Локальну допомогу у вигляді речей, юридичної чи психологічної консультацій, курсів чеської мови можна знайти від волонтерів/-ок за посиланням.

Мапа соціальних послуг біля вас — за посиланням.

Пошук навчальних закладів у Чехії та вільних місць у них за посиланням.

Де отримати гуманітарну допомогу в Чехії?

Напередодні свят часто відбуваються доброчинні ярмарки, де можна обмінятися речами або дешево їх придбати. Це і продукти, і одяг, і речі першої необхідности.

Празький гардероб

Міста, де можна отримати допомогу: Прага, але окремі пункти видачі є і в інших містах, потрібно уточнювати індивідуально

Форма допомоги: одяг і речі першої необхідности

Контактні дані: сайт

Додаткова інформація: допомагають матерям-одиначкам, які потрапили в скрутне становище

Банк Їжі

Міста, де можна отримати допомогу: вся територія Чехії

Форма допомоги: продуктовий набір, одяг першої необхідности

Контактні дані: сайт, соціальні мережі

Додаткова інформація: ініціатива працює по всій Чехії, перелік актуальних адрес є на сайті, за символічний внесок раз на тиждень можна отримати харчовий набір з продуктів, які віддали супермаркети й ринки

Havelska Koruna

Міста, де можна отримати допомогу: Прага

Форма допомоги: харчування зі знижкою

Контактні дані: сайт, соціальні мережі, +420725501501

Додаткова інформація: це їдальня за формулою соціальних чеків, на які можна записати всі придбані страви і сплатити за них набагато менше, ніж встановлена для всіх фіксована сума

Де можливо тимчасово проживати в Чехії?

Чехія надає гуманітарне житло для біженок/-ців з України. Щоб подати заявку на отримання такого житла, треба мати візу тимчасового захисту. Подати заявку можна в регіональних центрах допомоги (KACPU) в робочі дні з 8:00 до 12:00. Наразі така можливість є лише в Брно й Остраві, бо країна переповнена і всі доброчинні ініціативи поступово закриваються.

Контактний номер щодо житла в Брно: +420770132569

Контактний номер щодо житла в Остраві: +420771288779

Переглянути можливість безкоштовного або дешевого проживання в готелях можна за посиланням.

Якщо ви біженка й у вас немає соціального житла, можна заповнити форму за посиланням, вказавши регіон перебування, свій статус і рівень доходу, щоб організація допомогла підібрати вам житло.

Іноді житло надають виробництва й заводи, на які можна працевлаштуватися. Зазвичай цей пункт зазначено на сайтах виробництв.

Асоціація з інтеграції й міграції (SIMI)

Міста, де можна отримати допомогу: вся територія Чехії

Форма допомоги: тимчасове проживання

Контактні дані: сайт, соціальні мережі

Додаткова інформація: це волонтерська асоціація, яка шукає приватне житло, умови можуть відрізнятися залежно від власника/-ці

Pekekh Agency

Міста, де можна отримати допомогу: Границі, регіон Морава

Форма допомоги: тимчасове проживання

Контактні дані: info@pelekh.agency, 0934193376

Додаткова інформація: це українська компанія, яка допомагає з працевлаштуванням у Чехії і надає житло для жінок з дітьми. Максимально можуть розмістити 60 осіб, тому можливість заселення потрібно уточнювати за телефоном.

Мережа готелів Рихнов-над-Кнежноу

Міста, де можна отримати допомогу: Рихнов-над-Кнежноу

Форма допомоги: тимчасове проживання терміном до 5 місяців

Контактні дані: +420723399508

Додаткова інформація: проживання безкоштовне для вагітних жінок та жінок з дітьми віком до 6 років.

Проживання в гуртожитку

Міста, де можна отримати допомогу: Усті-над-Лабем

Форма допомоги: тимчасове проживання терміном до 5 місяців

Контактні дані: +420604272092

Додаткова інформація: проживання безкоштовне для родин з дітьми за умови першого прибуття в Чехію. Наявність вільних місць і можливість окремого поселення треба  уточнювати за телефоном.

Де отримати медичну допомогу в Чехії?

Віза тимчасового захисту дає повне безкоштовне медичне страхування. Також створено базу даних чеських лікарів/-ок, готових надавати медичну допомогу громадян(к)ам України. Крім того, при більшості великих лікарень організовано пункти UA points, діяльність яких спрямовано на допомогу українкам і українцям.

Особливості надання медичної допомоги вагітним жінкам та при пологах:

  • Медична допомога для українок у статусі біженок безкоштовна, але бажано заздалегідь домовитись із пологовим будинком, починаючи з 14 тижня вагітности. При собі обов’язково треба мати обмінну картку, обстеження, аналізи, документи, які посвідчують особу. Усі медичні довідки має бути перекладено чеською.
  • Кожен пологовий будинок надає перелік медичних довідок і речей, які жінка повинна мати із собою. Перелік стандартний і не відрізняється від українських, але бажано його отримати в лікарні, де плануються пологи.
  • У термінових випадках за відсутности місцевих документів можна звернутися на «гарячу лінію», де проконсультують щодо дальших дій і направлять скерують до найближчої лікарні: +420532238440. Протягом 30 днів після пологів треба отримати візу на дорослу людину, протягом 8 днів після пологів — медичне страхування на дитину.

Особливості репродуктивної медицині в Чехії:

  • Гормональна контрацепція й екстрена контрацепція — безрецептурні препарати. Переривати вагітність дозволено за власним бажанням на терміні до 12 тижня. Переривання платне для всіх категорій населення, перед тим необхідна консультація гінеколога/-ині й УЗД-діагностика.

РУМУНІЯ

Румунія продовжує приймати українських біженців/-ок 2023 року, їм надають тимчасовий захист і грошову допомогу. Вразливі категорії населення отримують допомогу за схемою 50/20: фізичні особи, які поселили в себе українців/-ок, отримують компенсацію 50 лей за проживання людини, 20 лей за харчування. Нині ця схема міняється, фінансову допомогу переорієнтовують на самих біженців/-ок, що дозволить їм покрити базові потреби.

Якщо вам потрібна допомога від місцевих, можна сформувати свій запит українською або англійською в цій групі.

«Гаряча лінія» для повідомлень про домашнє насильство: 0800500333

Де отримати гуманітарну допомогу в Румунії?

Допомогу від локальних організацій поруч із вами можна знайти на мапі за посиланням.

HOPE

Міста, де можна отримати допомогу: Бухарест, Брашов, Констанца

Форма допомоги: гігієнічні набори, дитячі підгузки

Контактні дані: сайт, соціальні мережі, HOPE@projecthope.org

Додаткова інформація: HOPE — це міжнародна ініціатива, яка безпосередньо підтримує в Румунії п’ять осередків, що надають допомогу. Актуальні адреси можуть оновлюватись, інформація про всю допомогу Україні міститься на сайті. До організації можна надіслати персональний запит, за потреби вас можуть з’єднати з партнерами в інших країнах.

Ceva de Spus

Міста, де можна отримати допомогу: район Тімішоара

Форма допомоги: речі першої необхідности

Контактні дані: сайт, соціальні мережі, +40356430240

Додаткова інформація: організація первісно не мала напливу біженців/-ок у своєму районі, тому скерувала зусилля на пересилання матеріальної допомоги безпосередньо в Україну, але за персональним запитом надає допомогу на місці

Fundatia Open Fields

Міста, де можна отримати допомогу: вся територія Румунії

Форма допомоги: ваучери на продукти або грошова еквівалентна допомога

Контактні дані: сайт, +40264403680

Додаткова інформація: допомагають вразливим категоріям населення, зокрема матерям з дітьми.

Autisme Voice

Міста, де можна отримати допомогу: Бухарест

Форма допомоги: продуктові набори, гігієнічні набори

Контактні дані: сайт, соціальні мережі, +40751279405

Додаткова інформація: допомагають матерям-одиначкам, жінкам, які стали жертвами гендерно-зумовленого насильства та представникам/-цям ЛГБТ-спільноти. Щоб отримати допомогу, треба мати документ, який посвідчує особу, та посвідку про тимчасовий захист.

Де можна тимчасово проживати в Румунії?

Румунія надає соціальне житло та виплачує фінансову компенсацію своїм громадян(к)ам, які приймають удома жінок з дітьми. Щоб отримати допомогу, треба звернутися до Регіонального центру процедур і розміщення шукачів притулку (RCPAAS).

До п’яти ночей можна безкоштовно проживати в багатьох готелях за програмою HospitalitySupport. Детальніше про перелік готелів і умови перебування тут.

Шелтери для вразливих категорій населення для тимчасового проживання, які є поруч із вами, можна переглянути на мапі за посиланням.

ДАХ

Міста, де можна отримати допомогу: вся територія Румунії

Форма допомоги: тимчасове проживання

Контактні дані: сайт

Додаткова інформація: допомога націлена на вразливі категорії населення; щоб зробити запит на допомогу, треба заповнити форму

Host A Sister

Міста, де можна отримати допомогу: вся територія Румунії

Форма допомоги: тимчасове проживання

Контактні дані: соціальні мережі, закрита спільнота для спілкування

Додаткова інформація: це міжнародна спільнота жінок, які допомагають жінкам. Ви можете розмістити запит на допомогу з проживанням у спільноті, описавши свою ситуацію, або переглянути наявні пропозиції. Умови й вартість проживання вирішуються з кожною власницею окремо.

Де можна отримати медичну допомогу в Румунії?

Якщо ви скористались послугою міжнародного захисту, у вас є право на безкоштовну медичну допомогу й догляд. Якщо ви не користуєтесь формою міжнародного захисту, але маєте право на законне проживання в Румунії, треба сплачувати медичні внески з доходу або внесок на соціальне страхування.

У випадку гострих станів, що загрожують життю, вся невідкладна допомога й дальше лікування надаються безкоштовно.

«Гаряча лінія» Асоціації незалежних акушерів: +4072477221

Кол-центр для запису на безкоштовний прийом до гінеколога або педіатра: +40724772211

«Гаряча лінія» підтримки жінок у зв’язку з перериванням вагітности: +40724772211

Безкоштовні педіатричні консультації: +40219896

Лікування або послуги з ВІЛ для тих, хто приїжджає з України: +40744682225

Особливості репродуктивної медицини:

  • Протизаплідні пігулки і засоби екстреної контрацепції належать до безрецептурних препаратів, їх можна вільно придбати в будь-якій аптеці. При потребі екстреної контрацепції треба пам’ятати, що в Румунії немає цілодобових аптек, більшість із них працює тільки з понеділка по суботу. CNAS у Румунії покриває дві консультації гінеколога/-ині на рік, але не покриває вартість препаратів. Якщо ви біженка з України і не можете самостійно оплатити контрацепцію, зверніться по допомогу тут.
  • Переривання вагітности в Румунії проводять за бажанням пацієнтки. До 9 тижня вагітности використовують фармакологічний спосіб переривання вагітности (прийом двох таблеток із часовим проміжком між ними в добу-дві). До 14 тижня можливе хірургічне переривання вагітности за бажанням пацієнтки. Переривання вагітности не безкоштовне: вартість медикаментозного переривання — від 500 до 700 лей, хірургічного — від 150 до 1500 лей. Якщо переривання вагітности відбувається за медичними показниками, процедура можлива до 25 тижня вагітности, усі витрати покриває держава.
  • Не всі лікарні проводять процедуру переривання вагітности. Актуальний перелік медичних центрів — за посиланням.
  • Якщо у вас є позитивний тест на вагітність, треба звернутися передусім до сімейного/-ї лікаря/-ки. Після огляду вам видають документ, який підтверджує вагітність, та направлення на аналізи й гінекологічний огляд.
  • Спостереження за вагітністю, аналізи, УЗД-діагностика плода, скринінги безкоштовні в державних центрах.
  • Якщо пологи почалися передчасно, ви можете звернутися по екстрену медичну допомогу. Інакше бажано заздалегідь обрати пологове відділення. Приймати пологи буде чергова група, але подекуди в лікарнях є україномовні спеціаліст(к)и, які допоможуть вам адаптуватись.

ЛИТВА

«Гаряча лінія» гуманітарної допомоги: +37068498688

Психологічна допомога: +37066465792

«Гаряча лінія» допомоги для жінок і дівчат, які перебувають у ситуації сексуальної експлуатації або мають такий ризик: 880091119

Психологічна допомога для жертв сексуального насильства: +37065521030

Українські діти мають право на безкоштовне навчання в Литві. Кожне самоврядування має своїх координаторів/-ок, які спілкуються з родиною, допомагають підібрати школу і підготувати потрібні документи. Перелік і контакти таких координаторів/-ок — за посиланням.

Де у Литві можна отримати гуманітарну допомогу?

Держава надає гуманітарну допомогу, яку вразливі верстви населення після реєстрації можуть отримувати щотижня. Адреси державних пунктів видач збігаються з адресами найближчих до вас відділень департаменту міграції (перелік за посиланням).

Maisto bankas

Міста, де можна отримати допомогу: вся територія Литви

Форма допомоги: ваучери, еквівалентні 20 євро, на придбання харчів у литовських торгових мережах

Контактні дані: сайт, соціальні мережі, +37052627675

Додаткова інформація: допомога надається особам, які прибули в Литву не давніше як три місяців тому. Для отримання допомоги треба зареєструватися за допомогою форми.

Gelbekit vaikus

Міста, де можна отримати допомогу: вся територія Литви

Форма допомоги: продуктові набори, гігієнічні набори

Контактні дані: сайт, соціальні мережі, +37052610815

Додаткова інформація: допомога надається вагітним жінкам і дітям. Кожне місто і район мають власні адреси й контакти, повний перелік наведено на сайті.

MIS love asociacija

Міста, де можна отримати допомогу: Вільнюс

Форма допомоги: гігієнічні набори, дитячі підгузки, речі першої необхідности для дітей

Контактні дані: сайт, love@motherhood.is

Додаткова інформація: допомога матерям з дітьми надається в повному обсязі, враховуючи всі потреби дітей віком до 4 років. Слід заповнити заявку на сайті, вказавши, що саме вам потрібно, це можуть бути суміші для харчування, візок і навіть дитяча ванночка.

Мальтійський орден

Міста, де можна отримати допомогу: вся територія Литви

Форма допомоги: продуктові набори, гігієнічні набори (комплектування наборів залежить від наявности)

Контактні дані: сайт, соціальні мережі, +37052497304

Додаткова інформація: організація не завжди може закрити всі потреби, перед зверненням варто зателефонувати й уточнити, чи є в наявності потрібні вам речі

Де в Литві можна тимчасово проживати?

Колівінги в Литві з’явилися не так давно і ще не стали популярними.

«Гаряча лінія», де можна отримати інформацію про безкоштовне житло, яке надають громадян(к)и Литви: +37067722222

Знайти безкоштовний притулок терміном до 3 місяців можна, заповнивши форму на сайті.

Перелік готелів, які можуть тимчасово надати безкоштовне або із суттєвою знижкою житло — за посиланням.

Де в Литві можна отримати медичну допомогу?

За наявности посвідки про тимчасовий захист медична допомога для українців/-ок безкоштовна. Так само, як в Україні, потрібно укласти договір із сімейним/-ою лікарем/-кою і в разі якихось проблем слід передусім звертатися до них.

Особливості медицини з репродуктивних питань:

  • Переривання вагітности за власним бажанням можливе до 12 тижня вагітности. За медичними показниками переривання можуть провести до 22 тижня вагітности.
  • Контрацепція, екстрена і планова, доступна, але її призначають через візит до лікаря/-ки.

Особливості надання допомоги для вагітних жінок:

  • Ведення вагітности, пологи і післяпологовий догляд безкоштовні. Супровід вагітности передбачає мінімум шість безкоштовних візитів до гінеколога/-ині, УЗД-діагностику плода, аналізи, а також огляд у стоматолога й офтальмолога.
  • Якщо почалися пологи, потрібно терміново звернутися за номером 112.

Asociacija Lygiai

Міста, де можна отримати допомогу: Каунас, Вільнюс

Форма допомоги: психологічна допомога, тести на вагітність, екстрена контрацепція

Контактні дані: сайт, соціальні мережі, +37069964090, +37069060563

Додаткова інформація: допомога надається безкоштовно вагітним жінкам і тим, які мали незахищений статевий акт. Спеціаліст(к)и володіють українською й англійською мовами.

Neplanuotas nėštumas

Міста, де можна отримати допомогу: вся територія Литви

Форма допомоги: медичні консультації щодо незапланованої вагітности

Контактні дані: сайт, соціальні мережі, +37060357912

Додаткова інформація: надають консультації лише в онлайн-форматі. Немає україномовних і англомовних спеціалістів/-ок, за потреби можуть надати допомогу хіба що російською.

ДОУЛА

Міста, де можна отримати допомогу: Вільнюс, Каунас, Паневежис, Молетай, Клайпеда, Паланга, Кретінга, Гаргджай, Утена, Зарасай, Алітус

Форма допомоги: підготовка до пологів, допомога під час і після пологів

Контактні дані: контакти доул за регіонами, +37069060563

Додаткова інформація: спеціалістки володіють українською й англійською мовами, умови і термін обговорюються з кожною доулою окремо

Vaisingumo klinika

Міста, де можна отримати допомогу: Вільнюс, Каунас, Клайпеда

Форма допомоги: безкоштовні гінекологічні й урологічні огляди, догляд за вагітними

Контактні дані: сайт, соціальні мережі

Додаткова інформація: адреси є на сайті, спеціаліст(к)и володіють англійською й російською мовами, українську не знають

Ingos Gruzdienės medicinos centras

Міста, де надається допомога: Клайпеда

Форма допомога: безкоштовні медичні консультації

Контактні дані: сайт, gruzdienesklinika@gmail.com, +37061001710

Додаткова інформація: безкоштовно надаються послуги лише таких лікарів/-ок: акушер-гінеколог, ендокринолог, алерголог-клінічний імунолог, рентгенолог-ехоскопіст

СЛОВАЧЧИНА

Якщо ви вперше прибуваєте до Словаччини, вам надають тимчасове житло, гігієнічний і продуктовий набори. Словаччина задовольняє заявки на тимчасовий притулок, щоб дати можливість усім українкам/-цям отримувати необхідні послуги та щоб вони мали право на проживання, медицину й роботу.

Психологічна підтримка: 0800222450

Лінія допомоги для жінок, які зазнали насильства: 0800212212

Правова допомога у випадках дискримінації, зокрема сексуальних домагань: +421220850121

Де можна отримати гуманітарну допомогу у Словаччині?

Sme Spolu

Міста, де можна отримати допомогу: Братислава

Форма допомоги: всеохопна підтримка й курси для адаптації українок та їхніх дітей

Контактні дані: сайт, соціальні мережі, +421915883354

Додаткова інформація: організація не надає гуманітарної речової допомоги як такої, але проводить безліч майстер-класів для дітей, має мовні курси, психологічні консультації тощо

Tenenet

Міста, де можна отримати допомогу: Сенец

Форма допомоги: продуктові набори, гігієнічні набори

Контактні дані: сайт, соціальні мережі

Додаткова інформація: громадське об’єднання також надає соціальні і психологічні консультації, мають програми повторної матеріальної підтримки для мам із дітьми

Центр допомоги Domcek

Міста, де можна отримати допомогу: Лученець

Форма допомоги: гігієнічні набори, одяг

Контактні дані: сайт, соціальні мережі, +421948652562

Додаткова інформація: до п’яти одиниць одягу або взуття безкоштовні, за більше як п’ять одиниць треба внести символічну плату. На території центру також організовують дозвілля для дітей. Крім того, працівники/-ці організації можуть допомогти влаштувати дітей у школи й дошкільні заклади.

Blue Dot

Міста, де можна отримати допомогу: Нітра

Форма допомоги: продуктові набори, гігієнічні набори

Контактні дані: сайт, соціальні мережі, +421911055889

Додаткова інформація: також можуть допомогти з пошуком житла й соціальними консультаціями

Сімейний центр Рачик

Міста, де можна отримати допомогу: Братислава

Форма допомоги: ігрова кімната для українських мам із дітьми

Контактні дані: сайт, +421948232115

Додаткова інформація: послуга доступна безкоштовно лише у вівторок і четвер

Де можна тимчасово проживати у Словаччині?

Якщо ви ще не користалися цим, у будь-який момент можна подати заявку на тимчасовий притулок. Його надає держава у відведених під це центрах. Це можуть бути старі гуртожитки або великі кімнати загального поселення. Подати заявку на тимчасовий притулок можна за посиланням.

Пропозиції житла часто з’являються в соціальних мережах, одна з найбільших спільнот за посиланням.

Так само як у будь-якій іншій країні, у Словаччині є можливість спільного проживання замість самостійної оренди житла. Основний ресурс для пошуку можливостей спільної оренди за посиланням.

Знайти безкоштовне або недороге житло від власників/-иць можна тут і тут.

Запросити конкретну допомогу можна за посиланням.

Gender Stream

Міста, де можна отримати допомогу: Братислава

Форма допомоги: тимчасове проживання від одного до трьох місяців

Контактні дані: заявка на надання притулку

Додаткова інформація: шелтер безкоштовний лише для ЛГБТ-персон та жінок із дітьми; за потреби можуть надати гігієнічний набір

Де можна отримати медичну допомогу у Словаччині?

Після отримання тимчасового захисту ви маєте право на повний спектр медичних послуг, але не всі з них безкоштовні. Екстрена невідкладна допомога безкоштовна завжди і надається всім незалежно від ситуації.

Служба медичної допомоги: 115

Інфолінія про надання медичних послуг для україномовних осіб: +421513816111

Швидка медична консультація українською мовою: +421221025075

Особливості надання медичних послуг щодо репродуктивних питань:

  • Протизаплідні препарати рецептурні, їх призначають згідно з рішенням гінеколога/-гині, але вони вільно продаються в будь-якій найближчій аптеці.
  • Переривання вагітности — законна процедура. За власним бажанням перервати вагітність можна до 12 тижня, за медичними показниками — до 22-го. Якщо перервати вагітність неможливо, але жінка не хоче виховувати дитину, є послуга «таємних пологів»: жінку обслуговують абсолютно анонімно, після пологів дитину віддають іншим людям для всиновлення.
  • Переривання вагітности безкоштовне, тільки якщо є загроза для життя жінки або дитини.
  • Пологи входять до переліку послуг невідкладної допомоги, тому вони безкоштовні, але якщо ви стали на облік у конкретний пологовий будинок і домовилися з конкретним лікарем чи лікаркою, послуга оплачується.
  • Договір із педіатром потрібно укласти ще на 35 тижні вагітности.
7 грудня 2023
Поширити в Telegram
2762
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою