17 листопада, 2018

Вона отримала Нобелівську премію, але не мала сторінки на Вікіпедії

19 жовтня 2018
У вівторок, 2 жовтня, Нобелівський комітет при Шведській академії офіційно оголосив ім'я цьогорічних лауреат_ок. Цьогорічну премію з фізики розділили навпіл Артур Ешкін та Жерар Муру разом із Донною Стрікленд. Доцентка кафедри Університету Ватерлоо (Онтаріо, Канада) Донна Стрікленд стала лише третьою жінкою, яка отримала Нобеля, за 117 років існування премії. 
 

Вона отримала Нобелівську премію, але не мала сторінки на Вікіпедії

У співпраці з Жераром Муру Донна Стрікленд розробили метод генерування високоінтенсивних надкоротких оптичних сигналів, за що й отримали половину Нобелівської премії. Привертає увагу в цій історії те, що Донна Стрікленд стала лише третьою жінкою, яка отримала нагороду, за 117(!) років її існування (до цього Нобеля з фізики серед жінок здобули Марія Кюрі та Марія Гепперт-Маєр), і першою жінкою-лауреаткою з 1963 року. При цьому Донна Стрікленд — лише доцентка кафедри, що є доволі низькою посадою для людини, яка отримала Нобеля. Стрікленд, щоправда, заперечує дискримінацію по відношенню до себе. В інтерв'ю BBC вона зазначила, що до неї «завжди ставилися однаково (як і до чоловіків-науковців)». Та ми все ж сподіваємося, що незабаром в Університеті Ватерлоо їй таки присвоять звання професорки. 

Після перемоги Донни Стрікленд стало відомо і про те, що в науковиці не було сторінки на Вікіпедії. Рассвіт Базлі, редактор Вікіпедії та професор біології Йоркського університету в Торонто, розповів про це The Washington Post. «Довга затримка була не через відсутність ініціативи. У травні минулого року редактор відмовився оприлюднювати сторінку про Стрікленд, заявивши, що вона не відповідає вимогам Вікіпедії до значущості публікацій» — зазначив Базлі й додав: «Зрештою, коли значущості (особі, про яку створюють сторінку на Вікіпедії, — прим. ред.) бракує, слави буває достатньо, — принаймні для чоловіків».  

Сторінка у Вікіпедії — це не просто «данина» славі. Адже цей ресурс — одне з найпопулярніших джерел інформації по всьому світу. При цьому, згідно з дослідженнями, лише від 9 до 16% статей енциклопедії присвячені жінкам. А поки ресурс не виправив цю ситуацію, пропонуємо дізнатися про видатних фізикинь із нашої серії матеріалів «Науковці».

19 жовтня 2018
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою