Магістр соціології та соціальної антропології, заступниця директорки "Центру соціальних і трудових досліджень". Сфера наукових інтересів: протести, робітничі протести, неолібералізм, світ-системний аналіз, соціальна антропологія, ідеології.
Дослідження присвячене наслідкам економічної кризи 2014 р. та урядової політики жорсткої економії для життя жінок в Україні, зокрема, жінок зі структурно непривілейованих груп. Проаналізовано реальну соціально-економічну нерівність чоловіків та жінок, тенденції до знецінення репродуктивної праці, зміни в доступі жінок до «продуктивної» праці та вплив інфраструктурних урізань на гендерну нерівність у країні. Окреслено реакції феміністичної спільноти та надано рекомендації для лівих акторів.
Це дослідження профінансоване з коштів Міністерства економічного співробітництва та розвитку ФРН. Публікація та її частини надаються до безкоштовного використання за умови належного посилання на оригінальну публікацію. Зміст публікації може не співпадати з офіційною позицією Rosa-Luxemburg-Stiftung. Відповідальність за інформацію та погляди, висловлені в цій публікації, несе авторка.
Дутчак, Оксана. Жорстка економія, гендерна нерівність та фемінізм після кризи: знецінення праці жінок і відступ держави в Україні. – Київ: Rosa-Luxemburg-Stiftung в Україні; АРТ КНИГА. – 56 с.
Тетяна Ісаєва[1] — засновниця першого в Україні музею, присвяченого історії жіночого руху і темі забезпечення гендерної рівності. Вона, зокрема, авторка ідеї і директорка проекту «“Створимо музей про себе!”: створення першого в Україні гендерного музею» — Музею жіночої й гендерної історії[2]. Презентувала український Музей жіночої й гендерної історії під час П’ятої (Мехіко, Мексика), Другої (Бонн, Німеччина) і Третьої (Буенос-Айрес, Аргентина) міжнародних конференцій жіночих музеїв світу.
Концепція "gender backlash” (що можна перекласти як «опір гендерним перетворенням») охоплює діяльність великої кількості різноманітних локальних ініціатив по всій Центральній та Східній Європі, які пропагують ідею, що традиції важливіші за рівність. У багатьох випадках з’ясовується, що ці групи з’являються та підтримуються як впливовими «пролайферськими» організаціями з США, так і кремлівською пропагандою про «Гейропу», які мають на меті дискредитувати Європейський Союз як місце морального розпаду. Авторки цієї публікації дуже стурбовані поточною ситуацією з гендерною рівністю в Центральній та Східній Європі, але так само дають причини сподіватися на краще.
Цей текст було оприлюдено на Vector media. Гендер в деталях ділиться ним із дозволу редакції.
Говорити про війну як про особистий досвід непросто. Для “вдалої” розмови “про це” має збігтися чимало факторів: час, місце, люди, готовність говорити й чути. Більшість жіночого досвіду війни не проговорюється. Так, ми знаємо про жінок-героїнь, які беруть безпосередню участь у військових діях чи про безстрашних волонтерок, які під обстрілами вивозили людей з Донбасу чи допомагали фронту. Але поруч з ними існують також жінки, які живуть на прифронтовій території, жінки з непідконтрольних територій Донбасу, жінки-переселенки з дітьми й зі своїми щоденними турботами. Якась з них починала нове життя зовсім недалеко від рідних міст і сіл, а комусь довелося поїхати в інший кінець країни. Конфлікт вплинув на їхні плани, змінив звичний уклад життя, загострив наявні страхи та непевності. Здається, їхня буденність залишилась непоміченою, не суттєвою і неважливою.
Гендер в деталях та Creative Women Space запрошують усіх подруг поговорити про щоденні практики фемінізму 26 січня. Ця зустріч — продовження серії дискусій «Феміністична кава».
«Так будь ласка! Хто їм не дає?» — такі заяви часто можна почути і від чоловіків у владі, і від інших громадян. Ідеться про участь жінок у політиці. Якщо розбиратися в деталях, виявиться, що жінки стикаються з безліччю перешкод, які геть не знайомі чоловікам. Тут і суспільні упередження, і більша зайнятість по догляду за дітьми, і менші фінансові ресурси, і високий рівень насильства й агресії. І так складний політичний шлях для жінок ще в багато разів ускладнюється. Що з цим можна зробити і, головне, навіщо? Крім пропорційного представництва інтересів жінок (54 % населення), збільшення кількості жінок у політиці істотно покращує економічну ситуацію. Як, чому і як цього досягти — у статті докторки економічних наук Любові Жарової.
29-30 березня у Харкові відбудеться майстерня «Теоретичні та емпіричні засади гендерних студій». Організатори: Центр дослідження міжетнічних відносин Східної Європи; Національний технічний університет “ХПІ”; Українська асоціація усної історії. До участі запрошують усіх, хто мають бакалаврський чи магістерський ступінь, а також та аспірант_ок із історії, соціології, культурології та інших дотичних дисциплін. Дедлайн подачі заявок — 15 лютого.
Учебное пособие посвящено самой малоизученной области в междисциплинарной сфере гендерных исследований - гендерным аспектам языка и коммуникации и является первой в отечественной лингвистике попыткой определить принципы гендерного подхода в языкознании.
Данная книга является частью ресурсного пакета, созданного в результате работы команды активисток, представляющих различные белорусские неправительственные организации и инициативы. Книга представляет собой «гендерный ответ» на наиболее насущные в Беларуси дискуссии и вопросы, такие, например, как представленность женщин в политике, выбор между карьерой и материнством, право на аборт, гомофобия в официальном и оппозиционном политических дискурсах, воспитание и возможность разработки гендерно чувствительного подхода к образованию. Каждая тема содержит как теоретическое введение в проблему, написанное доступным для неспециалистов языком, так и большое количество примеров из белорусского контекста.
Сборник статей немецких и российских авторов посвящен теоретико-метологическим и конкретно-научным аспектам «женских» и гендерных исследований, способам инструментализации феминистской и гендерной критики при изучении российской культуры и общества. В статьях представлены различные практики применения гендерного подхода к теории искусства, литературоведению, психологии, политологии, культурологии.
2019 року у Криворізькому державному педагогічному університеті на кафедрі педагогіки планують започаткувати магістерську програму «Гендерні дослідження» як спеціалізацію на основі спеціальності «Освітні, педагогічні науки». Наразі ініціативна група проводить опитування серед потеційних студент_ок для визначення цільової групи.
23 лютого у м. Дніпро відбудеться GenderFestDnipro, що реалізується Громадською організацією Гендерний Клуб Дніпро за фінансової підтримки Представництва Фонду ім. Гайнриха Бьолля в Україні.
Цього тижня лекція у Львові про жінку й моду на межі 19-20 ст., лекція «Дотримання гендерного балансу в публічних комунікаціях" у Києві, GenderFestDnipro-2019, де можна буде почути Олену Стрельник, Дарину Мізіну та Тамару Марценюк, воркшоп з розвитку лідерських навичок для жінок та захід «Підвищення рівня обізнаності дівчат та жінок щодо трудових прав» у Краматорську.
Цього тижня День жінок та дівчат у науці у місті Дніпро, захід у Вінниці "Що таке фемінізм та чому його не треба боятися", а також лекція про інтим у середні віки і розмова про романтичне кохання з Настею Мельниченко в Києві!
29 січня в Національному університеті «Києво-Могилянська Академія» відбувся круглий стіл на тему: ««Ґендер і культура: виклики сьогодення»». Джерело матеріалу про подію — сайт НаУКМА.
Цікавий і пізнавальний тиждень у Києві! На вас чекає дискусія на тему булінгу, зустріч з однією з найвідоміших викривачок корупції у сучасній українській історії Ганною Соломатіною, зустріч з ведучою Марічкою Падалко, цілих 4 лекції з Юлією Ярмоленко та феміністична кава з Катериною Левченко.
Цього тижня - Форум жіночих історій у Франківську, показ феміністичного короткометражного кіно у Кременчуці та круглий стіл «Гендер і культура: виклики сьогодення» в Національному університеті "Києво-Могилянська академія".
Якось при розмові один чоловік розповідав, як його знайомий, вдаючись до психологічного тиску, змушував жінку вступати з ним в статеві відносини. Мовляв, чого ж ти одягла це платтячко? Також твердив, що якщо б не хотіла його спокусити, то ходила б перед ним у ватованих штанях й куфайці. Чоловік отри ...
«Чоловіки більш рішучі приймати рішення, жінки краще працюють на залагодження конфліктів, тому можуть бути гарними антикризовими менеджерками».
Коли вперше почула це твердження, ледь зі стільця не звалилася від обурення. Що? Добре, якщо це професія, за яку тобі гарно платять. Інакше – це якась всел ...
Я давно хотіла написати якусь статтю на цю тему, але зараз маю бажання просто залишити репліку на «Гендер в деталях». Фемінізм досі сприймають як якусь специфічну, мало кому цікаву та потрібну позицію. Фемінізму бояться, його ототожнюють з ненавистю до чоловіків. Зрештою, я впевнена, що ...
На початку цього навчального року моя сусідка зіткнулась із ситуацією, коли її сина почав ображати батько його однокласника. Новенькі дорогі кросівки її дитини викинули у смітник, а згодом випадково знайшла прибиральниця. У класі розпочалось розслідування цього випадку. Хлопчина сам зізнався перед у ...
Хотіла зранку просто подивитися, що за підручник, але не втрималася та вже прочитала половину. Я навіть не думала, що в Україні вже є такі чудові посібники, орієнтовані на предмети, які допоможуть нашому суспільству стати більш гендерно чутливим!
Дуже цікаво, чи застосовується він у навчальному проц ...
Якщо з проведенням щорічного конкурсу «Королева КНУ» всі більш-менш змирилися та сприймають це як непорушну традицію (хоча доцільність цього теж під питанням), то повернення «виходу у купальниках» для більшості є абсолютно неприйнятним. Протягом останніх років КНУ імені Тарас ...
Невдовзі я готуюся стати дружиною. Єдине про що могла думати, це як влаштувати незабутнє весілля. Сотні думок, пропозицій, ще більше збережених фотографій із Pinterest, купа нотатків і все навколо суцільне весілля. Потім я розпочала читати Симону де Бовуар «Друга стать» /2/, відразу натр ...
Переконана у тому, що правий консервативний рух в Україні набиратиме обертів й чим це все закінчиться зараз важко передбачити. Десь ми самі годуємо змія, якому прагнемо зітнути голову. Надто висока активність в обговоренні чергової нісенітниці когось з представниць правої консервативної молоді викли ...