17 листопада, 2024

Андрій Бондар, письменник

11 березня 2021
Поширити в Telegram
1900

«Свідомий того, що закидають лайном, але, судячи з гасел учорашнього свята, грань між боротьбою за права і звичайним ресентиментом витончилась до такої тонкої лінії, що вона вже ледь видима. А все тому, що боротьба за права повинна мати конкретні цілі, а ресентимент – конкретних адресатів»,

– такими словами розпочав критику Маршу жінок та гасел, які на ньому проголошували, український поет та публіцист Андрій Бондар.


Андрій Бондар

У своєму дописі на Фейсбуці він зазначив:

«Мабуть, не варто боротьбу за права, яка має свої методи в громадянському суспільстві, підміняти війною між статями. Такою ж нераціональною, як такі ж інфантильні ідіотизми "Традиції і порядку". Принцип "згорів патріархат – гори й хата" безглуздий, бо хата згорить, а патріархат – ні. Тому що патріархат і патріархальний лад не падають від гасла "Сам вари борщ". З ним треба боротися з холодною головою: займатися лобіюванням своїх прав, тиснути на конкретних політиків і політичні партії, представлені в парламенті, предметно допомагати жінкам-жертвам чоловічого насильства, доводити справи до судів і вигравати ці суди. Натомість все зводиться до абстракцій і тоне в інфантильних гаслах, половина з яких не має жодного стосунку до реальності, а цілком належить до сфери підліткового у своїй суті самоствердження».

 

За посиланням можете прочитати повний допис, де письменник розповідає про те, за що насправді і як саме МАЮТЬ боротися феміністки.

Наша головна редакторка Тамара Злобіна підготувала відповідь панові Андрію, де пояснила чому подібні заяви та повчання феміністок шкодять правам жінок в Україні.

 

«Ви не просто сказали, що думаєте – ви сильно нашкодили правам жінок в Україні.  Ваші слова - привілейованого чоловіка, лідера громадської думки  мають такий потенціал. Ви знецінили багаторічні зусилля і важку працю активісток, висміяли жіночі проблеми. Замість досягнень і важкої боротьби, ви побачили багато "інфантильних гасел, половина з яких не має жодного стосунку до реальності, а цілком належить до сфери підліткового у своїй суті самоствердження". І сексисти, які вас читають, поставили в своїй свідомості жирну задоволену галочку, що правильно вони все думають, і змінюватись не варто через якихось там інфантилок, які навіть гасла нормального на плакаті написати не можуть»,

– написала Тамара на своїй сторінці. 

Ми наголошуємо, що подібні висловлювання, які використовує Андрій Бондар, є нечутливими, адже жінки все ще стикаються з різноманітними проявами гендерної нерівності. Зокрема, асоціація жінок-юристок «Юрфем» провела дослідження щодо становища жінок під час пандемії. За його результатами лише кожній п’ятій жінці вдалося розподілити домашні клопоти зі своїм чоловіком. А кожна десята жінка змушена була працювати вночі після того, як виконала усі справи по господарству. 

 

«Найгірше у вашому дописі те, що ви щиро вірите, що вам, привілейованому білому гетеросексуальному цисгендерному чоловіку видніше, які з жіночих гасел мають стосунок до реальності, а які "нераціональні і інфантильні".

А нам добре помітно, які слова і дії робляться заради підтримки, а які - з метою вивищення і вашого улюбленого самоствердження»,

– написала Тамара Злобіна.

 

Ця дискусія викликала чимало коментарів і нерозуміння стосовно суті такого поняття, як привілеї. Це також прояснили:

Привілеї - це все, що неможливо набути чи втратити власними діями чи бездіяльністю, і що дає соціальні переваги в результаті структурної нерівності у суспільстві.

Переваги - те, що можливо втратити чи набути, або вроджений талант, не пов’язаний з структурною нерівністю.

 

Ми нагадуємо, що якщо вам чи вашим знайомим досі незрозуміло, навіщо в Україні проводять феміністичні акції, тут коротко описано сучасні вимоги феміністок.

11 березня 2021
Поширити в Telegram
1900
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою