19 травня, 2024

Насильство над жінками у популярній пісні "Їхали козаки"

17 листопада 2017
Марта Чумало
Про особистий досвід, досвід своїх клієнток, котрі потерпають від насильства та активізм, у котрий залучена.

Не люблю цензури, але вважаю, що пісню «Їхали козаки…» необхідно заборонити! Їду нині в маршрутці, придрімую і слухаю українські народні пісні, котрі доносяться з приймача водія. Жваво співає якийсь козацький хор про коней, козаків, дівчат… і тут пісня «Їхали козаки»…


Я чула цю пісню сотні разів, але нині вперше почула ЗМІСТ слів. І просто жахнулася! «Їхали козаки із Дону додому, підманули Галю, забрали з собою». Підманули – це зґвалтували! Правильно я розумію? Далі обіцянка «поїхали з нами – лучче тобі буде як в рідної мами» і розв’язка: «везли Галю, везли темними лісами, прив’язали Галю до сосни косами». Припускаю, що у темних лісах також було неодноразове ґвалтування та знущання…


І коли вже дівчина стала тягарем, наступає вбивство: «Розбрелись по лісу, назбирали хмизу, підпалили сосну від гори до низу… горить сосна, горить і палає, кричить Галя криком, кричить промовляє…Ой хто в лісі чує – нехай той рятує, а хто дочок має – нехай научає! Темненько ночі гулять не пускає!».


Це, як я розумію, головна місія цієї пісні – шляхом апеляції до батьків (чого б це до дівчат звертатися?) залякати дівчат, внормувати їх поведінку, взяти під контроль їх сексуальність через демонстрацію жахливих наслідків… І жодного слова засудження поведінки «козаків»!


У класичній версії пісні лунає ще й голос гіпотетичного благодійника-рятівника – ще одного «козака»: «Обізвався козак: «Я в полі ночую - я твій голосочок здалека почую! …Я в полі пахаю – я твій голосочок здалека пізнаю!» Кінець пісні! Жодного слова про подальшу долю скривдженої дівчини. А у популярній версії пісні у виконанні гурту «Воплі Відоплясова» двох останніх куплетів узагалі немає - дівчину просто спалюють, під веселе улюлюкання та танцювальні ритми.


В Україні цензурують Інтернет, забороняють виступи та трансляцію деяких артистів та фільмів, карають за сумнівну шкоду, нанесену діловій репутації. Вважаю, що пісня, котра «оспівує» зґвалтування, знущання над жінкою та її вбивство заслуговує на заборону. А Стамбульська Конвенція про протидію гендерному насильству має бути ратифікованою!

Насильство над жінками у популярній пісні "Їхали козаки"