20 березня, 2019

Теми-2019 на «Гендер в деталях»: що ми зробили, чого хочемо і як цього досягнемо?

26 лютого 2019

Як швидко пролетів час! П’ять років тому героїчна боротьба Майдану закінчилася перемогою, а здається, це було лише вчора. Країну і всіх нас кинуло в такий стрімкий вир подій, що ми рятували і волонтерили, ініціювали і допомагали, а інколи просто виживали. Ми й не помітили, як бійчині стали ветеранками, а волонтерки — депутатками і міністерками. Що ми помітили і помітила вся країна, так це величезну кількість сильних, активних жінок, які з’явилися в публічному просторі і почали змінювати свої царини. Ці жінки вже не були «поодинокими квітками» в чоловічому царстві. Емансиповані і продуктивні, вони відмовилися від п’єдесталу пошан (часто лицемірних) на користь реформ. Громадські діячки, бізнесовиці, політикині почали проговорювати також свій жіночий досвід, звертати увагу на становище жінок у суспільстві, і виявилося — сюрприз сюрприз, — що дискримінація існує і пронизує все наше життя.

Так гендерна тема стала гарячою.

Після Майдану стався вибух подій, семінарів, публікацій на тему гендерної рівності. Це має свої причини. Спостерігаємо поступовий «гендерний розпад» (за означенням Тамари Злобіної), коли попередній гендерний лад пострадянської України (традиційної і корумпованої) змінюється разом із самою країною. Україна реформується, намагається стати справді демократичною, правовою державою, з розвинутим суспільством, чіткими правилами і дієвими механізмами забезпечення справедливості. Разом із нею змінюється і гендерний лад. У жінок з’явилися нові ролі, які суспільство приймає і схвалює. Берегиня-Мати і Краля-Барбі вже не одинокі популярні моделі жіночої ідентичності, — з’являються нові. А все нове потребує первинного опису й осмислення, щоб його помітити.

Саме цим «Гендер в деталях» займатиметься 2019 року.

Тема весни-2019 — «Гендер після Євромайдану».

Ми підготуємо ґрунтовні дослідницькі тексти про зміни і досягнення, які відбулися у сфері гендерної рівності за останні п’ять років. Оглянемо різні царини, починаючи від участі жінок у протестах, волонтерському русі, армії, закінчуючи освітою, політикою і культурою. Насправді позитивних змін дуже багато. Важливо це показати і закріпити у свідомості. Ми як суспільство, наше законодавство, мистецтво і соціальні взаємодії вже зовсім інші, ніж були п’ять років тому.

Ми знайшли авторок на більшість текстів, наразі терміново шукаємо фахівців і фахівчинь, які можуть розкрити наступні теми.

«Жінки у волонтерському русі: ролі й досягнення»

«Гендерна рівність в освіті до і після Євромайдану»

Однак не варто зупинятися на досягнутому. Тому

тема літа-2019 — «Феміністична утопія».

Феміністки — чудові критикині. Ми краще за інших знаємо гендерні вади нашого суспільства і вміємо нищівно їх громити. Та чи вміємо ми мріяти? Які з нас візіонерки? Ану перевірмо.

Протягом літа ми мріятимемо і фантазуватимемо, яким був би світ без дискримінації. Які вони — любов і романтика у феміністичному раю? Яким буде законодавство? Які правила етикету функціонуватимуть? Як поєднуватимуться робота і сім’я? Як виховуватимуть дітей? Якими будуть армія, наука, парламент?

Уявімо світ, у якому всім буде класно! Ми шукаємо авторок і авторів для коротких есе, у яких розглядатимуться різні аспекти феміністичної утопії.

Та що ж робити далі, коли візія готова? Ми ж хочемо раю на землі, тут і зараз!

Тема осені-2019 — «План дій».

Зміни варто робити разом. Ми хочемо організувати співпрацю між активістками, дослідницями, юристками, менеджерками і політикинями. Створити спільні плани дій, конкретні пропозиції, що і як потрібно змінити — у законодавстві, навчальних і бізнес-практиках, особистому житті. Ці тексти можуть бути невеликими, адже у двох попередніх темах сезону ми і проведемо дослідження, і створимо візії, — і містити конкретні настанови до дій. Які саме закони і як потрібно змінити? Які правила слід упроваджувати підприємствам, щоб запобігати сексуальним домаганням? Що робити, а чого не робити на побаченнях? Як писати підручники? Що мати на увазі, створюючи культурні продукти? Як дієво захистити від домашнього насилля?

Ви відчуваєте наснагу писати конкретні рекомендації та інструкції для впровадження в різних сферах? Пишіть нам!

Мрії ми перетворимо на стратегії, які буде кому реалізувати.

2019 рік — рік парламентських виборів. Будьмо реалістами: після президентських виборів ніякого «покращення» не станеться, зважаючи на актуальні рейтинги кандидатів і кандидаток. Завдання всіх нас — зробити все можливе, щоб у парламент потрапило якомога більше нових і чесних людей з прогресивним мисленням. І якомога більше жінок. Саме вони продовжать реформи, тож давайте сформуємо чіткий суспільний запит для них.

P. S. А як же чоловіки? Хіба їх не стосується гендерна рівність? Чи є у досвіді цієї соціальної групи особливості й проблеми, які варто осмислювати й вирішувати? Звісно, що так. У 2019 році ми продовжимо практику прямої мови від чоловіків-феміністів та опублікуємо серію інтерв’ю, що їх записали студент(к)и Тамари Марценюк у межах соціологічного курсу про маскулінність. Ми також публікуватимемо написані чоловіками есе-роздуми про роль і виклики сучасних чоловіків у різних сферах життя. Запрошуємо зголошуватися авторів.

Ми продовжимо проект «Безстрашні: вони творять фемінізм в Україні»  та аналізуватимемо важливі події і феномени протягом року.

Запрошуємо до співпраці!

Платимо гонорари за дослідницькі статті й есе різного обсягу (сума гонорару обговорюється залежно від формату статті); особисті спостереження, короткі коментарі, візуальний матеріал, відгуки на статті, книжки, фільми тощо пропонуємо публікувати на волонтерських засадах у нашому розділі «Репліки». 

Редакторська пошта: [email protected]

Щоб не пропустити нічого важливого, приєднуйтесь до наших соцмереж:

Facebook: https://www.facebook.com/genderindetail/

Instagram: https://www.instagram.com/genderindetail/

Telegram: https://t.me/genderindetail

І радимо підписатися на нашу щотижневу e-mail розсилку, це можна зробити тут: https://genderindetail.org.ua (праворуч під слайдером).

26 лютого 2019
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Матеріали по темі
Світ без жінок: стать у польському громадському житті
Агнешка Графф має надзвичайну здатність дивуватися явищам, з якими ми повсякденно стикаємось, але через повсякчасне їхнє повторення вважаємо нормальними. Проте ці явища – суспільна патологія. Треба тільки вміти бачити. Виявляється, в країні "матері-польки" жінки вилучені з мови, закону, суспільного життя, з цілої сфери суспільної свідомості. Книга Агнешкі Графф – це бравурний, яскравий, переконливий аналіз мови масової пропаганди, що упродовж років розвивається в демократичній Польщі.
Село і гендер. Кому належить українська земля: чоловікам чи жінкам
Індекс гендерної рівності входить до системи показників, на основі яких міжнародні організації складають рейтинги, які відображають в тому числі рівень захисту прав людини. Такі рейтинги суттєво впливають на імідж країни, перспективи залучення іноземних інвестицій, можливості отримання грантових та кредитних коштів. «Доступ жінок до землекористування, контролю та власності на землю» (Women’s access to land use, control and ownership) – один із важливих показників гендерного індексу і включає користування, володіння та контроль над землями. Він входить до загального показника доступу до активів.
Гендерно-орієнтоване бюджетування в Україні: теорія та практика
Сьогодні політика гендерної рівності є важливим чинником глобального розвитку і фундаментальним правом людини. Більшість урядів узяли на себе зобов’язання щодо досягнення цілей гендерної рівності і впровадження гендерних аспектів у державну політику. З цією метою були створені численні інструменти і підходи. Починаючи з 1995 року ряд міжнародних організацій та інституцій, зокрема Фонд розвитку для жінок ООН (ЮНІФЕМ, зараз ООН Жінки), Програма розвитку ООН (ПРООН), Європейська економічна комісія ООН (ЄЕК ООН) та інші, виступили ініціаторами інтегрування гендерного підходу до бюджетів і таким чином сприяли розвитку концепції і стратегії гендерно-орієнтованого бюджетування (ГОБ).
Інтерв’ю з Тетяною Ісаєвою про феміністичну просвітницьку діяльність і жіночі музеї
Тетяна Ісаєва[1] — засновниця першого в Україні музею, присвяченого історії жіночого руху і темі забезпечення гендерної рівності. Вона, зокрема, авторка ідеї і директорка проекту «“Створимо музей про себе!”: створення першого в Україні гендерного музею» — Музею жіночої й гендерної історії[2]. Презентувала український Музей жіночої й гендерної історії під час П’ятої (Мехіко, Мексика), Другої (Бонн, Німеччина) і Третьої (Буенос-Айрес, Аргентина) міжнародних конференцій жіночих музеїв світу.
Підйом антигендерних рухів? (Anti-Gender Movements on the Rise?)
Концепція "gender backlash” (що можна перекласти як «опір гендерним перетворенням») охоплює діяльність великої кількості різноманітних локальних ініціатив по всій Центральній та Східній Європі, які пропагують ідею, що традиції важливіші за рівність. У багатьох випадках з’ясовується, що ці групи з’являються та підтримуються як впливовими «пролайферськими» організаціями з США, так і кремлівською пропагандою про «Гейропу», які мають на меті дискредитувати Європейський Союз як місце морального розпаду. Авторки цієї публікації дуже стурбовані поточною ситуацією з гендерною рівністю в Центральній та Східній Європі, але так само дають причини сподіватися на краще. 
Гендерний посібник
18 грудня 2018 року в Києві відбулася панельна дискусія «Як впроваджувати гендерний підхід в роботу сервісних інституцій?». Під час заходу було презентовано посібник «Інтегрування гендерного підходу в роботі Центрів надання адміністративних послуг». Гендерний посібник - це збірник концептуальних принципів та практичних рекомендацій щодо інтегрування комплексного гендерного підходу у роботу ЦНАП.
29 січня запрошуємо на круглий стіл «Ґендер і культура: виклики сьогодення»
29 січня в рамках Днів наук НаУКМА відбудеться круглий стіл на тему «Ґендер і культура: виклики сьогодення». Захід організовано кафедрами літературознавства і соціології в рамках Днів науки НаУКМА за підтримки Фонду ім. Гайнріха Бьолля, Бюро Київ - Україна. 
Власть, пол и репродуктивный успех
Книга знакомит читателя с современными  представлениями об эволюции полового поведения человека.  В книге предлагается реконструкция половых связей  на разных этапах эволюции человека и обосновывается связь между формированием устойчивых пар между полами и удлинением сроков младенчества и детства. Обсуждается вопрос о связи между сексом и воспроизводством в современном обществе.
Стандарти недискримінаційної реклами за ознакою статі: українська практика та міжнародний досвід: монографія
Монографія «Стандарти недискримінаційної реклами за ознакою статі: українська практика та міжнародний досвід» присвячена розгляду сучасної теорії та практики саморегулювання рекламної галузі щодо попередження появи дискримінаційної реклами. Наведено текст Стандартів недискримінаційної реклами за ознакою статі, які були прийняті фаховими організаціями маркетологів та рекламістів разом з провідними гендерними об’єднаннями 30 вересня 2011 р. на Всеукраїнському Форумі, а також практичні рекомендації щодо їхнього застосування.