25 листопада, 2024

Ніна Левчук: уже тепер потрібно думати про економіку й екологію відбудови

15 грудня 2022
Поширити в Telegram
446

Шлях до війни і діяльність сьогодні

Уже десять років я працюю у сфері tech у компанії «Ґуґл». Я заснувала Women Digital Academy by Google, яка допомогла більш як п’ятдесятьом тисячам жінок з України здобути безкоштовну освіту онлайн. Також я працювала з гендерними питаннями в IT: я активістка у сфері підтримки жінок у технологіях Stem is Fem і співзасновниця Femtech Academy y Європі.

Останнім часом займаюся розвитком стартапів і партнерством з венчурними фондами у Європі. До війни організовувала багато ініціатив, які підтримували українок і українців у розвитку їхніх підприємницьких навичок в онлайні, та є ангельським інвестором.

З початку війни я стала співзасновницею кількох міжнародних волонтерських організацій, які мають різні цілі, але спрямовані передусім на підтримку України. Одна з них — United for Ukraine, платформа, яка надає важливу інформацію й полегшує доступ до базових послуг людям, котрі постраждали від війни в Україні. Друга — це UA Tech Circle, об’єднання бізнес-ангелів, венчурних інвестор_ів, ІТ-підприєм_иць та професіоналів і професіоналок зі сфери технологій, які допомагатимуть українським технологічним проєктам і стартапам, що страждають від наслідків російського вторгнення в країну. Також я приєдналася як співзасновниця до НГО Impact Force, місія якої — змінити соціальну поведінку і бізнес-практики для досягнення соціально впливових і тривалих результатів.

Допомога стартапам під час війни

Війна, особливо повномасштабне вторгнення, розділила моє життя, як і життя інших українців і українок, на «до» і «після». Це абсолютно особиста історія, і ця особиста історія, особиста мотивація лежить в усіх ініціативах.

Я щиро вірю, що Україна нині бореться за свободу в усьому світі, за вільні демократичні поняття, за те, щоб наш світ був вільним і щоб у ньому був мир. Так, наша доля дуже непроста, але я на 100 % упевнена в нашій перемозі і в тому, що Україна справді стане прикладом і серцем демократичної влади у світі.

Що ж до мене особисто, то на початку війни я була не в Україні, бо вже більше як десять років живу у Європі, але мої батьки, мої близькі, мої друзі, моя сім’я — всі вони були в Україні. Коли все почалося, жінки з дітьми виїхали, мама тікала з двома хрещеницями на кордон.

Я допомагала багатьом друзям виїжджати з небезпечних територій. Це давало змогу бути з усіма на зв’язку і підтримувати їх. А те, з чим зіткнулися люди, — довгі черги, абсолютна плутанина, нерозуміння, що робити далі, і те, що я чула від волонтер_ів, котрі стояли на кордоні (зокрема, що багато жінок потрапляли в сексуальне рабство або в дуже погані ситуації разом із дітьми), — це все підштовхнуло створити United for Ukraine.

United for Ukraine надає основну допомогу за підтримки «Ґуґл» у партнерстві з International Rescue Committee. А влітку з’явилася ідея допомагати стартапам і українським підприєм_цям. Так народився UA Tech Circle, головна мета якого — допомогти знайти інвестиції, а фрілансер_кам — роботу в міжнародних стартапах, і щоб вони залишалися при цьому в Україні.

Війна триває вже вісім років, тому дуже важливо думати про те, як згодом ми будемо відбудовувати країну і відновлювати економіку, будувати нові сучасні можливості в країні, забезпечувати ці можливості. Задля цього я долучилася до Impact Force, мета якого й основний фокус — відновлення України шляхом побудови сучасної соціальної економіки та підтримки розвитку найбільш «пошкоджених» сфер економіки шляхом співпраці з найбільшими технологічними компаніями, політиками, лідерами думок, урядом тощо.

Ділитися досвідом і знаннями

Усю мою діяльність спрямовано на те, щоб надати найнеобхіднішу допомогу, щоб підтримати один з основних секторів, який продовжує генерувати дохід для економіки, — IT-сектор України. А ще розвинути нові можливості для всіх, допомагати економіці України в майбутньому, відновлювати, будувати демократичне сучасне суспільство.

Ми зіткнулися з тим, що більшість жінок переміщені, часто за кордони України. Проте вони мають змогу допомагати Україні з-за кордону. Мають можливість здобувати нові знання, новий досвід, створювати мережі — і з цим усім у майбутньому повернутися в Україну та допомогти в її відбудові. У цьому я вбачаю основну роль кожної українки — ділитися своїми знаннями. Поки наші чоловіки захищають нас і ведуть до впевненої перемоги, ми максимально старалися створити підґрунтя. Щоб було на чому відбудовувати цю країну і щоб максимально накопичити досвід, подолати всі труднощі, підтримувати економіку країни і згодом, повернувшись, весь цей досвід принести сюди й створити нове, сучасне, інноваційне суспільство. Також є жінки, котрі залишаються в країні. Вони теж відіграють у цьому важливу роль. Жінок багато і на фронті. Було б надто стереотипно сказати, що тільки чоловіки боронять, бо нашу країну захищає величезна кількість жінок. І вони, звичайно, як і чоловіки, — героїні України.

Багато жінок залишається, щоб підтримувати свої бізнеси, свої родини. Багато жінок продовжує працювати на підтримку в країні. Дуже багато жінок пішло у волонтерство. Взагалі, жінки скрізь, і кожна відіграє важливу роль, у країні чи поза нею. Навіть якщо жінка не волонтерить чи не захищає країну на фронті, вона захищає передусім свою родину, а це вже велика допомога країні. У кожної з нас своє призначення і свій фокус. І найголовніше — ми підтримуємо свою країну вірою, прикладом сміливости. У цьому роль української жінки.

Комплексна програма відновлення економіки

Як я бачу, багатьом жінкам — і серед тих, кому довелося покинути країну заради безпеки своєї сім’ї, і серед тих, хто залишилися, — довелося перекваліфікуватися, тому що багато індустрій закрилися. Жінкам довелося перевчитися. Багато з них пішли в IT, де найпростіше, найшвидше здобути базові навички і знайти роботу. Це все безцінний досвід. І майбутнє якраз за тим, що весь цей досвід буде використано, він стане частиною українського суспільства і дасть нам величезний поштовх у майбутньому розвитку і нашої економіки, і її інноваційного складника.

Якщо говорити безпосередньо про наші плани, то це знайти в кожній ініціативі, яку я згадала, можливість підтримати жінок і чоловіків через підприємництво, через технології, дати їм можливість втілити їхні ідеї з відновлення України і різних сфер України. Наприклад, агросфери, енергетики, сфери захисту інформації тощо. Це дати людям доступ до безкоштовних ресурсів високих технологічних компаній. Це підтримка через менторство і різні програми підвищення кваліфікації, допомога з доступом до інвестицій. Адже важливо, щоб ідеї перетворилися на бізнес і це був надійний бізнес, який розвиватиме нашу країну і приноситиме прибуток. Та найважливіша частина — ці гроші частково реінвестуватимуться в економіку України. І одна з великих мрій — це допомагати всім людям з ідеями, як правильно відновлювати ці сектори, даючи їм доступ до інновацій і людей, у котрих є досвід у цих сферах і вони можуть їх підтримати як ментори. Даючи людям з ідеями доступ до фінансів і правильного нетворку. Підтримуючи певні реформи на рівні держави.

Оце комплексна програма, яка згодом має не просто допомогти відновити сфери економіки, а й зробити так, щоб у підприємництва було не тільки бачення, як заробити і допомогти певній сфері, а і як це робити стабільно, як частину свого доходу реінвестувати й надалі допомагати розвитку України. Ідеться про правильний надійний цикл існування і співіснування між державою й підприємництвом. Тобто рухаємося від концепції «Створюю бізнес» до успішного бізнесу, де я сплачую податки, але робимо крок далі: як те, що я роблю і завдяки чому отримую прибуток, як частина мого доходу може далі допомогти розвиватися іншим людям у країні і самій країні, як я можу інвестувати в різні розробки, дослідження, у підтримку економіки, створити концепт соціальної економіки.

Цей проєкт — спільна ініціатива громадської організації «Український жіночий конгрес» та австрійської організації «Жінки без кордонів». Серія інтерв’ю розповідає про досвід і лідерство українських жінок під час війни.

15 грудня 2022
Поширити в Telegram
446
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Усі статті теми
Усі сексисти в купі: розбираємо випадки сексистських висловлювань за 2023 рік
Уже кілька років експертний ресурс Гендер в деталях реагує на обурливі сексистські висловлювання й дії в постійній рубриці #сексизм_патруль. Ми бачимо зміни в суспільстві, але досі вважаємо, що інститут репутації щодо сексист_ів не працює. Тому торік ми запустили антипремію «Сексист року», і цьогоріч хочемо її продовжити. Тут ми зібрали найяскравіші прикладу сексизму і об’єктивації жінок 2023 року. Знайомтеся з прикладами, щоб незабаром проголосувати за «переможця».
Defend the Motherland without discrimination: LGBT+ people in the armies of the world and Ukraine
In times of full-scale war, the Armed Forces of Ukraine need human resources and a well-designed recruitment policy more than ever. How to ensure that LGBT+ people can serve in the army without discrimination? What problems do Ukrainian LGBT+ military personnel face today? How has the LGBT+ community fought for their right to military service in different countries around the world?
Narratives in Ukrainian politics about the LGBT+ community
Generally, the political parties that made up the 9th convocation of the Verkhovna Rada of Ukraine declaratively share these liberal democratic values. However, some of them might hold varying positions and put forward legislative initiatives that do not match the declared values, and do not prioritize the protection and promotion of the rights of the LGBT+ community.