18 грудня, 2024

Про "етикет": навіяно спогадами

19 січня 2018
Тимків Ніна
Дивлячись на те, що відбувається у країні, всередині накипіло чимало. Зокрема, становище жінки, права якої часто-густо є тільки на папері. Окрім цього, вона часто піддається цькуванню через стереотипи мислення, що поширені у суспільстві. Тому дуже важливо провадити боротьбу за права людини в Україні.

Пригадую, як у юнацькі роки була піддана гострій критиці через свою поведінку, яка не відповідала нормам етикету у той час. Я дозволяла собі відмовити на запрошення юнака на повільний танець. Іноді мені хотілось не мати нічого ні з ким, особливо не було бажання танцювати повільні танці. Не той був настрій. Іноді мені не подобався сам кавалер, особливо коли від сп'яніння хитався й ледь міг вимовити кілька слів.


Проте у той час бажання дівчини у цьому випадку абсолютно не брались до уваги. Фраза: "Дякую, я не хочу танцювати" розглядалась як щось дикунське й неетичне. За відмову мені у вічі самі ж дівчата говорили про мою невихованість й лякали, що залишусь в дівках, а за спиною поширювали різноманітні чутки про моє зневажливе ставлення до представників чоловічої статі. Звісно, таке трактування моєї поведінки не обійшлось без активної участі чоловіків.


Чесно признаюсь, що я досі не покаялась й не відчуваю докорів сумління. Попри відмову потанцювати, зі мною можна було просто поспілкуватись у цей час. Власне, всього один такий випадок був, коли мене запитали чому не хочу й продовжили ненав'язливе спілкування. Пригадую, інший випадок, що трапився із моєю подружкою у юності. Якось у компанії їй на ногу поставив свою руку юнак. Вона боляче вдарила його по руці й відсіла у інше місце. Звісно, така поведінка дівчини не відповідала "етикету" й піддавалась загальному засудженню. На думку загалу, дівчині слід було грайливо вдарити цього юнака по руці, а не бити щосили.


Щось подібне було й у школі, коли хлопці полюбляли у 9-му класі шльопнути дівчат по дупі. Такий собі "незграбний флірт", де згідно "етикету" дівчата могли тільки грайливо помахати пальчиком у відповідь. Тому, коли більша частина українського суспільства сексуальні домагання називає "незграбним фліртом" - я завжди згадую про заведений етикет, який став невід'ємною частиною його життя. У нас прийнято: поведінку чоловіка, який дозволяє собі без дозволу торкатись жінки, називати етичною; натомість неетичною вважають жінку, яка бунтує проти заведених правил.