19 липня, 2024

У Вікіпедії пройшов міжнародний редакторський марафон «Це зробила вона»

29 жовтня 2019
Поширити в Telegram
2576

У Вікіпедії пройшов міжнародний редакторський марафон «Це зробила вона»

Близько 85% усіх статей-біографій в українській Вікіпедії — це статті про чоловіків, і лише 15% —  про жінок. Гендерний дисбаланс має місце не лише в українській Вікіпедії. Це загальна тенденція, яка тією чи іншою мірою характерна для різних мовних розділів. В межах міжнародного марафону статті про відомих українок створювали в англійському, російському, японському, бенгальському, гінді, башкирському та якутському мовному розділі Вікіпедії. 

Дуже важливо висвітлювати досягнення видатних українок, щоб заохочувати якомога більше дівчат і жінок ламати гендерні стереотипи і зокрема обирати професії, які є стереотипно чоловічими, як-то діяльність у точних і природничих науках, 

— розповідає Антон Процюк, менеджер проєктів ГО “Вікімедіа Україна”. 

— Науково доведено, що приклад успішних жінок у певній сфері діяльності позитивно корелює з кількістю дівчат, які обирають цю діяльність у майбутньому. А Вікіпедія, як один із найпотужніших в Україні й у світі інформаційних ресурсів, є важливим джерелом для поширення інформації про видатних українських жінок.

В рамках марафону, 5 жовтня відбулася вікізустріч в офісі Grammarly в Києві, у якій взяли участь близько 35 учасників та учасниць. Під час зустрічі відбулася презентація двотомника «Це зробила вона» та “Це теж зробила вона”. Книги розповідають про досягнення видатних українок та містять історії про 100 жінок, відомих своїми досягненнями у різних сферах: співачку Соломію Крушельницьку, біологиню Елен Спарроу, шахісток Анну і Марію Музичук, та інших.

77% українців вважають рівність жінок та чоловіків важливою, українські жінки та чоловіки готові відходити від застарілих уявлень про їхній людський потенціал і прагнуть мати свободу бути собою, 

— підкреслює Олена Єна, директорка програми “Жінки-лідерки” Національного Демократичного Інституту (НДІ)

  — Ми дуже цінуємо підтримку Швеції та партнерство з видавництвом “Видавництво”, ГО “Вікімедіа Україна” та Grammarly, в рамках якого відбувається цей марафон. Разом ми змогли зробити потужний крок до кращого висвітлення досягнень українських жінок у Вікіпедії, адже вони заслуговують на гідне місце в ній.

У результаті марафону в українській Вікіпедії було створено 140 статей і поліпшено близько 40. Зокрема, були створені статті про художницю та діячку феміністичного руху Галичини Марію Дулемб'янку, науковицю, першу жінку-доктора Львівської Політехніки Богуславу Єжовську-Тшебятовську, арфістку Наталію Ізмайлову, художницю Олесю Джураєву. Суттєво поліпшено статті про оперну співачку Марію Сокіл, американську науковицю українського походження Віру Кістяківську, українську і французьку художницю Марію Башкирцеву та інших.

В межах міжнародного марафону статті про відомих українок створювали в англійському, російському, японському, бенгальському, гінді, башкирському та якутському мовному розділі Вікіпедії. Було створено і поліпшено понад 20 статей. До акції в українській Вікіпедії приєднались 45 марафонців, з них понад 20 зробили в ці дні свої перші редагування. Цікаво, що один учасник додав у Вікідані (сестринський вікіпроєкт — централізована база структурованих знань) інформацію про більшість жінок, статті про які були запропоновані для створення або покращення, — а це понад 80 людей — бенгальською мовою і гінді. Всі, хто долучився до марафону і виконував правила Вікіпедії під час редагування та створення статей, отримають сувеніри від організаторів.

Чесно кажучи, я не знала про багатьох відомих українок до того, як приїхала в Україну. І навіть будучи тут, я чула про таких національних героїв, як Шевченко, Франко, та більш сучасних діячів, як Вакарчук. А як же відомі українки? 

— зазначає Хільма Далстрьом, Другий секретар Посольства Швеції в Україні. 

— Я думаю, саме тому такі події, як цей редакторський марафон, важливі. Щоб поширити інформацію про відомих українських жінок, яких, можливо, забули, дивилися зверхньо або не сприймали серйозно.

Марафон організували Національний Демократичний Інститут (НДІ), Посольство Швеції в Україні, ГО «Вікімедіа Україна» та Grammarly.

Сторінка проєкту в українській Вікіпедії.

Авторка фотографій: Юлія Кочетова-Набожняк.

29 жовтня 2019
Поширити в Telegram
2576
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою