Із 26 березня до 4 квітня на платформі Docuspace відбуватиметься 18-й фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. Тема цього року – «Повне одужання», тому в центрі уваги право людини на здоров’я. У рамках кінопоказів і дискусій організатор(к)и пропонують дізнатися про різні досвіди життя в новій реальності пандемії COVID-19.
Програма Docudays UA із року в рік допомагає глядацькій аудиторії починати розмови й дискусії на не дуже прості теми (якщо не публічно, то принаймні з самими собою). Тому спеціально для читачок і читачів Гендеру в деталях ми відібрали 10 стрічок Docudays UA, які напевне викличуть багато питань, а може навіть дадуть на них відповіді.
Чи любові достатньо для примирення?
Стрічка Колумбійська родина
Документальний фільм режисерки й візуальної антропологині Тані Воль Сьоренсен оповідає історію матері-ідеалістки Рубі, яка бореться за права бідної колумбійської громади, та її доньки Їри, що живе у вигнанні на Кубі. На похмурому тлі першого за багато десятиліть перемир’я мати з дочкою намагаються пробачити одна одній розчарування минулого. Їра робить спробу пояснити біль за втраченим дитинством через діяльність матері, тим часом сама матір не може просто так кинути боротьбу за права спільноти, попри численні погрози смертю. То чи вистачить їм самої любові для примирення? Дізнаємося під час Docudays UA.
Що насправді лишається дітям після нас?
Стрічка: Любов і мотлох
У режисерки Джудіт Гелфанд помирає невиліковно хвора мати. Так Джудіт лишається сам-на-сам із 63-ма коробками спадку від матері, що захаращують майбутню дитячу кімнату, вагою, яку мати вмовляла її скинути, а також із усвідомленням того, що вона буде на пів століття старшою за власну дочку. «Любов і мотлох» — оповідь від першої особи, заснована на сімейних відеоархівах за 25 років. Режисерка намагається зрозуміти, як змінює нас батьківство, чому ми так сильно прив’язуємось до «мотлоху» та що насправді варто залишити дітям.
Про що мовчать матері?
Стрічка: Невидимі
Мелоді, Стелла й Люсія — жінки з трьох різних країн. Кожна має власні погляди на життя, але всіх їх об’єднує досвід пологової травми. Фільм «Невидимі» показує справжні пологи й реальність невидимої для суспільства травми жінок, що й досі змушені мовчати через тиск оточення або медичного персоналу. Як змінити ситуацію й підтримати матерів, що пройшли через цей досвід? Про це змушує задуматися фільм.
Про що говорять і мріють підлітки?
Стрічка: Діти
Серед палестинських повстанців чимало неповнолітніх. Їх називають терорист(к)ами, хоча насправді вони такі ж, як мільйони інших підлітків: хочуть проводити час із однолітками, ходити до школи, відчувати турботу сім’ї. Однією з них є 12-річна Діма, яка щойно вийшла з в’язниці. Її спіймали з ножем і звинуватили в нападі на ізраїльтян. Режисерка Ада Ушпіз показує життя палестинських дівчат, які втягнуті в заколот проти окупаційних ізраїльських сил.
Якими нас бачать діти?
Стрічка: Маленький Том
Томові шість років. Він знімає на камеру маму, собаку та вулицю. У Тома є труднощі з навчанням, він гіперактивний, має проблеми з агресією в школі і їсть чипси на вечерю. Його любляча мати Наталі – токсикоманка з біполярним розладом, сестра Кароліна — ескортниця, яка хотіла б повернутись до навчання, а бабуся Мадлен щиро втомилася про всіх дбати. «Маленький Том» — це стрічка про дитяче життя на тлі дорослого хаосу, непростої спадковості й материнської любові.
Якою буває самотність?
Стрічка: Самотній танець
Пандемія COVID-19 багатьох із нас змусила пережити досвіди самотності й ізоляції. Одначе в західних суспільствах тенденція одинокого життя існувала роками до цієї кризи. Стрічка «Самотній танець» показує різні сторони існування в таких умовах. 80-річний Лассе розлучився з дружиною після тривалого шлюбу й тепер заново шукає себе. Мати-одиначка Еммамарія намагається впоратися з двома малими дітьми. А 24-річна Емілія гає час, катаючись на машині вулицями фінського містечка. Чи може людина бути щасливою в ізоляції? Дізнаємося у стрічці.
Чи завжди батьківська любов безумовна?
Стрічка: Мій інший син
У сина ілюстратора Ґусті неочікувано виявили синдром Дауна. І хоча суспільство досі вважає, що любов до власних дітей завжди безумовна, головному герою стрічки цієї любові таки доводиться навчитись. «Мій інший син» – це історія чоловіка, який проходить шлях від здивування діагнозом сина й заперечення реальності до щирої любові і прийняття себе в ролі батька.
Як діти бачать втрату дорослих?
Стрічка: Останній танець
У короткому анімаційному фільмі режисер приміряє на себе досвід його доньки і розповідає, як вона переживала повну втрату пам’яті батька внаслідок хвороби Альцґеймера.
Любов жорстока?
Стрічка: Просто хлопець
Річард Рамірес, відомий як «Нічний сталкер», убив не менше 14-ти людей і зґвалтував понад 20 осіб. Однак навіть під час перебування у в’язниці він листувався з прихильницями. «Просто хлопець» — стрічка про кохання трьох різних жінок до Річарда Раміреса, із яким познайомилися вже після його ув’язнення у 80-х. Чому любов інколи приходить у найдивніших її проявах і які почуття мали прихильниці «Нічного сталкера», – дізнаємося у фільмі.
Хто такі Dakh Daughters?
Стрічка: Рози. Фільм-кабаре
За відносно короткий час свого існування інтелектуальне фрік-кабаре Dakh Daughters Band стали справжнім відкриттям музичної сцени України. А от трагікомічний документальний фільм режисерки Ірени Стеценко нарешті відкриє для аудиторії історії семи артисток гурту. Революція гідності та війна на Сході розкривають героїнь у тонкощах характерів, світоглядів і творчих рефлексій.