Шлях до війни і діяльність сьогодні
Уже десять років я працюю у сфері tech у компанії «Ґуґл». Я заснувала Women Digital Academy by Google, яка допомогла більш як п’ятдесятьом тисячам жінок з України здобути безкоштовну освіту онлайн. Також я працювала з гендерними питаннями в IT: я активістка у сфері підтримки жінок у технологіях Stem is Fem і співзасновниця Femtech Academy y Європі.
Останнім часом займаюся розвитком стартапів і партнерством з венчурними фондами у Європі. До війни організовувала багато ініціатив, які підтримували українок і українців у розвитку їхніх підприємницьких навичок в онлайні, та є ангельським інвестором.
З початку війни я стала співзасновницею кількох міжнародних волонтерських організацій, які мають різні цілі, але спрямовані передусім на підтримку України. Одна з них — United for Ukraine, платформа, яка надає важливу інформацію й полегшує доступ до базових послуг людям, котрі постраждали від війни в Україні. Друга — це UA Tech Circle, об’єднання бізнес-ангелів, венчурних інвестор_ів, ІТ-підприєм_иць та професіоналів і професіоналок зі сфери технологій, які допомагатимуть українським технологічним проєктам і стартапам, що страждають від наслідків російського вторгнення в країну. Також я приєдналася як співзасновниця до НГО Impact Force, місія якої — змінити соціальну поведінку і бізнес-практики для досягнення соціально впливових і тривалих результатів.
Допомога стартапам під час війни
Війна, особливо повномасштабне вторгнення, розділила моє життя, як і життя інших українців і українок, на «до» і «після». Це абсолютно особиста історія, і ця особиста історія, особиста мотивація лежить в усіх ініціативах.
Я щиро вірю, що Україна нині бореться за свободу в усьому світі, за вільні демократичні поняття, за те, щоб наш світ був вільним і щоб у ньому був мир. Так, наша доля дуже непроста, але я на 100 % упевнена в нашій перемозі і в тому, що Україна справді стане прикладом і серцем демократичної влади у світі.
Що ж до мене особисто, то на початку війни я була не в Україні, бо вже більше як десять років живу у Європі, але мої батьки, мої близькі, мої друзі, моя сім’я — всі вони були в Україні. Коли все почалося, жінки з дітьми виїхали, мама тікала з двома хрещеницями на кордон.
Я допомагала багатьом друзям виїжджати з небезпечних територій. Це давало змогу бути з усіма на зв’язку і підтримувати їх. А те, з чим зіткнулися люди, — довгі черги, абсолютна плутанина, нерозуміння, що робити далі, і те, що я чула від волонтер_ів, котрі стояли на кордоні (зокрема, що багато жінок потрапляли в сексуальне рабство або в дуже погані ситуації разом із дітьми), — це все підштовхнуло створити United for Ukraine.
United for Ukraine надає основну допомогу за підтримки «Ґуґл» у партнерстві з International Rescue Committee. А влітку з’явилася ідея допомагати стартапам і українським підприєм_цям. Так народився UA Tech Circle, головна мета якого — допомогти знайти інвестиції, а фрілансер_кам — роботу в міжнародних стартапах, і щоб вони залишалися при цьому в Україні.
Війна триває вже вісім років, тому дуже важливо думати про те, як згодом ми будемо відбудовувати країну і відновлювати економіку, будувати нові сучасні можливості в країні, забезпечувати ці можливості. Задля цього я долучилася до Impact Force, мета якого й основний фокус — відновлення України шляхом побудови сучасної соціальної економіки та підтримки розвитку найбільш «пошкоджених» сфер економіки шляхом співпраці з найбільшими технологічними компаніями, політиками, лідерами думок, урядом тощо.
Ділитися досвідом і знаннями
Усю мою діяльність спрямовано на те, щоб надати найнеобхіднішу допомогу, щоб підтримати один з основних секторів, який продовжує генерувати дохід для економіки, — IT-сектор України. А ще розвинути нові можливості для всіх, допомагати економіці України в майбутньому, відновлювати, будувати демократичне сучасне суспільство.
Ми зіткнулися з тим, що більшість жінок переміщені, часто за кордони України. Проте вони мають змогу допомагати Україні з-за кордону. Мають можливість здобувати нові знання, новий досвід, створювати мережі — і з цим усім у майбутньому повернутися в Україну та допомогти в її відбудові. У цьому я вбачаю основну роль кожної українки — ділитися своїми знаннями. Поки наші чоловіки захищають нас і ведуть до впевненої перемоги, ми максимально старалися створити підґрунтя. Щоб було на чому відбудовувати цю країну і щоб максимально накопичити досвід, подолати всі труднощі, підтримувати економіку країни і згодом, повернувшись, весь цей досвід принести сюди й створити нове, сучасне, інноваційне суспільство. Також є жінки, котрі залишаються в країні. Вони теж відіграють у цьому важливу роль. Жінок багато і на фронті. Було б надто стереотипно сказати, що тільки чоловіки боронять, бо нашу країну захищає величезна кількість жінок. І вони, звичайно, як і чоловіки, — героїні України.
Багато жінок залишається, щоб підтримувати свої бізнеси, свої родини. Багато жінок продовжує працювати на підтримку в країні. Дуже багато жінок пішло у волонтерство. Взагалі, жінки скрізь, і кожна відіграє важливу роль, у країні чи поза нею. Навіть якщо жінка не волонтерить чи не захищає країну на фронті, вона захищає передусім свою родину, а це вже велика допомога країні. У кожної з нас своє призначення і свій фокус. І найголовніше — ми підтримуємо свою країну вірою, прикладом сміливости. У цьому роль української жінки.
Комплексна програма відновлення економіки
Як я бачу, багатьом жінкам — і серед тих, кому довелося покинути країну заради безпеки своєї сім’ї, і серед тих, хто залишилися, — довелося перекваліфікуватися, тому що багато індустрій закрилися. Жінкам довелося перевчитися. Багато з них пішли в IT, де найпростіше, найшвидше здобути базові навички і знайти роботу. Це все безцінний досвід. І майбутнє якраз за тим, що весь цей досвід буде використано, він стане частиною українського суспільства і дасть нам величезний поштовх у майбутньому розвитку і нашої економіки, і її інноваційного складника.
Якщо говорити безпосередньо про наші плани, то це знайти в кожній ініціативі, яку я згадала, можливість підтримати жінок і чоловіків через підприємництво, через технології, дати їм можливість втілити їхні ідеї з відновлення України і різних сфер України. Наприклад, агросфери, енергетики, сфери захисту інформації тощо. Це дати людям доступ до безкоштовних ресурсів високих технологічних компаній. Це підтримка через менторство і різні програми підвищення кваліфікації, допомога з доступом до інвестицій. Адже важливо, щоб ідеї перетворилися на бізнес і це був надійний бізнес, який розвиватиме нашу країну і приноситиме прибуток. Та найважливіша частина — ці гроші частково реінвестуватимуться в економіку України. І одна з великих мрій — це допомагати всім людям з ідеями, як правильно відновлювати ці сектори, даючи їм доступ до інновацій і людей, у котрих є досвід у цих сферах і вони можуть їх підтримати як ментори. Даючи людям з ідеями доступ до фінансів і правильного нетворку. Підтримуючи певні реформи на рівні держави.
Оце комплексна програма, яка згодом має не просто допомогти відновити сфери економіки, а й зробити так, щоб у підприємництва було не тільки бачення, як заробити і допомогти певній сфері, а і як це робити стабільно, як частину свого доходу реінвестувати й надалі допомагати розвитку України. Ідеться про правильний надійний цикл існування і співіснування між державою й підприємництвом. Тобто рухаємося від концепції «Створюю бізнес» до успішного бізнесу, де я сплачую податки, але робимо крок далі: як те, що я роблю і завдяки чому отримую прибуток, як частина мого доходу може далі допомогти розвиватися іншим людям у країні і самій країні, як я можу інвестувати в різні розробки, дослідження, у підтримку економіки, створити концепт соціальної економіки.
Цей проєкт — спільна ініціатива громадської організації «Український жіночий конгрес» та австрійської організації «Жінки без кордонів». Серія інтерв’ю розповідає про досвід і лідерство українських жінок під час війни.